Slovensko přestřílelo Francii a pořád drží šanci na postup do čtvrtfinále

Aktualizováno 17. 5. 2019 21:55
Hokejisté Slovenska porazili na mistrovství světa v Košicích Francii 6:3, s šesti body se posunuli na páté místo tabulky skupiny A a udrželi se ve hře o postup do čtvrtfinále. Francie je nadále s jedním bodem předposlední. Gólem a dvěma asistencemi se na výhře domácí reprezentace podílel útočník Richard Pánik.
Matúš Sukeľ slaví v zápase Slovensko - Francie na MS 2019
Matúš Sukeľ slaví v zápase Slovensko - Francie na MS 2019 | Foto: Reuters

Slováci ztratili předešlé dva zápasy v samém závěru a porážky ovlivnily i úvod jejich dalšího utkání. Byli sice mírně aktivnější, gólové šance si však nevytvářeli.

K vedení jim nakonec pomohly přesilové hry. První dva fauly Francouzů sice nepotrestali, ve 14. minutě se ale již dostali do vedení, když skóre otevřel Pánik. V 19. minutě mohl zvýšit vedení Slovenska Lantoši, samostatný nájezd ale gólově nezakončil. Na druhé straně v podobné šanci selhal Fleury.

Když v závěru první třetiny přidal druhou branku Sukel a v 25. minutě zvýšil na 3:0 hezkou akcí v přesilovce Hudáček, zdálo se, že je rozhodnuto. Francii se ale podařilo duel zdramatizovat. Nejprve v signalizované početní výhodě snížil Manavian a v 35. minutě přidal další branku v přesilovce Texier, jenž dokázal využít zakrytého výhledu gólmana Rybára.

Tým kanadského kouče Ramsayho se ale se složitou situací dokázal vyrovnat. Příležitosti v závěru druhé části ještě domácí hráči nevyužili, ale po 16 sekundách třetí části je uklidnil Černák. Navíc o dvě minuty později přidal dokonce v oslabení další gól Čajkovský a bylo rozhodnuto. Na rozdělení bodů už nic nezměnily ani další dvě branky, které diváci ve vyprodané Steel areně viděli.

Finsko o výhře rozhodlo ve druhé třetině, ve které si vypracovalo tříbrankový náskok. Gólman Jussi Olkinuora udržel při premiéře na světovém šampionátu čisté konto.

Finové mají jisté čtvrtfinále

Seveřané byli jednoznačnými favority zápasu, střelecky se však dokázali prosadit až ve druhé třetině. V úvodní dvacetiminutovce totiž žádnou ze slibných šancí neproměnili.

K vedení Finsku pomohla přesilová hra, ve které brankáře Bownse prostřelil v čase 20:24 Rajala. Z podobné vzdálenosti za hranicí kruhů se prosadil i druhý střelec Suomi Ohtamaa.

Přestože i Britové měli několik šancí skórovat, i potřetí inkasoval jejich gólman. V 35. minutě ještě vice favorita uklidnil pohotově dorážející Kiviranta.

Ve třetí části mohli Britové duel zdramatizovat v přesilovkách, avšak Olkinuoru, kterému k nule stačilo jen 12 zákroků, nepřekonali. A navíc sami ještě dvakrát inkasovali: nejprve při power play, poté v oslabení.

Mistrovství světa v hokeji na Slovensku:

Skupina A (Košice):

Francie - Slovensko 3:6 (0:2, 2:1, 1:3)

Branky a nahrávky: 33. Manavian (Hecquefeuille, Bertrand), 36. Texier (Chakiachvili, Fleury), 58. Rech (Texier, Dame-Malka) - 14. Pánik (Lantoši, Sekera), 20. Sukel (Fehérváry, Tatar), 26. L. Hudáček (Pánik, Černák), 41. Černák (Pánik, Tatar), 43. Čajkovský (Buc), 46. Nagy (Daňo, Marinčin). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Schukies (Něm.) - Lhotský (ČR), Kaderli (Švýc.). Vyloučení: 6:2. Využití: 1:3. V oslabení: 0:1. Diváci: 7440.

Francie: Hardy (46. Buysse) - Chakiachvili, Thiry, Hecquefeuille, Crinon, Manavian, Janil, Dame-Malka - Rech, Guttig, Texier - Fleury, Claireaux, T. Bozon - Bertrand, Valier, Treille - Leclerc, Ritz, Perret - Berthon. Trenér: Philippe Bozon.

Slovensko: Rybár - Černák, Sekera, Čajkovský, Marinčin, Fehérváry, Koch - Pánik, L. Hudáček, Tatar - Nagy, Krištof, Studenič - Daňo, Sukel, Lantoši - Liška, Buc, Lunter, od 46. navíc Zigo. Trenér: Craig Ramsay.

Finsko - Velká Británie 5:0 (0:0, 3:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 21. Rajala (M. Lehtonen, Olkinuora), 26. Ohtamaa (Tyrväinen, Savinainen), 35. Kiviranta (M. Koivisto, Tyrväinen), 58. Kuusela (Savinainen). 60. M. Lehtonen (Jokiharju). Rozhodčí: Öhlund (Švéd.), Reneau (USA) - Leermakers (Niz.), Vanoosten (Kan.). Vyloučení: 2:4. Využití: 2:0. Diváci: 5618.

Finsko: Olkinuora - M. Lehtonen, Ohtamaa, P. Lindbohm, Jokiharju, Mikkola, Kaski, M. Koivisto, Hakanpää - Rajala, Ilomäki, Ojamäki - Pesonen, Manninen, Kakko - Savinainen, Luostarinen, Kuusela - Kiviranta, Tyrväinen, Anttila. Trenér: Jukka Jalonen.

Velká Británie: Bowns - O'Connor, D. Phillips, Richardson, Lee, Mosey, Billingsley, Ehrhardt - Shields, Perlini, Lake - Dowd, Hammond, Farmer - J. Phillips, Lachowicz, Betteridge - Lewis, Davies, Kirk - Ferrara. Trenér: Peter Russell.