41. Meier (Alatalo, Kurashev)
45. Kurashev (Untersander, Ambühl)
53. Hofmann (Ambühl, Andrighetto)
55. Loeffel (Moser, Bertschy)

Hezké čtvrteční odpoledne, vítejte u online přenosu z utkání mezi Slovenskem a Švýcarskem v rámci základní skupiny MS v hokeji. Zápas začíná v 15:15.

Letošní mistrovství světa v hokeji je naprosto jedinečné. A není to jen tím, že se hraje bez diváků. Diváci sice na stadionech v lotyšské Rize chybí, přesto si však pořadatelé nemohou stěžovat na nezájem médií. Mohou za to výsledky, které se v hlavním městě pobaltské země od pátku rodí. Vše načali domácí hráči, když v pátek večer zdolali poprvé v historii Kanadu. V sobotu nečekaně Švédové podlehli Dánsku, prohráli i Češi se Švýcarskem. Jenže to nebylo vše. V neděli totiž Švédové šokovali hokejový svět znovu. Nedali ani jeden gól Bělorusku a prohráli 0:1. Ještě víc šokovali Finové, kteří podlehli na nájezdy Kazachstánu. Kazaši překvapili i včera, když porazili zatím suverénní Němce. Češi, Švédové nebo Kanaďani už mají na kontě první výhry, jejich boj o čtvrtfinále však bude značně komplikovaný. Na turnaji zůstal už jen jediný neporažený tým - Slováci.

Když kanadský kouč Slovenka Craig Ramsay zveřejnil nominaci na šampionát do Rigy, nikdo by nečekal, že se mu povede tak dobře. Tým z naší sousedské země totiž přivezl na mistrovství světa obrovsky omlazený kádr. Z posledního šampionátu z roku 2019 zůstali v kádru jen dva hokejisté. Plno mladých kluků těsně po draftu nebo dokonce před ním. Jenže to funguje. Nejprve úvodní den porazili po dobrém výkonu Bělorusko 4:1. V neděli přišlo málem zakolísání. Slováci sice dominovali, ale Brity porazili jen 2:1. Nejcennější skalp si však připsali v pondělí. To je čekal tým Ruska, který do té doby působil sebevědomě. Sborná však působila malátně, slovenský výběr byl živější, více chtěl a došel si pro senzační výhru 3:1. Má tak našlápnuto do čtvrtfinále. Další překážkou však budou velmi dobře připravení Švýcaři.

V této sestavě dnes nastoupí slovenský tým. V bráně bude opět Julius Hudáček, do obrany se vrací teprve sedmnáctiletý Šimon Nemec. Mimo sestavu zůstal Mário Grman. Po kupě zůstaly útočné formace, které fungovaly v duelu s Ruskem. Craig Ramsay neměl moc důvodů s vítěznou sestavou míchat.

Země helvétského kříže patří vždy mezi černé koně hokejových turnajů. Pryč je doba, kdy se dali Švýcaři nazvat za tým druhé kategorie. Hrají disciplinovaný hokej a v posledních letech se jim daří vychovávat pro NHL hvězdy jako Hischier nebo Meier. Oba jsou zde v Rize a svůj tým táhnou. Do turnaje vstoupili švýcarští hokejisté v sobotu duelem s českým týmem. Ten po čtyřech přesilovkových trefách porazili vysoko 5:2. Den na to hráli proti Dánům. Ti vyslali na jejich bránu jen 4 střely, Švýcarům tak i přes převahu stačila jediná branka právě Tima Meiera ze San Jose. V úterý ale čekal na Fischerův tým tvrdý dopad. Doposavad suverénní celek totiž schytal obrovský výprask od trápících se Švédů. Sedm branek, ani jedna vstřelená. Motivace k reparátu je dnes značná.

Švýcaři dnes nastoupí v této sestavě. Po výprasku od Švédska došlo k pár změnám. Proti seveřanům začínal stejně jako proti Čechův v bráně Leonardo Genoni. Jenže po čtyřech brankách jej nahradil Melvin Nyffeler. Dnes dostává šanci nejzkušenější z tria Reto Berra. Ten odchytal duel s Dány, kdy na něj šly jen čtyři střelecké pokusy. Krýt záda mu bude o rok mladší Genoni. Změnou je také rozdělení úderné letky Meier - Hischier - Andrighetto. Dnes je kouč Fischer od sebe oddělil, aby získal palebnou sílu ve více řadách. Uvidíme, jestli to bude správný krok.

Oba celky jsou na ledě. Slováci budou hrát v bílých dresech, Švýcaři v červených.

Utkání v Rize bylo zahájeno.

0:41

Slovenská první řada se ihned usídlila v útočném pásmu. Ke střele na Berru však nedošlo.

1:20

Untersander nahazoval kotouč od modré čáry a trefil koleno Kristiána Pospíšila. Ten sice odjel po svých, ale viditelně v nepříjemných bolestech.

1:57

Ve hře je i Marián Studenič. Ten nedohrál duel s Ruskem, protože bolestivě zablokoval jednu z ran soupeře. Dnes však mladý útočník hraje a už se dral do zakončení. Jeho rána ale byla zablokována.

2:58

Hrivík krásně našel bekhendem obránce Gernáta, který si sjížděl před bránu. Třinecký obránce však těsně minul Berrovu bránu.

3:48

Siegenthaler nahazoval po dobré práci Hischiera s Kurashevem. Hudáček však puk dobře viděl a vyrazil jej do bezpečí.

5:27

Moserovo nahození tečoval Bertschy, ale jen mimo slovenskou bránu.

6:53

První ostřejší střet vyústil ve vyloučení. Kristián Pospíšil hodně ostře dohrál v útočném pásmu Ambühla, v souboji vyskočil a ještě i udeřil soupeře rukou do obličeje. Za svůj trest dostal trest na pět minut a do konce utkání.

7:48

Slováci se nebáli v oslabení zaútočit ve třech. Gernát však bránu soupeře minul.

8:57

Ze švýcarské přesilovky uběhly víc než dvě minuty, nebezpečnější byli spíš Slováci.

9:19

Obrovská šance Slováků v oslabení. Liška využil zaváhání Berry a našel před odkrytou bránou Sukel'a. Slovenskému útočníkovi však kotouč sjel z hole.

9:47

Nedáš - dostaneš. Tímto heslem by se mohli dnes řídit slovenští hokejisté. Po velké šanci přišel trest v podobě gólu. Od modré čáry vypálil Raphael Diaz, jehož ránu za bezmocného Hudáčka tečoval slovenský útočník Studenič. Asistence: Gregory Hofmann, Sven Andrighetto.

10:17

Ošetřován musel být také slovenský kapitán Ďaloga, který si po pádu zřejmě pochroumal rameno.

11:57

Slováci jsou zpět v plném počtu hráčů. Švýcaři sice jednou skórovali, ale jinak v přesilové hře neukázali své kvality tak jako proti českému výběru.

14:30

Nepříjemný odraz za Hudáčkovou bránou. Puk se dostal až před odkrytou svatyni, naštěstí pro slovenský celek byl u puku první slovenský obránce.

16:35

Zpět na ledě je i kapitán Slováků Marek Ďaloga.

16:42

Nedaleko k vyrovnání byl Miloš Kelemen, střelec jedné z branek v duelu s Ruskem. Mladík Nemec mu přiťukl puk na pravý kruh a zkušený gólman Berra jen tak tak jeho ránu z první vyrazil vyrážečkou.

17:30

Podruhé během chvilky střílel na bránu Gernát, Berra ale měl dobrý výhled a kotouč vyrazil.

19:06

Švýcaři si ještě v závěru první části zahrají další přesilovku. Holešinský v závěru třetiny sekyrou přerušil šanci o brejk Scherweyho.

Slováci zvládli necelou minutu z druhé švýcarské přesilovku a po první třetině prohrávají tedy 0:1.

První třetina přinesla slovenskému týmu možná dobrý pocit z odvedené hry, jenže do šatny odcházeli za nepříznivého stavu. Po dobrém úvodu po hloupém faulu dostal trest 5 + do konce utkání Kristián Pospíšil. V pětiminutovém oslabení měl nejdřív obrovskou šanci Sukel', jenže udeřil soupeř. Švýcary poslal do vedení zkušený Diaz, který otřel puk o hokejku Studeniče. I po uplynutí trestu slovenský tým pokračoval v aktivním pojetí, branku ale nedokázali vstřelit. V závěru došlo k dalšímu trestu, jehož druhou půlku budou muset Slováci ubránit v úvodu druhé třetiny.

Začala druhá třetina, Švýcarové budou dohrávat něco přes minutu v přesilové hře.

20:25

Hodně rychlé využití početní výhody Švýcarů. Ti se dokázali prosadit hned po 25 vteřinách druhé třetiny. Usadili se v útočném pásmu a po ose Hofmann - Diaz se dostal puk ke Svenovi Andrighettovi. Ten na vrcholku levého kruhu neváhal, napřáhl a propálil Hudáčka. Tomu umě clonil Ambühl. Asistence: Raphael Diaz, Gregory Hofmann.

21:37

Vyloučení na obou stranách. Miloš Kelemen nedovoleně bránil Andrighettovi. Švýcarský střelec však dostal také dvě minuty za simulování.

21:58

Marek Hrivík využil prostoru, který dává hráčům hra ve 4 na obou stranách. Po kombinaci Rosandiče s Cehlárikem měl Hrivík čas na střelu z levého kruhu. Trefil však jen tyč za Reto Berrou.

23:37

Gregory Hofmann otestoval pozornost Hudáčka, jeho střela ale neměla šanci na úspěch. Navíc nyní už se hraje v pěti na obou stranách.

25:17

Švýcaři udeřili už potřetí. Zmatek v obranném pásmu Slováků využila čtvrtá řada soupeře. Bertschy s Scherweym posunuli kotouč na vrcholek kruhu pro Romaina Loeffela. Ten si zpracoval puk a prostřelil Hudáčka. Asistence: Tristan Scherwey, Christoph Bertschy.

28:13

Slovenský tým vypadá značně otřeseně. Švýcarská efektivita hodně změnila ráz utkání.

29:50

Hudáčka otestoval také Ambühl. Z pravého kruhu ale jen vyprášil beton slovenského gólmana.

30:12

Nedisciplinovanost slovenského týmu je dnes tristní. Za vysokou hůl byl odeslán na trestnou lavici Daniel Gachulinec.

30:19

Jen 7 vteřin trvala švýcarská přesilovka. Útočník San Jose Timo Meier při pokusu získat puk v rohu držel Hrivíka. Bude se hrát znovu 4 proti 4.

31:55

Untersander zastavil sekáním průnik slovenského kapitána Ďalogy. Slováci budou hrát přesilovku 4 na 3.

12:19

Na ledě jsou už Gachulinec i Meier, Slováci tak nyní pokračují v klasické početní převaze.

33:27

Krištof přihrával do mezikruží na teč Holešinskému, ten však minul bránu.

34:06

Na konci přesilovky slovenský tým ztratil puk a z trestné lavice se vyřítil do brejku Untersander. Švýcarský obránce dokázal blafákem zneutralizovat Hudáčka, trefil ale jen tyčku za Hudáčkem. Následně dorážel Meier, tentokrát trefil právě mužem s maskou.

Joel Vermin se prodral před bránu a chtěl zakončit. Poté se ještě k dorážce dostal Andrighetto, puk skončil ale pod Hudáčkem.

36:11

Švýcarská lekce z produktivity pokračuje. Hráči země helvétského kříže uzamkli Slováky v jejich pásmu. Loeffel sice od modré čáry minul bránu, jenže Corvi poté zpoza brány našel Gregoryho Hofmanna. Ten procpal ranou z první puk skrz Hudáčka. Ke dvěma asistencím přidal i gól. Asistence: Enzo Corvi, Romain Loeffel.

37:32

4 na 1 ujížděli Švýcaři. Puk vedl Timo Meier, jenže nedokázal se rozhodnout, zda vystřelí nebo bude přihrávat. Nakonec z toho nebylo pořádně ani jedno.

39:34

Loeffel znovu pálil. Dnes ne úplně jistý Hudáček vyrazil jen před sebe, Švýcaři však nedokázali puk dorazit.

39:57

Další trest pro Slováky tři vteřiny před koncem druhé třetiny. Gachulinec podrazil Scherweyho. Většinu přesilovky budou dohrávat Švýcaři ve třetí třetině.

Druhá třetina nejspíš pohřbila šanci Slováků na udržení statusu jediného neporaženého celku na turnaji. Hned v úvodu využil další přesilovku Andrighetto. Slováci se snažili, při hře 4 na 4 trefil tyčku Hrivík. Jenže každá chyba ve slovenské defenzivě byla potrestána. Nejprve prostřelil Hudáčka Loeffel. Od té chvíle nebyl tlak Slováků tak velký, naši sousedé otupěli a Švýcarové měli čím dál víc šancí. Jednu z nich proměnil dnes už tříbodový Hofmann. Po druhé části tak slovenský celek prohrává vysoko 0:4.

Začala třetí třetinu.

40:38

Švýcaři využívají už třetí přesilovou hru. Od modré čáry pálil zápěstím Santeri Alatalo, jehož ránu tečoval před bránou Timo Meier. Útočník San Jose dnes neměl štěstí, teď se ale štěstěna k němu obrátila čelem. Asistence: Santeri Alatalo, Philipp Kurashev.

42:26

Slovenská hra se naprosto rozpadla. Do další velké šance se protlačil Vermin, Hudáček ale zakročil levým betonem.

43:01

Po delší době zahrozili Slováci. Po zisku Cehlárika z levého kruhu orazítkoval horní tyč Lantoši.

44:34

Švýcarský gólostroj se ne a ne zastavit. Ambühl vyhrál vhazování v útočném pásmu, Untersander ještě přenechal Kurashevovi, jehož nahození od modré skončilo za překvapeným Hudáčkem. Asistence: Ramon Untersander, Andres Ambühl.

45:12

Čestný úspěch pro slovenském hokejisty. Konečně šťastný odraz i pro ně. Po krátké přihrávce Cehlárika zůstal mezi kruhy volný Michal Krištof a prostřelil Reta Berru. Asistence: Peter Cehlárik

48:11

Před bránou se málem k dobré šanci dostal Studenič, hustá švýcarská defenziva však zakročila včas.

50:05

Krištof byl znovu v dobré střelecké pozici, ale tentokrát Berra vyrážečkou puk odklidil do bezpečí.

51:44

Na trestné lavici už sedí Rosandič a Siegenthaler. Švýcarský obránce dostal dvě minuty za krosček, slovenský bek pět minut + do konce utkání, Zvláštně posouzený situace.

52:39

Švýcaři si vynahrazují sedmigólový příděl od Švédů. Dnes totiž udeřili už také posedmé. Andrighetto naznačil střelu, poslal dolů vedle tyčky na Ambühla a zkušený útočník dostal před brankoviště puk na Gregoryho Hofmanna. Ten prázdnou bránu neodmítl a připisuje si dnes už čtvrtý bod. Asistence: Andres Ambühl, Sven Andrighetto.

54:03

Už pátá přesilovková trefa Švýcarů. Po přiťuknutí Mosera od modré čáry propálil vše, co mu stálo v cestě, Romain Loeffel. Švýcarský obránce si připisuje dnes druhý gól. Asistence: Jerome Moser, Christoph Bertschy.

58:57

Slováci se snaží v závěru utkání ještě o kosmetickou úpravu. Jenže korigovat skóre se jim ani po tlaku v útočném pásmu nedaří.

Je konec. Slováci poprvé ve skupině padli, podlehli Švýcarům vysoko 1:8.

Slováci šli do utkání neporaženi a nabuzeni výhrou nad Ruskem. Švýcaři naopak po debaklu od Švédů. Jenže nakonec to vypadalo úplně jinak. V první části sice byli Slováci lepší, jenže v oslabení nešťastně inkasovali. V druhé části se vše začalo sypat. Další rychlá přesilovková trefa a brzy na to třetí úder. Po něm slovenská hra upadla, Švýcaři si začali věřit a dominovat. Hned pětkrát využili v utkání přesilovou hru a poslední třetinu změnili v exhibici. Nakonec se skóre zastavilo na čísle 8:1. V turnaji už tak není žádný neporažený tým a skupina A se zamotává.

Ode mě to je pro dnešek vše, děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek dne.