reklama

Slovensko už je daleko za Švýcary, tvrdí po neúspěchu Tatar

Tomáš Tatar nedal v Ostravě jediný gól. Tomáš Tatar nedal v Ostravě jediný gól. autor: ČTK
Měl týmu pomoci k postupu, ale nakonec se na světovém šampionátu neprosadil ani jednou. Čtyřiadvacetiletý Tomáš Tatar bere neúspěch slovenského národního mužstva na mistrovství světa na sebe.

Ostrava - Měl týmu pomoci k postupu, ale nakonec se na světovém šampionátu neprosadil ani jednou. Čtyřiadvacetiletý Tomáš Tatar bere neúspěch slovenského národního mužstva na mistrovství světa v České republice na sebe.

"Bylo to spíše trápení než pomoct. Cítím se velmi špatně. Měl jsem týmu pomoci, ale nešlo to,“ pronesl smutně po posledním vystoupení Slováků na šampionátu. "Nemůžete být ale stále úspěšný. Potřebujete i padnout, abyste si uvědomil, jak těžké je zůstat nahoře.“

Bylo těžké se namotivovat, když už bylo jasné, že postoupit nemůžete?
Bylo. Není to jednoduché. Musíte makat, neboť nechcete zklamat, ale zároveň musíte hledat motivaci, abyste hráli. Američanům o něco šlo, takže ji měli. Doufám, že si aspoň lidé užili zápas. Viděli hodně branek. Kluci bojovali, lidé byli fantastičtí. Hráli jsme prodloužení, mohli jsme udělat ještě větší show, kdyby byly nájezdy, ale bohužel.

Sledoval jste dopolední zápas Běloruska s Norskem, který měl vliv na vás neúspěch?
Chtěl jsem se vyspat, když jsem se vzbudil, bylo to už 2:0.

Je to tak nabité, že některá lepší mužstva to někdy vypustí

Jak byste zhodnotil působení týmu na mistrovství světa?
Měli jsme velmi těžký program. Nebudu lhát, ale pro hodně hráčů to bylo náročné. Štve nás ta prohra s Nory, mohlo to být jiné. Ta energie tam sehrála svoje, ale tak zkušený tým, jaký máme my, to měl udržet. To rozhodlo, že jedeme domů.

Je to pro vás tedy velké zklamání?

Říkal jsem to i Tomáši Jurčovi, největší sranda je, že ty turnaje jsou strašně vyrovnané. Někdy ani nestačí, když porazíte ty čtyři, které máte. Program je tak nabitý, že některá lepší mužstva to někde vypustí a pak vy musíte uhrát ještě další body. To přesně se teď stalo. Kdybychom ty Nory porazili, stejně bychom stále potřebovali další body. Svá jistá místa má jen pár týmů na tomto mistrovství.

Na váš úkor postoupilo Bělorusko…
Jak jsem říkal, měli bychom si uvědomit, jak je to vyrovnané. Bělorusko má v KHL spoustu hráčů. Švýcarsko má také skvělou ligu. Je to extrémně náročné. Stále si ale myslím, že Slovensko má lepší kvalitu hráčů, ale všechno musí zapadat, aby se to čtvrtfinále udělalo. Pak už je to jen o jednom zápasu. Každý rok jsem smutný, když se nepostoupí.

Vy jste byl pro tým velkým očekáváním. Nakonec jste mu ale moc nepomohl…
Bylo to spíše trápení než pomoct. Cítím se velmi špatně. Měl jsem týmu pomoci, ale nešlo to. Takový je hokej. Jsou úseky, kdy se nedaří a já to chytil teď. Uskakovaly mi puky, střílel jsem mimo. Možná ty moje góly by posunuly tým někam jinam, ale bohužel nepřišly. Jsem si toho vědomý a beru to na sebe. Nemůžete být ale stále úspěšný. Potřebujete i padnout, abyste si uvědomil, jak těžké je zůstat nahoře. Když budou výsledky a budu zdravý, jsem ochotný reprezentovat dále.

Co jste říkal na atmosféru v Ostravě? Podepsala se na vašich výkonech?
Hráli jsme, jako bychom byli doma. Ten tlak na nás ale úplně tak nebyl. Brali jsme to tak, že lidé tu jsou pro nás. Mohli jsme dát více gólů, spoustu vyložených šancí jsme neproměnili a to nám chybělo. Slovensko má hodně dobrých střelců. Na mistrovství se vždy někdo chytí. Tento rok nám ale chyběl Marián Hossa.

Musí se zvednout úroveň naší ligy

S reprezentací se rozloučil trenér Vladimír Vůjtek. Jak se vám pod ním hrálo?
Je to velmi dobrý člověk. Psychicky pomáhá klukům hrát hokej. Já jsem zvyklý na kanadský styl a pracovat trochu jinak, ale každý kouč má svoji taktiku. Poprvé s ním nám vyšlo a slavili jsme obrovský úspěch. Potom už to bylo těžší.

Zvednou se a postupovat každý rok lehké nebude, že?
Chce to každý, ale je třeba pro to udělat určité kroky. Zvednout úroveň ligy a vychovávat hráče. Bez toho to nejde. V tomto směru je Slovensko už daleko za Švýcarskem, které posunuje hráče dále každoročně. Měli jsme velký úspěch na dvacítkách, který je potřeba využít. Z tohoto ročníku může vyjít profesionál, který pomůže národnímu mužstvu.

reklama