reklama

Sestoupíme, tipují frustrovaní fanoušci Slovenska. Cíger: Stát teď na střídačce nepřeju nikomu

Július Hudáček dostává gól v utkání proti Rusku. Július Hudáček dostává gól v utkání proti Rusku. autor: ČTK
Dnes v 16:15 začíná nejdůležitější zápas na světovém šampionátu pro slovenské hokejisty, kteří ale nenastoupí. Budou nervózně sledovat klání Itálie a Dánska. Pokud Seveřané nezískají alespoň bod, Slováci pravděpodobně sestoupí.

Praha - V roce 1995 poskočili v Bratislavě do elitní kategorie mistrovství světa. Od té doby uvedli fanoušky do euforie několika medailovými úspěchy. Nyní - po 22 letech - můžou Slováci spadnout zpět mezi hokejové trpaslíky.

Švédsko slaví senzační zlato, Kanada bere stříbro, Rusové bronz. Projděte si program hokejového MS Švédsko slaví senzační zlato, Kanada bere stříbro, Rusové bronz. Projděte si program hokejového MS Prohlédněte zde

Že k potupě skutečně dojde, si myslí velká část slovenských fanoušků. V anketě internetové odnože deníku Šport tipuje sestup zhruba 65 procent lidí. Deník SME hlásí ještě víc skeptiků - skoro 67 procent.

Hokejisté mají pořád vše ve svých rukou, k jisté záchraně jim schází jediný bod. Problém je v tom, že o něj musí obrat Švédy, kteří patří k favoritům na titul a mají neskutečně nabitý tým. Až na pár výjimek ho tvoří hvězdy zámořské NHL.

"Nemáme žádnou šanci vyhrát," překvapil upřímností brankář Július Hudáček. "Chápu, že fanoušci věří, ale chybí nám kvalita. Čeká nás druhý nejsilnější soupeř na turnaji, zase to bude hra kočky s myší."

Skóre proti favoritům - 1:12

Hudáčkova frustrace pramení z dosavadní bídy. Slováci porazili pouze Itálii (s níž 64 vteřin před třetí sirénou prohrávali) a těžkým vahám absolutně nestačili. Od Rusů schytali debakl 0:6, od USA 1:6.

Gólman Hudáček po debaklu s USA vybouchl: Jsme slabí jako junioři, Švédi nás zničí Gólman Hudáček po debaklu s USA vybouchl: Jsme slabí jako junioři, Švédi nás zničí Čtěte zde

Rozdíl v kvalitě byl ohromný, a tak mohl slovenský kouč Zdeno Cíger jen smutně konstatovat: "Neumíme dát gól, neumíme bránit, potom šílíme a propadneme i ve čtyřech. Každý kvalitní tým nás za to potrestá."

"Musíme být realističtí," pokračoval Cíger. "Na kvalitní soupeře prostě nemáme. Je to jiný level. Snažím se s tím vypořádat. Stát na střídačce za takových okolností nepřeju nikomu."

Slovenská reprezentace zabojuje proti Švédsku v úterý od 12:15. Důležitější pro ni však bude dnešní duel Itálie a Dánska, který začíná v 16:15. Jestliže Seveřané získají alespoň bod, může Cígerova parta slavit.

Hudáček: Věřím, že nám Dánové pomůžou

Katastrofa nastane, pokud Italové zvítězí v základní hrací době. Pak vznikne minitabulka se třemi čtyřbodovými mužstvy. První skončí Itálie, druhé Slovensko a třetí Dánsko, které ale pořádá příští šampionát, a tak nemůže sestoupit.

Slováky by v takovém případě mohlo spasit už jen Bělorusko, pokud by dopadlo hůř než nejhorší tým z kolínské skupiny. Momentálně však má stejně jako Slovensko čtyři body a o gól lepší skóre, přičemž vyhlíží klání proti přijatelnějšímu Norsku. Záchranu má na dosah.

Starost o udržení není šokující, Slováci na víc nemají. Šatan a spol. už plánují, jak pád zastavit Starost o udržení není šokující, Slováci na víc nemají. Šatan a spol. už plánují, jak pád zastavit Čtěte zde

Zápletku tak nejspíš rozlousknou Italové.

Ti mohou těžit z faktu, že Dánsku de facto o nic nejde, na druhou stranu na led nevkročí jako favorité. Podle kurzů mají přibližně stejnou šanci jako Švýcaři proti Česku.

Krátká odbočka do ještě nezaprášené historie mistrovství světa - před třemi lety Italové podlehli Dánům 1:4, dva roky předtím ovšem slavili vítězství 4:3 po prodloužení.

Dnešní bitvu těchto zemí bude zajisté hltat hodně Slováků. "Věřím, že nám Dánové pomůžou," modlí se Július Hudáček. A nejen on.

reklama