reklama

Vsadí Jandač na "superútok"? České trio z NHL může strašit i největší favority MS

David Pastrňák byl letos nejproduktivnějším Čechem v NHL. David Pastrňák byl letos nejproduktivnějším Čechem v NHL. autor: Milan Kammermayer
Českou bránu budou na hokejovém MS hájit Petr Mrázek a Pavel Francouz s tím, že prvně jmenovaný by měl dostat víc prostoru. Elitní útok, který fanoušky také hodně zajímá, však obklopují otazníky.

Praha - Reprezentační kouč Josef Jandač pracuje s větší ofenzivní silou než Vladimír Vůjtek loni. Před pátečním startem mistrovství světa musí vyřešit zásadní otázku: Spojit hvězdy do jednoho superútoku, nebo na nich postavit dvě lajny?

Vesměs nezkušená Vůjtkova parta podala rok nazpět sympatický výkon. Sice ztroskotala ve čtvrtfinále, ale ani jednou nepadla v základní hrací době. Ohromila bojovností.

Pastrňák s Plekancem a Voráčkem, nebo jinak? Vyberte první lajnu pro duel s Kanadou Pastrňák s Plekancem a Voráčkem, nebo jinak? Vyberte první lajnu pro duel s Kanadou Prohlédněte zde

Bez elitní formace však mohla mít problémy. Roman Červenka, Tomáš Plekanec a David Pastrňák zůstali celou dobu pohromadě i proto, že takřka pořád vymýšleli nebezpečné akce.

V osmi kláních nakonec nastřádali 18 bodů (8+10). Zbylých jedenáct forvardů bodovalo 28krát. Z těchto statistik je zřejmé, z koho měli protivníci největší strach.

Dorazí Krejčí?

Komando Červenka - Plekanec - Pastrňák může letos zazářit znovu, ale stejně tak je možné, že vůbec nevznikne.

Švédsko slaví senzační zlato, Kanada bere stříbro, Rusové bronz. Projděte si program hokejového MS Švédsko slaví senzační zlato, Kanada bere stříbro, Rusové bronz. Projděte si program hokejového MS Prohlédněte zde

Na pozvánku do Paříže totiž kývl Jakub Voráček, kapitán mančaftu, a dorazit chce také David Krejčí. Povolení od Bostonu sice nedostal, ale usiluje o něj. Doufá, že koleno, které dostalo zabrat během bojů o Stanley Cup, nebude potřebovat dlouhou pauzu. "Zranění není tak vážné, chce to nějaký čas," šíří optimismus generální manažer reprezentace Martin Ručinský.

Jandač má v hlavě varianty s Krejčím i bez něj. Klidně může překvapit tím, že do středu elitní formace postaví Petra Holíka, který mezi Voráčkem s Červenkou zazářil na Českých hrách. Sbíral body, sklízel chválu, jenže poslední duel kvůli zranění nedohrál.

Ale i když se plně zotaví, je pravděpodobné, že pozici prvního centra převezme Plekanec, velezkušený reprezentant, jenž přípravu vynechal. Odpočíval po těžkých bitvách v dresu kanadského Montrealu.

Vznikne superútok z NHL?

Do hry o první lajnu může vstoupit rovněž David Pastrňák, další posila na "poslední chvíli". Vznikne zámořské spojení Voráček - Plekanec - Pastrňák?

Pokud nedorazí Krejčí, žádný český útok nebude na papíře vypadat lépe. Voráček dokáže poslat geniální nahrávku, Plekanec hravě zvládá defenzivní úkoly, Pastrňák senzačně střílí. Všichni navíc excelentně bruslí a sedí jim kombinační hokej.

Jaké "superútoky" můžou dát dohromady další favorité?

  • Kanada: Nathan MacKinnon - Claude Giroux - Matt Duchene
  • Rusko: Artěmij Panarin - Vadim Šipačov - Nikita Kučerov
  • Švédsko: Gabriel Landeskog - Victor Rask - William Nylander
  • USA: Anders Lee - Jack Eichel - Johnny Gaudreau
  • Finsko: Sebastian Aho - Valtteri Filppula - Mikko Rantanen

Na mistrovství světa, kde přeci jen nenastupují ti úplně nejlepší, by taková trojka strašila každého. I Kanadu, prvního soupeře Česka a největšího favorita na zlato.

Kouč Jandač však musí myslet na herní projev celého mužstva. Proto možná zámořskou ofenzivní sílu rozmělní do dvou formací. Také je třeba vycházet z formy jednotlivých hráčů a najít tu správnou chemii.

Ostatní trenéři na šampionátu mají stejnou práci. Třeba Rus Oleg Znarok by mohl sestavit superútok Panarin - Šipačov - Kučerov. Místo megastar Tampy Kučerova však na pravém křídle nejspíš využije Dadonova. To aby oprášil souhru z Petrohradu.

Jandačovi se nabízí méně klubových vazeb, ale o to víc možností.

reklama