Kanada přehrála Kazachstán a stahuje ztrátu, Dánové otočili duel s Běloruskem

28. 5. 2021 17:49
Hokejisté Kanady zdolali na mistrovství světa v Rize Kazachstán 4:2 a po teprve druhé výhře z pěti zápasů pokračují ve stíhací jízdě za postupem do čtvrtfinále. Ve večerním zápase Lotyši ztratili důležité body s Norskem (3:4 po samostatných nájezdech). V "české skupině" si hokejisté Švédska poradili s Velkou Británií a Dánové s Běloruskem.
Hokejisté Kazachstánu při obětavé obraně výpadu Maxima Comtoise
Hokejisté Kazachstánu při obětavé obraně výpadu Maxima Comtoise | Foto: Reuters

Kazaši díky dvěma gólům Nikity Michajlise odpověděli na trefy Andrewa Mangiapaneho a Adama Henriqueho, ale v čase 47:40 rozhodl Cole Perfetti a tři sekundy před koncem při power play dovršil výsledek Connor Brown.

"Jsme v situaci, že musíme vyhrávat, takže když vyrovnali, tak jsme věděli, že musíme dát rozhodující gól. Měl jsem štěstí, že jsem dostal dobrou přihrávku a trefil jsem to. Potom jsme to zavřeli, je to pro nás důležité vítězství," řekl Perfetti.

Kanada, která po prohrách s Lotyšskem (0:2), USA (1:5) a Německem (1:3) ve středu zdolala Norsko 4:2, se ujala vedení v 7. minutě při vyloučení Ševčenka. Při obléhání Šutovovy branky se prosadil z dorážky Mangiapane. Na potvrzení svého druhého gólu v druhém utkání na turnaji si musel útočník Calgary počkat, protože rozhodčí na ledě odraz puku z vnitřku branky neviděli a změnu skóre uznali až podle videa.

Vzápětí mohl zvýšit Bernard-Docker, ale Šutov jeho vyloženou šanci zmařil. Na druhé straně se vyznamenal také Kuemper při šanci Samata Danijara. V 17. minutě mohl zvýšit po Ferrarově přihrávce Bunting, Šutov ale svůj tým opět podržel.

"Byl to můj první zápas proti Kanadě, takže jsem byl na začátku trochu nervózní. Ale všechno šlo dobře. Není důležité, proti komu chytáte, je to prostě jen zápas," prohlásil gólman Andrej Šutov.

Po 61 sekundách druhé části Kanaďané už znovu skórovali, poté co Powerovu střel od modré čáry tečoval Henrique. Kazachstán následně přečkal oslabení při Svedbergově vyloučení a ve 25. minutě snížil. Přečíslení vyřešil individuálně střelou z levého kruhu na bližší tyč Michajlis.

Kazachstán potom nevyužil svou jedinou přesilovku v utkání, ale pak třikrát za sebou pykal. Kanada ale neuspěla a po 91 sekundách třetí třetiny střelou z pozice mezi kruhy vyrovnal opět Michajlis.

Šutov potom vychytal Danfortha, ale ve 48. minutě nestačil na střelu Perfettiho do levého horního rohu z pozice mezi kruhy. Kazaši ale drželi těsnou ztrátu a v závěru se snažili při tlaku vyrovnat. To se jim ale nepodařilo a Brown do prázdné branky upravil na konečných 4:2.

Komplikace pro Lotyše

Lotyši podlehli Norsku 3:4 po samostatných nájezdech, bodovali sice ve čtvrtém z pěti zápasů, ale výrazně si zkomplikovali boj o čtvrtfinále. Na čtvrtém místě mají náskok jednoho bodu před pátým Kazachstánem a dvou bodů před šestou Kanadou. O druhém vítězství sedmých Norů rozhodl v šesté sérii rozstřelu Michael Haga.

Jubilejní 100. zápas na MS odehrál obránce Jonas Holös, který na tuto hranici dosáhl jako první Nor a celkově jako 21. hokejista v historii. S patnácti účastmi na světových šampionátech třiatřicetiletý Holös zaostává jen o jednu za rekordmany Mathiasem Segerem a Andersem Ambühlem ze Švýcarska.

Norové se ujali ve čtvrté minutě vedení. Sondre Olden vyjel zpoza branky, vystřelil bekhendem a puk za Matisse Kivleniekse srazil Arturs Kulda. Vzápětí mohl vyrovnat z přečíslení Krastenbergs, ale dočkal se až v čase 11:55, kdy se trefil z pozice za pravým kruhem.

Otočit stav mohl v 15. minutě z úniku Ronalds Keninš, ale ztroskotal na Henriku Haukelandovi. O tři minuty později už Keninš tváří v tvář norskému gólmanovi uspěl a bekhendový blafák zakončil mezi betony.

Norové srovnali krok po 68 sekundách druhé části, kdy v oslabení ujel Ken André Olimb a střelou z mezikruží nedal Kivlenieksovi šanci. Vrátit vedení domácím mohl ve 28. minutě po přihrávce Ralfse Freibergse Miks Indrašis, ale minul.

Na začátku třetí třetiny se radovali naopak Norové, protože z pozice mezi kruhy se trefil Mathias Emilio Pettersen. "Když se podíváme na naše zápasy, tak máme dobré vstupy do třetin pokaždé. Jsme tým, který je od prvního vhazování připravený. Občas se nám podaří překvapit soupeře, který ještě není koncentrovaný," prohlásil útočník Pettersen, který dal premiérový gól na MS v kariéře.

V 50. minutě překvapil z levé strany z úhlu Haukelanda Kristians Rubins a duel dospěl do prodloužení. V něm Lotyši nevyužili přesilovou hru a nájezdy rozuzlil Haga.

"Potřebovali jsme vyhrát, ale nepodařilo se to. Začali jsme dobře, měli jsme převahu, ale darovali jsme soupeři góly, které jsme mu dovolit neměli," řekl obránce Rubins.

Palba jak z kulometu

Švédsko porazilo v utkání základní skupiny A na mistrovství světa v Rize tým Velké Británie 4:1. Seveřané inkasovali jako první, ale zápas otočili a už krátce po jeho polovině vedli 3:1. V průběžné tabulce se posunuli ze dna na čtvrté místo o bod před český tým, s nímž prohráli ve čtvrtek 2:4, odehráli ale o zápas více. Tři body za gól a dvě nahrávky zaznamenal útočník Marcus Sörensen, dvakrát skóroval Mario Kempe.

Favorizovaní Švédové měli po celý zápas velkou střeleckou převahu (56:14). Jen v prvním dějství vyslali na branku střeženou Bownsem dvacet střel, zatímco Fasth čelil jen pěti pokusům. V páté minutě nevyužil dobrou možnost Lindberg, o chvilku později ale udeřil překvapivě soupeř.

Kirk nahazoval bekhendem z křídla puk před branku, kam si najížděl Connolly, toho ale poslal na led Rakell. Britský útočník následně "uklidil" do branky Fastha, hned poté překročil brankovou čáru i kotouč. Po velmi dlouhém přezkoumávání situace u videa mohli Britové slavit vedení, Kirk si připsal v pátém startu na turnaji pátý gól.

Jen chvilku nato se Fasth zapotil při pokusu Hammonda. Na druhé straně se vyznamenal Bowns po Olofssonově zakončení. V 15. minutě si Švédové, kteří odehráli celé utkání bez vyloučení, zahráli první přesilovku. A po minutě ji také využili, když se po pěkné souhře prosadil Sörensen. Ještě do přestávky byl blízko Olofsson, ale jeho pokus zazvonil na brankovou konstrukci.

"Se Švédy jsme drželi krok jen dvacet minut, pak bylo na naší straně až příliš mnoho respektu a oni měli díky své rychlosti a dovednostem navrch. Příště - ale i potom pokaždé - musíme věřit, že i proti takovým týmům dokážeme odehrát dobrých šedesát minut. Můžeme je respektovat, ale ne tolik, aby k nám snadno projížděli středním pásmem," prohlásil útočník poražených Matthew Myers, který byl při svém 100. mezinárodním utkání i kapitánem.

Přesně po 27 odehraných minutách už Švédové vedli. Pilut připravil ideální pozici k zakončení pro Pudase, jenž z kruhu napálil puk bez přípravy do horního růžku. Bowns pak skvělými zákroky držel Brity na dostřel, jenže ve 33. minutě skryl svůj pokus za obránce Kempe a i on se trefil parádně pod horní tyčku. Snížit mohl vzápětí Duggan, ale Fasth byl proti.

V úvodu třetí části nevyužili Švédové dvě krátce po sobě jdoucí přesilovky, ale nemuselo je to nijak mrzet. V 53. minutě definitivně rozhodl Kempe. Tváři v tvář sice Bownse ještě zcela nepřekonal, ale procedil puk za jeho záda a následně ho snadno dorazil do branky.

Švédové sice udrželi při životě postupové naděje, nadále ale potřebují vedle svých bodových zisků i souhru ostatních výsledků, aby nezůstali mimo nejlepší osmičku. Něco takového prožili jen v roce 1937, kdy skončili devátí. "Máme další výhru a od toho se musíme odrazit dál. Pořád musíme vyhrát i zbývající zápas, takže je třeba se na ně i dobře připravit," řekl útočník Adrian Kempe.

Dánsko: třetí výhra

Hokejisté Dánska otočili čtyřmi góly ve třetí třetině zápas proti Bělorusku na mistrovství světa v Rize, vyhráli třetí utkání na turnaji a posunuli se na čtvrté místo neúplné tabulky skupiny A.

"Jsem opravdu hrdý na kluky, jaký dnes podali výkon. Makali jsme, šedesát minut jsme byli lepším týmem, ale první dvě třetiny jsme neměli štěstí v koncovce. V třetí třetině ale naši mladí hráči našli způsob, jak dávat góly a přenesli energii na všechny," uvedl trenér Dánska Heinz Ehlers.

Bělorusové začali aktivně a byli za to odměněni vedoucí brankou. Ve 3. minutě otevřel po vydařené individuální akci skóre Děmkov, který elegantně přešel přes obránce Lauridsena a překonal brankáře Dahma.

Dánové vyrovnali v první přesilové hře, Bailenovo vyloučení potrestal Mayer. Při Lassenově trestu mohl vrátit Bělorusům vedení Paré, netrefil ale odkrytou branku. Následně se do brejku dostal Jesper Jensen, Kolcov ale jeho šanci zlikvidoval.

V 11. minutě putoval předčasně do kabin Drozd, Dánové ale v pětiminutové přesilovce skórovat nedokázali. Jen si vytvořili výraznou střeleckou převahu. Další početní výhodu Seveřané nevyužili ve druhé třetině a poté sami v oslabení inkasovali. Vyloučení Jespena Jensena bleskově využil Stefanovič, dánský útočník se zpět na led vrátil již po čtyřech sekundách.

"První přesilovku jsme využili celkem rychle. Při pětiminutové výhodě jsme se ale nedrželi herního plánu a sami jsme si to zkomplikovali. Chtěli jsme poté, aby se do útoků více zapojili obránci, a myslím, že se nám to podařilo. Nakonec to vypadalo, že jsme v lepší kondici," řekl Ehlers.

Ve 42. minutě byl blízko vyrovnání Hardt, ale trefil jen tyč. Za tři minuty už Kolcov kapituloval, poté co jej překonal Asperup a oslavil premiérový start na šampionátu gólem. "Je skvělé, že jsme vyhráli a já jsem ještě dal gól ve svém prvním zápase. Odrazil se mi puk na hokejku a prostě jsem vystřelil a doufal, že to tam spadne," radoval se Matthias Asperup.

Dánové pokračovali v aktivitě a za další tři minuty poprvé vedli po trefě Froma. A nebylo to z jejich strany vše. Bělorusové odpadli a Dánové zápas ovládli. O čtvrtý gól se postaral tvrdou střelou Lauridsen, poslední slovo měl tečující Hardt.

Skupina B (Arena Riga):

Kazachstán - Kanada 2:4 (0:1, 1:1, 1:2)

Branky a nahrávky: 25. N. Michajlis, 42. N. Michajlis (Valk, Savickij) - 7. Mangiapane (Henrique, Connor Brown), 22. Henrique (Power, Mangiapane), 48. Perfetti (Anderson-Dolan), 60. Connor Brown (Henrique). Rozhodčí: Romasko (Rus.), Sidorenko - Goljak (oba Běl.), Lazarev (Rus.). Vyloučení: 5:1. Využití: 0:1. Bez diváků.

Kazachstán: Šutov - Dietz, Makljukov, Svedberg, Blacker, Šalapov, Samat Danijar, Orechov - Ševčenko, Sagadějev, Akolzin - N. Michajlis, Valk, Savickij - Šin, Šestakov, Starčenko - Panjukov, Asetov, Sajan Danijar - Lichotnikov. Trenér: Jurij Michajlis.

Kanada: Kuemper - Walker, Ferraro, Power, Stecher, Bernard-Docker, Beaudin, Schneider - Mangiapane, Henrique, Connor Brown - Comtois, Vilardi, N. Paul - Hagel, Danforth, Bunting - Perfetti, Anderson-Dolan, Pirri - Foudy. Trenér: Gerard Gallant.

Lotyšsko - Norsko 3:4 po sam. nájezdech (2:1, 0:1, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 12. Krastenbergs (Rubins), 18. Keninš (Abols, Sotnieks), 50. Rubins (Balinskis) - 4. Olden (Kaasastul, Trettenes), 22. K. A. Olimb (Rosseli Olsen), 42. Pettersen (Rosseli Olsen, K. A. Olimb), rozhodující sam. nájezd Haga. Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Stano - Synek (oba SR), Hynek (ČR). Vyloučení: 4:5. Bez využití. V oslabení: 0:1. Bez diváků.

Lotyšsko: Kivlenieks - Rubins, Balinskis, Cibulskis, Sotnieks, A. Kulda, Freibergs, Jaks - Darzinš, Abols, Keninš - Rihards Bukarts, Džerinš, Roberts Bukarts - Karsums, Indrašis, Daugavinš - M. Redlihs, Marenis, Krastenbergs. Trenér: Bob Hartley.

Norsko: Haukeland - Lilleberg, Holös, Lesund, Espeland, Kaasastul, Krogdahl - Pettersen, K. A. Olimb, Rosseli Olsen - Olden, Trettenes, T. Lindström - Haga, Salsten, M. Olimb - Solem, Henriksen, Röymark. Trenér: Petter Thoresen.

Skupina A (Olympijské sportovní centrum):

Švédsko - Velká Británie 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 16. Sörensen (Olofsson, Tömmernes), 27. Pudas (Pilut, Wingerli), 33. M. Kempe (Sörensen), 53. M. Kempe (Sörensen) - 8. Kirk (D. Phillips). Rozhodčí: Ansons (Lot.), Vikman - Nikulainen (oba Fin.), Zunde (Lot.). Vyloučení: 0:4. Využití: 1:0. Bez diváků.

Švédsko: Fasth - Tömmernes, Nygren, Dahlbeck, Sellgren, Pilut, Pudas - Rakell, P. Lindholm, O. Lindberg - M. Kempe, A. Kempe, Sörensen - Olofsson, Lundeström, Hallander - Wingerli, Friberg, Frödén. Trenér: Johan Garpenlöv.

Velká Británie: Bowns - D. Phillips, O'Connor, Richardson, Tetlow, Clements, Swindlehurts, Garside - Davies, Myers, J. Phillips - Dowd, Connolly, Kirk - Hammond, Perlini, Lake - Betteridge, Lachowicz, Hook - Duggan. Trenér: Corey Neilson.

Dánsko - Bělorusko 5:2 (1:1, 0:1, 4:0)

Branky a nahrávky: 6. Meyer (M. Lauridsen), 45. Asperup (From, Jensen Aabo), 48. From (True), 50. M. Lauridsen (Hardt, Lassen), 53. True (Lassen, Hardt) - 3. Děmkov (Kodola, Korobov), 31. Stefanovič (Falkovskij, Protas). Rozhodčí: Schrader (Něm.), Sternat - Seewald (oba Rak.), Obwegeser (Švýc.). Vyloučení: 3:2, navíc Drozd (Běl.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:1. Bez diváků.

Dánsko: Dahm - Lassen, M. Lauridsen, Jensen Aabo, O. Lauridsen, Kristensen, Nicholas Jensen, O. Larsen - Nicklas Jensen, Jakobsen, Meyer - Storm, Jesper Jensen, Hardt - From, True, Asperup - Olesen, Madsen, Poulsen. Trenér: Heinz Ehlers.

Bělorusko: Kolosov - Chenkel, Falkovskij, Znacharenko, Antonov, Bailen, Korobov, Solovjov, Šinkevič - Protas, Šarangovič, Prince - Komarov, Drozd, Lopačuk - Paré, Kodola, Platt - Stefanovič, Bělevič, Děmkov. Trenér: Michail Zacharov.