reklama

Stroj na vítězství. Když Kanada zapnula, Češi neměli nárok

Bezzubí? Kdepak. Tak Kanada udělila Čechům lekci Prohlédněte si fotografie z třetího vystoupení českých hokejistů na domácím šampionátu, v němž nestačili na tým Kanady a prohráli 3:6. Foto: Reuters
Hokejisté prohráli na mistrovství světa s Kanadou hladce 3:6, s All Star týmem Kanady drželi krok jen dvě třetiny.

Komentář - Bojovali, dřeli a hráli do poslední minuty, jenže výsledek 3:6 je jednoznačný a zcela pravdivý. Čeští hokejisté v očekávaném šlágru s Kanadou nehráli špatně, jenže proti silnému soupeři zkrátka neměli šanci.

Přesto odcházeli z ledu se vztyčenou hlavou a vzdor výsledku si lebedili nad výkonem, jaký předvedli. Češi si potvrdili, že na mistrovství světa nejspíš opravdu mohou hrát o medaili, rozhodně však ne o tu zlatou.

O tu se totiž jasně přihlásila právě Kanada, jejíž All Star výběr v čele se Sidney Crosbym hraje v kontrastu s jinými týmy na turnaji hokej jako z jiného světa a oproti českému týmu byl neustále minimálně o parník vepředu.

I když se mohlo jakkoliv zdát, že jsou Češi Kanadě na dostřel, a ve druhé třetině dokonce dokázali vyrovnat šťastným gólem skóre na 2:2, měli Kanaďané zápas dál pevně pod svou kontrolou. V pravý čas přidali na obrátkách a s naprostým klidem dokázali vyhrát.

Zápas v režii Kanady

Zejména od druhé poloviny zápasu už na ledě dominovali. Kanaďané bavili individuálními akcemi, skvělou souhrou i krásnými góly, jednoznačně předčili Čechy i v přímočarosti a agresivitě. Zápas se dohrál zcela v jejich režii a jakýkoliv pokus Čechů s tím něco udělat byl marný.

"Hráli dobře a hlavně si neskutečně nahrávali, to byly rány… Než jsme zareagovali, tak už to měl hráč na hokejce. A když se dostali do šancí, proměnili je. A to si navíc myslím, že velice dobře zachytal Ondra Pavelec, protože jsme mohli dostat víc gólů," shrnul vývoj zápasu trefně Vladimír Růžička. 

I když Pavelec pustil pět branek, byl vyhlášen nejlepším českým hráčem zápasu. Jak výmluvné, že?

Jeden z nejsilnějších týmů, jaký kdy Kanada na mistrovství světa přivezla, i včera potvrdil naprosto strojovou soustředěnost na úspěch, pro který do Prahy přijela. Kanaďané se celý zápas drželi herního plánu a Češi je ničím nedokázali rozhodit, dokonce se Kanaďané nenechali ani vyprovokovat, byť se o to Češi občas pokoušeli.

Změnil by něco první gól?

Těžko říct, jak by zápas vypadal, kdyby Češi dali první branku, protože kanadský tým v situaci, že by prohrával, na turnaji ještě nebyl.

Češi také na tuhle kartu vsadili, jenže během drtivého tlaku v prvních minutách zápasu buď netrefili prázdnou bránu, nebo nechali vyniknout fantastického gólmana Mike Smitha, což se nakonec stalo osudným. Tlak z nadšení rychle zamrzl, když Kanaďané potrestali první chybu a po šťastném odrazu zpoza brány zametli puk za Pavelcova záda.

I tak si Češi mohou vzít ze zápasu pozitiva: Gólman Ondřej Pavelec nechytal špatně a na rozdíl od nejistého Alexandra Saláka předvedl několik výborných zákroků. Nebýt jeho, bylo skóre opravdu mnohem vyšší.

A skvělou vizitku si Češi udělali i při přesilových hrách, kterým na turnaji dominují. I Kanadě v nich góla dát nedokázali, vytvořili si ale opět drtivý tlak, což může hrát klíčovou roli za týden, až se budou touhle dobou Češi připravovat na čtvrtfinále: klíčový zápas turnaje, který na rozdíl od toho s Kanadou rozhodne o úspěchu.

reklama