Stroj na vítězství. Když Kanada zapnula, Češi neměli nárok

Bezzubí? Kdepak. Tak Kanada udělila Čechům lekci
Pro české hokejisty to byl druhý nezdar na turnaji.
Ve 36. minutě sice vyrovnal na průběžných 2:2 Martin Zaťovič, ...
... favorizovaný soupeř se však ještě ve druhé třetině dostal opět do vedení a ve třetí části duel dovedl bezpečně do vítězného konce.
Kanada se s plným počtem bodů posunula do čela základní skupiny A, svěřenci trenéra Vladimíra Růžičky jsou čtvrtí.
Adam Sušovský Adam Sušovský
5. 5. 2015 9:02
Hokejisté prohráli na mistrovství světa s Kanadou hladce 3:6, s All Star týmem Kanady drželi krok jen dvě třetiny.

Komentář - Bojovali, dřeli a hráli do poslední minuty, jenže výsledek 3:6 je jednoznačný a zcela pravdivý. Čeští hokejisté v očekávaném šlágru s Kanadou nehráli špatně, jenže proti silnému soupeři zkrátka neměli šanci.

Přesto odcházeli z ledu se vztyčenou hlavou a vzdor výsledku si lebedili nad výkonem, jaký předvedli. Češi si potvrdili, že na mistrovství světa nejspíš opravdu mohou hrát o medaili, rozhodně však ne o tu zlatou.

O tu se totiž jasně přihlásila právě Kanada, jejíž All Star výběr v čele se Sidney Crosbym hraje v kontrastu s jinými týmy na turnaji hokej jako z jiného světa a oproti českému týmu byl neustále minimálně o parník vepředu.

I když se mohlo jakkoliv zdát, že jsou Češi Kanadě na dostřel, a ve druhé třetině dokonce dokázali vyrovnat šťastným gólem skóre na 2:2, měli Kanaďané zápas dál pevně pod svou kontrolou. V pravý čas přidali na obrátkách a s naprostým klidem dokázali vyhrát.

Zápas v režii Kanady

Zejména od druhé poloviny zápasu už na ledě dominovali. Kanaďané bavili individuálními akcemi, skvělou souhrou i krásnými góly, jednoznačně předčili Čechy i v přímočarosti a agresivitě. Zápas se dohrál zcela v jejich režii a jakýkoliv pokus Čechů s tím něco udělat byl marný.

"Hráli dobře a hlavně si neskutečně nahrávali, to byly rány… Než jsme zareagovali, tak už to měl hráč na hokejce. A když se dostali do šancí, proměnili je. A to si navíc myslím, že velice dobře zachytal Ondra Pavelec, protože jsme mohli dostat víc gólů," shrnul vývoj zápasu trefně Vladimír Růžička.

I když Pavelec pustil pět branek, byl vyhlášen nejlepším českým hráčem zápasu. Jak výmluvné, že?

Jeden z nejsilnějších týmů, jaký kdy Kanada na mistrovství světa přivezla, i včera potvrdil naprosto strojovou soustředěnost na úspěch, pro který do Prahy přijela. Kanaďané se celý zápas drželi herního plánu a Češi je ničím nedokázali rozhodit, dokonce se Kanaďané nenechali ani vyprovokovat, byť se o to Češi občas pokoušeli.

Změnil by něco první gól?

Těžko říct, jak by zápas vypadal, kdyby Češi dali první branku, protože kanadský tým v situaci, že by prohrával, na turnaji ještě nebyl.

Češi také na tuhle kartu vsadili, jenže během drtivého tlaku v prvních minutách zápasu buď netrefili prázdnou bránu, nebo nechali vyniknout fantastického gólmana Mike Smitha, což se nakonec stalo osudným. Tlak z nadšení rychle zamrzl, když Kanaďané potrestali první chybu a po šťastném odrazu zpoza brány zametli puk za Pavelcova záda.

I tak si Češi mohou vzít ze zápasu pozitiva: Gólman Ondřej Pavelec nechytal špatně a na rozdíl od nejistého Alexandra Saláka předvedl několik výborných zákroků. Nebýt jeho, bylo skóre opravdu mnohem vyšší.

A skvělou vizitku si Češi udělali i při přesilových hrách, kterým na turnaji dominují. I Kanadě v nich góla dát nedokázali, vytvořili si ale opět drtivý tlak, což může hrát klíčovou roli za týden, až se budou touhle dobou Češi připravovat na čtvrtfinále: klíčový zápas turnaje, který na rozdíl od toho s Kanadou rozhodne o úspěchu.