reklama

Ruutu je blázen, jeho brácha byl psychopat, říká Smoleňák

Znojemské menu: bitka jak z NHL a české vítězství Prohlédněte si galerii ze středečního přípravného zápasu českých hokejistů, v němž ve Znojmě porazili tým Finska 4:1. Foto: Lukáš Caha
Nejen góly českého národního týmu, ale i bitka mezi Smoleňákem a Ruutuem bavily ve středu v podvečer vyprodanou znojemskou arénu.

Znojmo – Nejen góly českého národního týmu, ale i bitka mezi Smoleňákem a Ruutuem bavily ve středu v podvečer vyprodanou znojemskou arénu.

Český kapitán se pustil do finského asistenta ve třetí třetině za stavu 2:1, aby oplatil tvrdý zákrok na Novotného. „Nechtěl se rvát, ale neměl na výběr,“ popisuje potyčku domácí aktér. „Je to blázen stejně jako jeho brácha. To byl psychopat. Pořád mi říkal, že mi zlomí ruce, hlavu a všechno,“ směje se.

Svěřenci trenéra Vladimíra Růžičky následnou přesilovku Finů ubránili, a v jejím závěru dokonce skórovali. Pět minut před sirénou přidali další branku a připsali si vítězství 4:1 proti úřadujícímu vicemistrovi světa.

Jak se seběhla šarvátka s Ruutuem?
Bratři Ruutuovi jsou tím známí. Takovéto věci vyhledávají. Já byl teď nejblíže a myslím si, že jsem udělal to, co by udělal každý od nás z týmu. Teď to vyšlo na mě.

Ruutu se dnes ale moc rvát nechtěl…
Nechtěl no, říkal jsem mu to asi desetkrát, ale neměl na výběr. Je zvyklý z Ameriky a musí počítat s tím, že pokud něco takového udělá, že taky něco přijde.

Dostal jste vyšší trest než on. Co tomu říkáte?
Přijde mi to zvláštní. Klukům jsem tím moc nepomohl, ale zaplať pánbůh, kluci to ubránili.

Měl jste s ním už někdy rozepře?
Je to blázen stejně jako jeho brácha, proti kterému jsem hrál několikrát ve Finsku. Oni to mají v rodině. Nevím, kde vyrůstali, ale mají to v krvi. Na druhou stranu respektuji tady tu práci. Ti kluci jsou na tom založeni a staví na tom kariéru. Jsem sice naštvaný, že Jirka dostal pecku, ale je to hokej.

S jeho bratrem jste se také poprali?
Jo, on byl psychopat. Pořád mi říkal, že mi zlomí ruce, hlavu a všechno. Jsou oba tak nějak mimo.

Jak berete pozici zlého hráče?
Když hraji v týmu, tak moje role je jiná. Chci se tady ale udržet. Máme spoustu kluků, co jsou lepší v přesilovkách a dávání gólů. Ten tým potřebuje od všeho něco a já se své role nezříkám. Pokud se chci udržet, tak musím makat. Jsem velký a musím chodit tam, kde to bolí. Když mi to pomůže, tak budu jen rád. Nemůžu čekat, že budu každý zápas dávat tři góly a tím se dostanu na mistrovství. To bych byl blázen. Musím dělat od všeho trochu, abych trenérům ukázal, že umím být platný.

Mohl jste si tím říct o nominaci?
Určitě jsem to nedělal kvůli tomu. Nemyslel jsem si, že když se někoho zastanu, tak pojedu na mistrovství světa. To určitě ne. Udělal jsem to, protože jsem to tak cítil.

Jak hodnotíte výkon Finů?
Musím uznat, že hráli výborně. Byl to celkem kvapík. Hrálo se nahoru dolů a absolutně nebyl prostor na to, abychom něco vymýšleli. Bylo to o trpělivosti a o tom, kdo bude hrát zodpovědněji. Ukázali jsme, že to dokážeme. Mají dobrý mix starších i mladších kluků, kteří umí s pukem.

Poprvé za tým nastoupily posily z NHL. Bylo to znát?
Ano. Určitě to pro ně nebylo jednoduché. Je tu velké hřiště, navíc hrát proti Finům, kteří lítají sem a tam. Klobouk dolů před nimi, jak hráli. Je to výborná zpráva, že podali takový výkon hned v prvním utkání, protože dokáží hrát ještě lépe.

reklama