Švédsko nasázelo Italům osm branek. Dánsko přetlačilo v prodloužení domácí Němce

Aktualizováno 12. 5. 2017 22:58
Hokejisté Švédska v pátém zápase skupiny porazili Italy 8:1. O osm švédských gólů se postaralo osm různých střelců. Dánové přetlačili v prodloužení domácí Německo a po vítězství 3:2 přeskočili Slováky.
Švédská radost.
Švédská radost. | Foto: Reuters

Kolín nad Rýnem - Hokejisté Švédska potvrdili roli vysokého favorita a porazili na mistrovství světa Itálii jednoznačně 8:1. Švédové si ve svém pátém duelu ve skupině A v Kolíně nad Rýnem připsali třetí výhru a upevnili svou pozici v postupovém kvartetu do play off. Výběru Tre kronor pomohl dobrý nástup, v čase 8:34 vedl už 2:0. Italové zůstávají ve skupině s jediným bodem poslední.

Němci ztratili v duelu s Dánskem vedení 2:0 a po porážce 2:3 v prodloužení si zkomplikovali boj o čtvrtfinále. Svěřenci trenéra Marca Sturma ztrácejí na páté pozici na třetí USA i čtvrté Lotyšsko tři body. V čase 61:40 rozhodl o druhé výhře Dánů na turnaji Peter Regin.

Švédsko dominovalo

Skóre otevřel v polovině čtvrté minuty Rask, jenž převzal kotouč ve středním pásmu, následně si nabruslil do palebné pozice mezi kruhy a parádní ranou do horního růžku překonal gólmana Cloutiera. Na začátku sedmé minuty měli Italové velké štěstí, že puk poskakující po Lundqvistově dorážce poblíž brankové čáry nakonec skončil v bezpečí, ale jen o chvilku později se snadnou dorážkou prosadil Holm.

"Vždy si přejete odehrát perfektní zápas. Takový jsme dnes sice nejspíš neodehráli, ale určitě jsme se zlepšili v porovnání se včerejškem," připomněl útočník Joel Lundqvist čtvrteční trápení favorita s Lotyšskem s výsledkem 2:0, kdy nebylo o vítězi rozhodnuto až do závěru utkání. "Dnes jsme zrychlili, vytvořili si dobré šance a šli více do brány. Určitě máme z dnešního zápasu lepší pocit," doplnil Lundqvist.

Švédové dál v poklidu kombinovali a udržovali Cloutiera v tempu. Když už byl strážce italské branky znovu překonán, zachránila ho horní tyč po akci Erikssona Eka, který si vybruslil před brankoviště od zadního hrazení a zakončil bekhendem. Sám se pár vteřin nato ocitl v další dobré příležitosti, ale tentokrát ho vychytal Cloutier.

Dílčí radost Italů přinesla 24. minuta, kdy hráli první z pouze dvou přesilovek, které jim Švédové v utkání nabídli. Úspěšní byli díky Morinimu, jehož výtečně našel Scandella. Střelec sice procedil puk za Fastha tak, že přešel brankovou čáru jen zhruba o deset centimetrů, to však k platnosti gólu stačilo. Žádné drama se však nekonalo, v polovině utkání pálil od modré čáry nechytatelně Brodin. Nylander pak trefil tyč.

Švédové ve třetí části nepolevili

Výkonnostní rozdíl mezi oběma celky ještě hodně zvýraznila třetí třetina, kterou Švédové vyhráli 5:0. Už po 41 sekundách od návratu z kabin se prosadil Lindholm. Debakl pak z výsledku udělali Seveřané v závěrečné desetiminutovce. V 51. minutě se kotouč po ráně do tyče odrazil přímo na Omarkovu hůl před prázdnou brankou - 5:1.

Cloutier se pak vyznamenal proti Edlerovi, ale poté inkasoval třikrát za tři a půl minuty, kdy se mezi střelce zapsali Carl Klingberg, Eriksson Ek a John Klingberg.

"Švédové dobře drželi puk, mají opravdu velmi dobré hráče a celkově skvělý tým. Myslím, že jsme se docela dobře drželi první dvě třetiny, ale ve třetí jsme se trochu ztratili. Nelze nás vinit z nedostatku snahy, ale oni byli prostě lepší," řekl italský obránce Thomas Larkin.

Němci ztratili nadějné vedení

Němci vstoupili do utkání aktivně a Dahm hned musel likvidovat nebezpečný bekhendový pokus Tiffelse. Dánové se pak ubránili při vyloučení Nicholase B. Jensena a přesilovku zkrátil domácím Gogullův faul. V deváté minutě už se Němci radovali. Ehliz ještě v šanci neuspěl, ale pak jeho další pokus sklepnul ze vzduchu do dánské branky Reimer.

Vyrovnat mohl Madsen, ale neuspěl a vzápětí udeřili znovu domácí. Yannic Seidenberg z pravé strany od mantinelu uvolnil před brankou Macka, který snadno skóroval.

Další možnost domácích neproměnil Tiffels a v 17. minutě se prosadili poprvé Dánové. Storm skóroval z dorážky a sudí si ještě u videa ověřili, zda gól odpovídal pravidlům, protože se dotknul puku i bruslí. Hned za 25 vteřin bylo vyrovnáno, když Aus den Birken vyrazil Christensenův pokus jen před Poulsena, který dorazil puk do prázdné branky.

Němci mohli získat ve druhém dějství vedení zpět v přesilovkách. Při Jakobsenově trestu ale neměli přesnou mušku Macek a Reimer a domácí neuspěli ani při Aagardově trestu. Dánové zase po vyloučeních Tiffelse a Reula nevyužili 77 vteřin trvající výhodu pěti proti třem, když velkou šanci promarnil Russell.

Ve 45. minutě byli blízko gólu Němci, ale Plachta netrefil skákavý puk. Další možnost měl z dorážky Fauser. Dánové se neprosadili při Ehrhoffově vyloučení a Němci se dál tlačili za rozhodující brankou. Ale další dvě možnosti nevyužil Fauser a Dahm odolal i dalšímu tlaku. Když Němci neproměnili ani šanci v nastavení, rozhodl po úniku Regin.

Skupina A (Kolín nad Rýnem):

Švédsko - Itálie 8:1 (2:0, 1:1, 5:0)

Branky a nahrávky: 4. V. Rask (E. Lindholm), 9. Holm (W. Nylander, Brodin), 30. Brodin (Holm), 41. E. Lindholm (Landeskog, Stralman), 51. Omark (Söderberg, Edler), 55. C. Klingberg (Nordström), 57. Eriksson Ek (W. Nylander), 59. J. Klingberg (Holm, W. Nylander) - 24. Morini (Scandella, Insam). Rozhodčí: Iverson (Kan.), Fonselius - Suominen (oba Fin.), Jensen (Dán.). Vyloučení: 2:2. Využití: 0:1. Diváci: 10.878.

Švédsko: Fasth - Stralman, Hedman, J. Klingberg, Edler, Holm, Brodin - E. Lindholm, V. Rask, Landeskog - Söderberg, Krüger, Omark - Karlsson, W. Nylander, Eriksson Ek - C. Klingberg, J. Lundqvist, Nordström - Everberg. Trenér: Rikard Grönborg.

Itálie: Cloutier - T. Larkin, Zanatta, Hofer, Helfer, Egger, Glira, Miglioranzi - Frigo, Andergassen, Scandella - Morini, S. Kostner, D. Kostner - Insam, Anton Bernard, Lambacher - Marchetti, Goi, Gander - Frank. Trenér: Stephan Mair.

Německo - Dánsko 2:3 v prodl. (2:2, 0:0, 0:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 9. Reimer (Ehliz, D. Seidenberg), 10. Macek (Y. Seidenberg, Kahun) - 17. Storm (Kristensen, Jakobsen), 17. Poulsen (Christensen), 62. Regin (Ehlers, Dahm). Rozhodčí: Hribik (ČR), Linde (Švéd.) - Lhotský (ČR), Lazarev (Rus.). Vyloučení: 6:5. Bez využití. Diváci: 18.629.

Německo: Aus den Birken - Reul, Ehrhoff, Müller, D. Seidenberg, Abeltshauser, Hördler, Krueger - Macek, Kahun, Y. Seidenberg - Ehliz, Tiffels, Reimer - Plachta, Schütz, Gogulla - Kink, Fauser, D. Wolf. Trenér: Marco Sturm.

Dánsko: Dahm - N. B. Jensen, J. B. Jensen, M. Lauridsen, Kristensen, Lassen, O. Lauridsen, Bruggisser - Ehlers, Regin, Madsen - Storm, Jakobsen, Hardt - Poulsen, Green, Christensen - Bau Hansen, Aagaard, Russell - Meyer. Trenér: Jan Karlsson.