Švédové vymazali Kanea a Američanům naložili šest gólů. Jsou znovu ve světovém finále

19. 5. 2018 17:31
V semifinále světového šampionátu v hokeji Švédsko deklasovalo Spojené státy 6:0.
Švédové slaví. Po roce si opět zahrají o zlaté medaile.
Švédové slaví. Po roce si opět zahrají o zlaté medaile. | Foto: Luboš Vácha

Kodaň - Hokejisté Švédska si opět po roce zahrají na mistrovství světa o zlato. Obhájci titulu si v Kodani zajistili postup vysokou semifinálovou výhrou 6:0 nad přemožiteli Čechů Američany.

Seveřané zvítězili i v devátém vystoupení na turnaji především díky skvělé pasáži ve druhé třetině, kdy během tří minut a sedmi vteřin odskočili z těsného vedení 1:0 na 4:0. Dva góly vstřelil útočník Viktor Arvidsson, čisté konto zásluhou 41 zákroků vychytal již potřetí na šampionátu gólman Anders Nilsson.

Soupeřem Tre kronor bude lepší tým z druhého semifinálového duelu mezi Kanadou a Švýcarskem, který začne v dánské metropoli v 19:15.

Od úvodního vhazování se hrálo oboustranně s otevřeným hledím a k vidění tak byla šance za šancí. Tu největší měl Gaudreau, který zakončoval ostře bez přípravy do odkryté branky, ale Nilsson skvělým zákrokem předznamenal svůj dnešní fantastický výkon. Na druhé straně Janmark ze sóla rozezvučel horní tyč.

Tým USA byl střelecky výrazně aktivnější, v první třetině vyslal mezi tyče dvakrát víc ran než soupeř (16:8), jenže důležitý vedoucí gól dali Švédové. V 15. minutě našel po jejich akci za Kinkaidovými zády volně ležící kotouč Arvidsson a snadno skóroval. Po chvilce mohl i zvýšit, jenže tentokrát měl při jeho úniku navrch strážce americké branky.

Velmi důležitým okamžikem byla dlouhá přesilovka USA po faulu Adama Larssona ze 24. minuty, po němž dostal trest na dvě plus dvě minuty. Kreider mohl vyrovnat při rychlé dorážce puku, který se vrátil před branku po odrazu od zadního hrazení, jenže minul prázdnou branku. Na druhé straně zahrozil Everberg, Nilssona pak nepřekvapila ani Larkinova teč.

Na konci oslabení však přišel DeBrincat o puk po ataku Ekmana-Larssona a Backlund uháněl na americkou branku. McAvoy ho zpomalil faulem, Kinkaid pak chytil Backlundovo zakončení i vleže první dorážku Pääjärviho, ale na tu druhou už dosáhnout nemohl. Po Boninově ráně pak kotouč zvolna klouzal do švédské branky, jenže Klingberg ho se severským klidem zametl pod Nilssonův rozklek.

Na 3:0 zvýšil po bleskové souhře při přesilovce po zbytečném faulu, jehož se dopustil Gaudreau, z parkety mezi kruhy Hörnqvist. Uběhlo jen 11 sekund a Švédové měli na své straně už čtyřbrankový náskok, když Janmark ustál McAvoyův atak a prostřelil Kinkaida mezi betony. Američané sáhli k oddechovému času, jenže gól naděje nadále nepřicházel.

A nepřišel ani ve třetím dějství, ačkoli po něm zámořský tým hodně toužil, o čemž jasně vypovídal poměr střel v této části 20:4 ve prospěch USA. Už devět minut před koncem to Američané zkusili s hrou bez gólmana, bleskově ji ale ukončil Arvidsson.

Mimořádný zákrok pak předvedl Nilsson, když se odražený kotouč dostal naprosto ideálně mezi kruhy do cesty rozjetému Pionkovi, jenže švédský gólman ho vleže zvednutou rukou dokázal zastavit. Celkově šestnáctou výhru Švédů v řadě na MS včetně loňského šampionátu pak zpečetil ještě Kempe. Švédská série trvá od loňské porážky 3:4 právě s USA v základní skupině.

Mistrovství světa v hokeji v Dánsku:

Semifinále (Kodaň):

Švédsko - USA 6:0 (1:0, 3:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 15. Arvidsson (De La Rose, Forsberg), 28. Pääjärvi (Backlund), 31. Hörnqvist (Backlund, Klingberg), 31. Janmark (Rakell), 52. Arvidsson (Zibanejad), 58. Kempe (Backlund). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Gouin - McCrank, Vanoosten (všichni Kan.). Vyloučení: 7:3. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 12.490.

Švédsko: Nilsson - A. Larsson, Ekman-Larsson, Klingberg, Lindholm, Wikstrand, Ekholm - Rakell, Zibanejad, Janmark - Nyquist, Backlund, Hörnqvist - Arvidsson, Kempe, Forsberg - Pääjärvi, J. Larsson, De La Rose - Everberg, od 41. navíc Andersson. Trenér: Rikard Grönborg.

USA: Kinkaid - Martinez, C. Murphy, Butcher, McAvoy, N. Jensen, Pionk, Hughes - P. Kane, C. White, DeBrincat - Atkinson, Bonino, J. Gaudreau - A. Lee, D. Larkin, Kreider - Thompson, D. Ryan, Coleman - od 41. navíc Milano. Trenér: Jeff Blashill.