reklama

"Vždycky někoho málem zabije." Frk udělal rozruch v NHL, teď bude strašit soupeře Česka

Martin Frk v dresu Detroitu. Martin Frk v dresu Detroitu. autor: ČTK
Když pálí, soupeři trnou. Češi v něm na hokejovém šampionátu můžou mít cennou zbraň.

Praha - V rozmezí čtvrtka a neděle vykrystalizuje na Švédských hrách česká soupiska pro mistrovství světa v Dánsku. Pod dohledem trenéra Josefa Jandače budou brankáři, mladíci nebo muž, jenž může zazářit na přesilovce. Martin Frk.

Útočník Detroitu poprvé v reprezentačním áčku ukáže svou nebezpečnou přednost - střelu golfákem. Při trénincích za oceánem musel ubírat, aby nikoho nezranil.

"Je to moje zbraň," říká ke své pumelici 24letý Frk. V NHL letos naskočil do 68 zápasů, a byť v průměru hrál jen něco málo přes deset minut, nasbíral 25 bodů (11+14).

"Konečně prorazil. Sice hrál čtvrtou lajnu, ale hrál," komentoval Jandač zámořskou posilu. "Všichni dobře víme, že má dobrou střelu. Chtěli bychom ho zařadit do přesilovkové formace."

Česká přesilovka je leckdy bolestnou podívanou: bruslení podél mantinelů, kupa nahrávek, minimum střel.

Program Švédských her

Čtvrtek, 19.00: Česko - Švédsko
Sobota, 12:00: Finsko - Česko
Neděle, 12:00: Rusko - Česko

Na minulém mistrovství zvládli Češi početní výhodu obstojně, ale o rok dříve patřili s úspěšností kolem 14 procent k podprůměru. Stejně jako na únorové olympiádě.

V probíhající přípravě přesilovka vcelku šlape. "Kluci ji hráli dobře, dávali góly," všiml si Frk. V ostrých bitvách a proti sokům v plné síle však bude třeba vytáhnout nejtěžší kalibr. A trumf z Detroitu může pomoct. Početní výhodu sice nedokáže mistrně režírovat, ale z levého kruhu pálí jako málokdo.

Názorný příklad:

Frkův přesilovkový gól na ledě Arizony. YouTube

Někdy ovšem Frk dělovkou nenapne síť, ale sestřelí protivníka. V lednu trefil krk Dana Girardiho z Tampy:

Dan Girardi schytal Frkovu dělovku. Youtube.com

Ne všichni brali situaci jako nešťastnou náhodu. "Frk nemá tušení, kam střílí," napsal bývalý útočník Patrick O'Sullivan. "V každém utkání někoho málem zabije. Tenhle chlap je bezpečnostním rizikem."

Jeff Blashill, trenér Red Wings, však českého kanonýra převážně chválil. Pořád mu připomínal, ať hraje sebevědomě. A ať střílí.

Dorazil bez smlouvy

Martin Frk si letos vydělal 650 tisíc dolarů, ale kontrakt na další sezonu nemá. Stane se chráněným volným hráčem. Šampionát tedy bere i jako možnost, jak o sobě dát vědět. "Kdyby mě Detroit náhodou nechtěl podepsat, můžu se ukázat jiným," říká.

Pro Frka nic nového. Jak sám podotýká: "Už v juniorce jsem si uvědomil, že mám silnou střelu. Proto mi říkali, ať hodně střílím a moc nenahrávám." 

V letech 2015 až 2017 nasázel Frk na farmě 54 gólů. Vybudoval si pověst hráče, který z čepele vysílá nebezpečné projektily. Později koukali i parťáci v Detroitu. "Říkali mi, že mám nejtvrdší střelu v týmu, ale nikdo mi ji neměřil," prozradil český křídelník. Sám neví, jak v něm ceněná přednost vykvetla: "Nic speciálního jsem nedělal. Asi jsem se s tím narodil."

Ačkoliv z osobního pohledu prožil životní sezonu, účast na mistrovství nebere jako hotovou věc. "Poperu se o to," hlásí.

Širší kluziště okusí po více jak pěti letech. Při boji o místo si v hlavě bude opakovat mantry, které pochytil v NHL: "Makej. Vracej se. Při početní výhodě nestůj na místě."

Jestliže Frkovi všechno klapne, nejen česká přesilovka může získat šmrnc.

reklama