Švýcaři rozsápali Itálii 9:0, útočník s českými kořeny Fiala nastřílel hattrick

11. 5. 2019 14:50
Švýcarští hokejisté deklasovali při vstupu do MS v Bratislavě Itálii 9:0, třemi brankami a jednou asistencí k tomu pomohl útočník Kevin Fiala z Minnesoty. Hokejisté Lotyšska zdolali v úvodním vystoupení na mistrovství světa v Bratislavě Rakousko 5:2.
Kevin Fiala střílí jednu z devíti branek do sítě Itálie
Kevin Fiala střílí jednu z devíti branek do sítě Itálie | Foto: Reuters

Brankáři Retu Berrovi stačilo k čistému kontu proti Itálii 19 úspěšných zákroků. Švýcaři už po úvodním dějství vedli 4:0.

Obhájci stříbra se ujali vedení po 77 vteřinách. Josi vyslal přihrávkou z vlastního obranného pásma do úniku Fialu, který pokořil gólmana Bernarda blafákem do bekhendu. Dvaadvacetiletý rodák ze St. Gallenu, jehož rodiče emigrovali z bývalého Československa, tak načal svou cestu za prvním hattrickem ve svém 21. utkání na světových šampionátech.

V osmé minutě Švýcaři zvýšili. Střelu Genazziho tečoval nohou Hofmann a Bernard byl bezmocný. V polovině úvodní části Zanatta změnil mírně směr střely Martchiniho a puk prošel italskému brankáři mezi betony.

V 17. minutě nevyužil šanci obránce s českými předky v italské sestavě Pavlu a šest vteřin před koncem první v přesilové hře při vyloučení Trivellata upravil Ambühl na 4:0.

V rozhodnutém utkání Švýcaři navyšovali skóre. Po 96 sekundách druhé části doklepl puk do odkryté branky Simon Moser. Ve 24. minutě se po Hischierově střele prosadil z dorážky Fiala.

Dalšího gólu si Švýcaři dočkali až v úvodu závěrečné dějství. Fiala v čase 41:14 u levé tyče dotlačil puk za Bernarda. Ve 45. minutě pomohla Italům po Rodově zakončení tyč, ale za dvě minuty už se trefil Loeffel. V polovině závěrečné části dovršil skóre Hischier. Předloňská jednička draftu z New Jersey zamířila z pravého kruhu přesně do protějšího horního rohu branky.

Lotyši mají první výhru

Do první větší šance se dostali v osmé minutě Lotyši. Útočník pražské Sparty Roberts Bukarts přihrál Rihardsovi, jehož střelu vytěsnil ramenem Kickert. O čtyři minuty později Robertse Bukartse fauloval zákrokem na hlavu Peter a byl vyloučen na pět minut a do konce utkání.

Rakušané v dlouhém oslabení odolávali a v 15. minutě při něm dokonce otevřeli skóre. Pallestrang našel Michaela Raffla a útočník Philadelphie zamířil bekhendem přesně do levého horního rohu Gudlevskisovy branky.

Pokračující výhodu ale Lotyši ještě zužitkovali a za 42 sekund vyrovnal Balcers, který po Darzinšově pokusu doklepl puk bekhendem za Kickerta. Před první pauzou mohl po přečíslení s Dzierkalsem otočit stav třinecký obránce Galvinš, ale nepodařilo se mu úspěšně zakončit.

Ve druhém dějství branka nepadla, Rakušanům pomohla v 37. minutě při Meijově střele horní tyč. Po 23 vteřinách závěrečné části už Lotyši vedli. Balcers nabil v přesilovce na pravý kruh Darzinšovi, který se trefil o protější tyč. Ve 45. minutě zamířil z pozice mezi kruhy přesně do levého horního rohu Kickertovy branky Abols a zvýšil na 3:1.

Tříbrankový náskok Lotyšsku zařídil za tři minuty Meija, který se z levého kruhu trefil na vyrážečku rakouského gólmana. Při Marenisově vyloučení sice snížil v 56. minutě z dorážky Herbuger, ale hned za 16 sekund sebral Rakušanům myšlenky na obrat Keninš povedenou střelou z levého kruhu.

Skupina B (Bratislava):

Švýcarsko - Itálie 9:0 (4:0, 2:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 2. Fiala (Josi), 8. Hofmann (Genazzi, Kurashev), 11. Martschini (Frick), 20. Praplan (Ambühl, Fiala), 22. S. Moser (Ambühl, J. Moser), 24. Fiala (Hischier), 42. Fiala (Hischier, Praplan), 47. Loeffel (Rod), 50. Hischier (Praplan). Rozhodčí: Fraňo (ČR), Öhlund (Švéd.) - Sormunen (Fin.), Vanoosten (Kan.). Vyloučení: 1:4. Využití: 2:0. Diváci: 8463.

Švýcarsko: Berra - Josi, Y. Weber, J. Moser, R. Diaz, Genazzi, Loeffel, Frick, Fora - Fiala, Hischier, Praplan - S. Moser, Haas, Ambühl - Hofmann, Kurashev, Martschini - Scherwey, Ch. Bertschy, Rod. Trenér: Patrick Fischer.

Itálie: Andreas Bernard - McMonagle, L. Zanatta, Trivellato, Marchetti, A. Hofer, Pavlu, Tauferer, Helfer - Miceli, D. Kostener, Insam - Rosa, Bardaro, Morini - Ramoser, Andergassen, Gander - Lambacher, Hochkofler, Deluca. Trenér: Clayton Beddoes.

Lotyšsko - Rakousko 5:2 (1:1, 0:0, 4:1)

Branky a nahrávky: 16. Balcers (Darzinš, Freibergs), 41. Darzinš (Balcers, Blugers), 45. Abols (Balcers, Keninš), 48. Meija (Cibulskis, Blugers), 56. Keninš (Balcers) - 15. M. Raffl (Pallestrang, Herburger), 56. Heinrich (F. Hofer, Zwerger). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Stano (SR) - Dalton (Brit.), Kaderli (Švýc.). Vyloučení: 3:5, navíc Peter (Rak.) 10 min. Využití: 2:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 8917.

Lotyšsko: Gudlevskis - Galvinš, Cibulskis, Freibergs, Sotnieks, A. Kulda, Balinskis, Zile - Roberts Bukarts, Abols, Dzierkals - Darzinš, Blugers, Balcers - Keninš, Meija, Gegeris - Marenis, Rihards Bukarts, Indrašis - Batna. Trenér: Bob Hartley.

Rakousko: Kickert - Pallestrang, Heinrich, Schumnig, Unterweger, Schlacher, Wolf, Peter, Strong - M. Raffl, Herburger, Schneider - Ganahl, Komarek, T. Raffl - F. Hofer, Hundertpfund, Zwerger - Haudum, Obrist, Rauchenwald. Trenér: Roger Bader.