Rakušané potrápili Švýcary, Francie smetla Bělorusko

Aktualizováno 5. 5. 2018 18:49
Švýcarsko zahájili mistrovství světa vydřeným vítězstvím nad Rakouskem, Francouzi si poradili s Běloruskem.
Radost Francie po brance Stephane da Costy
Radost Francie po brance Stephane da Costy | Foto: Luboš Vácha

Kodaň - Hokejisté Švýcarska porazili ve svém prvním zápase na mistrovství světa Rakousko 3:2 v prodloužení. Utkání v Kodani rozhodl v 64. minutě útočník Enzo Corvi, který si v duelu s nováčkem stejně jako spoluhráč Nino Niederreiter připsal dva kanadské body.

Francouzi porazili ve svém druhém zápase na mistrovství světa v Kodani Bělorusko 6:2 a získali první tři body do tabulky skupiny A. Gólem a dvěma asistencemi se na tom podílel kapitán Stéphane Da Costa.

Nováček bojoval o překvapivou výhru

Rakušané se v elitní skupině MS představili poprvé od roku 2015, museli se však ještě obejít bez hlavní hvězdy. Útočník Philadelphie Michael Raffl by se k týmu měl připojit až po víkendu.

Již ve 3. minutě mohl Rakousko posunout do vedení v oslabení Hofmann, brankáře Genoniho ale nepřekonal. I díky tomu se Švýcaři mohli dostat do vedení, gólman Starkbaum sice předvedl několik skvělých zákroků, nakonec však kapituloval po chybě Ulmera v rozehrávce a střele Niederreitera v závěru první třetiny.

Po přestávce zvýšil Haas, ale následně Švýcarům zkomplikoval situaci faul Andrighetta, který kolenem zranil Stronga a s pětiminutovým trestem putoval do kabin. A Rakušané dlouhou přesilovou hru využili ke snížení. Genoniho překonal Zwerger.

"Až do toho faulu jsme měli zápas pod kontrolou. Přišlo ale dlouhé oslabení a všechno se změnilo. Rakušané vstřelili gól a vrátili se do zápasu," řekl útočník Gaëtan Haas.

Favorizovaní Švýcaři sice měli výraznou střeleckou převahu, vytvářeli si šance, ale překonat brankáře Salcburku se jim nedařilo. A v 47. minutě Rakušané vyrovnali, Genahl využil chybu obránce Kukana a přižil tým k překvapivému bodovému zisku.

Vítěze utkání nakonec určilo až prodloužení, ve kterém Starkbauma překonal Corvi. Rakouský brankář utkání skupiny A zakončil s 38 zákroky.

"Můžeme na sebe být hrdí, jak jsme makali a bojovali. Prohrávali jsme 0:2 a dokázali jsme vyrovnat. Škoda, že jsme nezískali v prodloužení nebo nájezdech druhý bod, ale to už je teď historie. Musíme se soustředit na další zápas," řekl Starkbaum.

Dalším soupeřem Rakušanů budou v neděli po poledni hráči Ruska, kteří na úvod MS deklasovali Francii 7:0. Švýcarsko se ve stejný den utká se Slovenskem. "Rusů se nebojíme. Víme, že mají řadu skvělých hráčů, ale my musíme hrát svoji hru. Bojovat, hrát tvrdě, blokovat střely a uvidíme, co se stane," dodal Starkbaum.

Francie si spravila chuť

Francie i Bělorusko si v pátečních úvodních duelech na MS připsaly jednoznačné porážky a navíc nedokázaly vstřelit ani gól. Francie utrpěla debakl 0:7 s Ruskem, Bělorusové dostali pět branek od Švédska.

Dnes začala lépe Francie a již ve 4. minutě otevřel skóre se štěstím Fleury poté, co brankář Kulbakov nedokázal lapačkou zkrotit střelu Stéphana Da Costy. O druhý gól se poté kapitán Francouzů postaral samostatnou akcí sám a poslal Kulbanova na střídačku.

Bělorusko poté přečkalo oslabení a v závěru první třetiny v přesilovce snížilo. O první branku týmu na turnaji se postaral již po šesti sekundách početní výhody kapitán Pavlovič.

Více zdramatizovat duel se však Bělorusům nepodařilo. V závěru druhé třetiny zvýšil na 3:1 Lamperier a ve třetí dvacetiminutovce Francie přidala ještě tři branky. O jednu z nich se postaral pardubický útočník Perret. Bělorusko už porážku jen zkorigovalo gólem v přesilovce.

Mistrovství světa v hokeji v Dánsku:

Skupina A (Kodaň):

Švýcarsko - Rakousko 3:2 v prodl. (1:0, 1:1, 0:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 19. Niederreiter (Corvi, Hofmann), 25. Haas (Scherwey, Müller), 64. Corvi (Niederreiter) - 35. Zwerger (Rachenwald, Haudum), 47. Ganahl (Schneider). Rozhodčí: Sjöqvist (Švéd.), Olenin - Lazarev (oba Rus.), Goljak (Běl.). Vyloučení: 2:3, navíc Andrighetto (Švýc.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 5019.

Švýcarsko: Genoni - Diaz, Müller, Kukan, Untersander, Frick, Fora, Genazzi - Hofmann, Niederreiter, Corvi - Scherwey, Andrighetto, Haas - Riat, Moser, Vermin - Baltisberger, Schäppi, Rod. Trenér: Patrick Fischer.

Rakousko: Starkbaum - Schumnig, Unterweger, Ulmer, Heinrich, Viveiros, Schlacher, Altmann, Strong - Hundertpfund, Schneider, Ganahl - Lebler, Komarek, Hofer - Rauchenwald, Haudum, Zwerger - Woger, Spannring, Obrist. Trenér: Roger Bader.

Francie - Bělorusko 6:2 (2:1, 1:0, 3:1)

Branky a nahrávky: 4. Fleury (S. Da Costa, Rech), 14. S. Da Costa (Janil), 39. Lamperier (Claireaux, Hecquefeuille), 43. Manavian (S. da Costa, Fleury), 48. Guttig (Perret), 58. Perret (Leclerc, Hecquefeuille Kevin) - 20. Pavlovič (Razvadovskij, Vorobej), 55. Vorobej (Platt, Korobov). Rozhodčí: Gouin (Kan.), Lemelin (Rak.) - Fluri (Švýc.), Suominen (Fin.). Vyloučení: 5:8. Využití: 2:2. Diváci: 6529.

Francie: Hardy - Auvitu, Manavian, Chakiachvili, Hecquefeuille, Gallet, Janil, Raux - Rech, S. Da Costa, Fleury - Treille, Guttig, T. Da Costa - Lamperier, Texier, Claireaux - Leclerc, Ritz, Perret. Trenér: Dave Henderson

Bělorusko: Kulbakov (14. Karnauchov) - Lisovec, Chenkel, Korobov, Falkovskij, Děnisov, Vorobej, Djukov - Linglet, Šarangovič, Pavlovič - Platt, Kovyršin, Gavrus - Drozd, Kitarov, Děmkov - Suško, Razvadovskij, Kislyj - Levša. Trenér: Dave Lewis.