reklama

Zlatá tečka? Švýcaři chtějí po 82 letech rozbít hokejové pořádky, spoléhají i na českou stopu

MS v hokeji: semifinále Kanada – Švýcarsko, Reto Schaeppi MS v hokeji: semifinále Kanada – Švýcarsko, Reto Schaeppi autor: Luboš Vácha
Švýcarsko bude dnes od 20:15 bojovat proti Švédsku o senzační zlato z hokejového mistrovství světa v Dánsku.

Praha - V zemi Hanse Christiana Andersena rozepsali pohádku a doufají, že ji zakončí happyendem. Švýcaři můžou mistrovským titulem změnit pořádky ve světovém hokeji.

V cestě stojí Švédsko, nejtěžší možný finálový soupeř. Obhájci zlata prošli jako jediní skupinou bez porážky, načež vyřadili Lotyšsko (3:2) a Spojené státy (6:0). Téměř celé mužstvo mají ze zámoří a ohromují famózní defenzivou v čele s Johnem Klingbergem či Mattiasem Ekholmem. Hned pět švédských beků může v NHL hrát první obranu.

"Jsme velcí outsideři," tuší švýcarský útočník Reto Schäppi. "Mají úžasný tým. Vím, že máme šanci, pokud budeme hrát velmi dobře, zachytá nám brankář a zvládneme přesilovky. Jinak jsme ale jasní outsideři."

Na druhou stranu, Švýcaři vyjedou na led jako outsideři potřetí za sebou. Stejnou roli si střihli proti Finsku i Kanadě a v obou případech zvítězili 3:2.

Šokovali především skalpem Kanaďanů. Mančaft kolem modly Connora McDavida prospal začátek a probouzel se příliš dlouho. Ztrátu nedohnal, byť třetí třetinu vyhrál na střely 18:1. 

Titul obhájili Švédové. Projděte si program, výsledky a statistiky šampionátu Titul obhájili Švédové. Projděte si program, výsledky a statistiky šampionátu Prohlédněte zde

Kanadští fanoušci spílali kouči Billu Petersovi a naštval je i slabě chytající gólman Darcy Kuemper. Samotní hokejisté jen krčili rameny. "Klidně dejte soupeři všechen kredit, ale tenhle zápas jsme rozhodně neměli prohrát," nechápal zadák Marc-Edouard Vlasic, přičemž narážel na herní převahu svého týmu.

Švýcaři na Kanadu umí. Na mistrovství ji porazili potřetí z posledních pěti zápasů. 

Proti Švédům až tak úspěšní nejsou. Byť s nimi často hrají vyrovnaně, podlehli jim pětkrát za sebou. Vítězství (3:2) slavili naposledy ve skupině památného šampionátu 2013, kdy prošli do finále. Tam od Tre kronor schytali porážku 1:5. Letos v Dánsku prohráli 3:5. 

Od té doby jim ale stouplo sebevědomí. Hrají zarputilým stylem a navrch disponují šikovnými jednotlivci. Získali sedm posil z NHL - obránce Roman Josi patří k hvězdám ligy, útočníci Kevin Fiala, Nino Niederreiter a Timo Meier v sezoně vystříleli dohromady přes 60 gólů.

Potenciál problém tkví v tom, že Švýcaři nastoupí den po semifinále, a tak jim při fyzicky náročném hokeji můžou rychle ubývat síly. O to víc budou spoléhat na skvěle chytajícího Leonarda Genoniho. A na euforii.

Kevin Fiala (Nashville Predators) Fiala (uprostřed) pomalu roste v lídra zámořského Nashvillu. Foto: Reuters

"Hrozně se na Švédsko těším," prohlásil útočník Kevin Fiala. "Přestěhoval jsem se tam, když mi bylo šestnáct, takže to pro mě bude velké utkání. Samozřejmě ho chci vyhrát."

Fiala, jinak budoucí lídr Nashvillu, umí švédsky a k tomu zvládá další čtyři jazyky. I češtinu. Ve švýcarském Uzwilu se narodil českým rodičům a má dvojí občanství.

Senzační mistrovský titul tak může nést i českou stopu.

A jak senzační by vlastně byl? I když Švýcaři léta dráždí favority, mezi špičku pořád nepatří. Hokeji nadále vládne velká šestka, případně pětka, kterou dobíhá Česko. 

Nadvládu hegemonů naposledy rozbili Slováci, kteří si pozlatili rok 2002, kdy ale ještě těžili z dědictví Československa. Předtím se do (z dnešního pohledu) zažitých pořádků vklínili Britové. Na šampionátu, který byl zároveň olympiádou, ukořistili titul na úkor Kanady. Stalo se to v roce 1936 v nacistickém Německu.

Od té doby v podstatě vládne elitní šestka. Švýcaři tedy můžou napsat vskutku mimořádný příběh.

reklama