reklama

Vítejte v dánském Kladně. Domácí fanoušci si užívají MS a hostí hokejový svět s otevřenou náručí

Dánští fanoušci na MS v hokeji 2018. Dánští fanoušci na MS v hokeji 2018. autor: Reuters
Na tuhle příležitost čekali hodně dlouho, a dočkali se. Dánové poprvé v historii hostí MS v hokeji a ukazuje se, že šlo o velmi dobrou volbu. Domácí reprezentace hraje své zápasy vzhledem k rozložení fanouškovských sil v Herningu, což se ukazuje jako jeden ze skvělých kroků pořádající země.

Herning  (od našeho zpravodaje) - Vlaječky, barevné nápisy, dresy i fotky oblíbených hráčů. Herning, padesátitisícové město na severu země, se na dva týdny zcela oddal hokeji a "dánské Kladno", jak by se tomuto městu dalo přezdívat, ukazuje světu svou kulturu a pohostinnost.

Herning je zároveň továrnou na šikovné hokejisty, z nichž hned 11 hraje v současné reprezentaci a místní hokejový klub Blue Fox je co do počtu titulů nejúspěšnějším v zemi. Na další triumf ale čeká od roku 2012, letos se vítěz základní části musel spokojit "jen" s druhým místem.

Velkou pochvalu si zaslouží pořadatelé, kteří se nebáli experimentovat a Dány přesunuli z hlavního města právě sem. Domácí reprezentace ve většině případů hrává v Kodani, organizátoři ale z důvodů rozložení diváckých sil přemístili dějiště zápasů domácích o něco dále. Kodaň patří Čechům, Slovákům a Švédům, Herning se zcela zahalil do červeno-bílých barev.

Už v první den šampionátu se ukázalo, jak moc pro Dány pořádání světového šampionátu znamená. Dlouhé fronty na pokladnách už několik hodin před zápasem, úsměvy od ucha k uchu a těšení se na akci, na níž Seveřané tak dlouho čekali. A co fandění na zápasech? Jyske Bank Boxen, jak zní oficiální název haly v Herningu, která hostí šampionát, pojme dvanáct tisíc fanoušků.

Titul obhájili Švédové. Projděte si program, výsledky a statistiky šampionátu Titul obhájili Švédové. Projděte si program, výsledky a statistiky šampionátu Prohlédněte zde

Úvodní duel domácích barev s Němci byl beznadějně vyprodán, atmosféra byla elektrizující a Dánové si v napínavém večeru užívali opojnou výhru v nájezdech. Na jeho konci si pak všichni společně zazpívali hymnu. "Před šampionátem jsme společně doufali, že si ji s fanoušky zazpíváme. Teď se náš sen splnil," řekl dojatě útočník Frans Nielsen.

Fanzóna - místo, kde to stále žije

Rozlehlý areál místní haly nabízí pro diváky skutečný komfort. Před stadionem na vás čeká nespočet stánků s občerstvením, dánskými specialitami, velký oficiální fanshop a vyzkoušet si můžete spoustu méně tradičních sportů. Je tu třeba minihřiště pro florbal tři na tři, zkusit si můžete fotbal jeden na jednoho nebo  fotbalbilliard. Nejvíc však táhne již tradičně air hockey, který bývá bez přestání zaplaven fanoušky.

Skutečné překvapení ale na všechny příchozí čeká uvnitř haly, kde vyrostla ještě větší fanzóna. Ta nabízí fanouškům napříč všemi zeměmi další nespočet sportů, aktivit, občerstvovacích zastávek a dalšího doprovodného programu.

"Zkoušíme tu různé sporty, dobře se najíme. Moc si to užíváme," shodují se dánští fanoušci ve výrazných kostýmech.

Jak za to Dánové umějí vzít a ponořit se do šampionátu, chtějí poznat fanoušci z celého světa. V Herningu tak často potkáte i české dresy, které vyrazily okusit místní atmosféru. "Je moc hezké, že se tu sjel celý svět. Byli jsme už v sobotu v Kodani, ale atmosféra tady je lepší," srovnává dvojice z Česka, která už procestovala obě dějiště šampionátu.

Dánské heslo? Bezpečnost na prvním místě

Ano, Dánové za to - co se alkoholu týče - umějí pořádně vzít, což se během šampionátu několikrát potvrdilo, ale vždy znají své hranice. Velký palec nahoru míří také za pořadateli, kteří turnaj zabezpečili tak, jak se sluší a patří na akci světového formátu.

Kromě všudypřítomného policejního dohledu jde zejména o vícenásobné kontroly, které si svoji důkladností nezadají s tou na letišti. I novináři bývají často prohlíženi hned dvakrát po sobě.

MS v hokeji 2018: Dánsko - Německo Dánští fanoušci v Herningu Foto: Reuters

Pokud si fanoušek srovná důkladnost kontrol v německém Kolíně, který šampionát hostil loni, a Herningu, je až s podivem, jak rozdílná tato opatření jsou. V Německu jste na stadion prošli bez kontroly, zatímco v Dánsku vás kontrolují velmi pečlivě a batohy prověřit psy. Fanoušci se mohou cítit v bezpečí, ochrana všech v areálu stadionu, ale také po městě je na vysoké úrovni.

Dánové se ukazují jako skvělí hostitelé. Neustále se usmívají, jsou ochotni pomoci a poradit, v angličtině s fanoušky rádi zavtipkují a popovídají o každodenních problémech. Jsou ochotní, vstřícní a ukazují svůj charakter.

Když se vyhraje, jako například při senzaci s Finskem, jste jedním z nich. Pozvou vás na pivo, na drink, radují se a skáčou jako malí kluci. Ani z porážek si však hlavu nedělají. Prohráli jsme s USA? A co. Jdeme slavit. Fanoušci nežijí pouze samotným hokeje, důležitý je pro ně fakt, že oni se teď mohou ukázat celému hokejovému světu a přivítat jej. A vítají jej s otevřenou náručí.

Na akci, kterou třeba většina z nich, zažije jen jednou za život.

reklama