reklama

V Herningu řádí Hurikány. Teräväinen s Ahem táhnou Finy, po dvou zápasech mají osmnáct bodů

MS 2018, Lotyšsko-Finsko: finská radost -  Veli-Matti Savinainen MS 2018, Lotyšsko-Finsko: finská radost - Veli-Matti Savinainen autor: Reuters
Finové v prvních dvou zápasech na letošním MS jasně ukázali, že se s nimi musí počítat. Kombinace evropských zkušeností a dravého mládí z NHL nese své ovoce a Suomi baví diváky předvedenou hrou. Tahouny týmu jsou spoluhráči z Caroliny Hurricanes Teuvo Teräväinen a Sebastian Aho, kteří útočí na bodové rekordy.

Herning (od našeho zpravodaje) - Dva zápasy, dvě výhry 8:1. Hokejisté ze země tisíce jezer rozjeli letošní světový šampionát ve velkém stylu. Po úvodním vítězstvím na Koreou si Finové v neděli smlsli také na Lotyších, které mnohokrát vyšachovali parádními kombinacemi. O ty se starají především vycházející hvězdy světového hokeje, Teuvo Teräväinen a Sebastian Aho, které v průběhu sezony rozdávaly hokejovou radost za mořem.

"Byl to dobrý zápas, osobně jsem se cítil už lépe než v prvním zápase proti Koreji, ale zároveň to byl těžší duel. Hráli jsme však svoji hru a pokračovali jsme ve střílení branek. Takhle nás to přesně baví," prohlásil po výprasku Lotyšů Teuvo Teräväinen, který si v duelu zapsal dvě branky a stejný počet nahrávek.

Těžil přitom zejména ze spolupráce s klubovým spoluhráčem Sebastianem Ahem, jenž si dokonce přispal bodů šest. Oba uhranuli diváky v Herningu parádními kombinace do prázdné branky, jimž směle zatleskali i diváci soupeře. "Podobné akce nemůžeme plánovat, jednoduše řečeno chceme jen dávat góly. Víme, jak hrát a jak dostat soupeře pod tlak, a to, si myslím, se nám povedlo," říká třiadvacetiletý muž, který už před třemi lety dosáhl s Chicagem na Stanley Cup.

Klíč Finů? Dívat se sami na sebe

Trenéři Finska vsadili před turnajem právě na mladé pušky z NHL, které se národnímu týmu nejednou osvědčily. A zatím se to vyplácí. "Prvním zápasem jsme si zvedli sebevědomí, dali jsme hodně branek. Na začátku vám ale chvíli trvá, než si na všechno kolem zvyknete, ale nám se daří. Je skvělé nasázet tolik branek, se svým herním projevem jsme spokojeni," komentuje Teräväinen.

Finové všem svým soupeřům poslali dva výrazné varovné vzkazy, ti nejsilnější, včetně obou zámořských velmocí, na ně ale teprve čekají. "Stále jsou to ale jen první dva zápasy a musíme se stále zlepšovat. Chceme stále tvrdě makat. Musíme se hlavně dívat sami na sebe a nezabývat se tím, kdo stojí proti nám," tvrdí.

Po radosti smutek. Tak čeští hokejisté nestačili na Tři korunky Po radosti smutek. Tak čeští hokejisté nestačili na Tři korunky Prohlédněte zde

Sám Teräväinen hraje na podobné vrcholné akci podruhé v životě - před dvěma lety si zahrál v Kanadě na Světovém poháru. "Jsem na MS poprvé, takže s ním nemám ještě tolik zkušeností. Cítím se zde ale velmi dobře a jsem rád, že si mohu ještě v květnu zahrát, obzvlášť za reprezentaci," navazuje na téma nepovedené sezony v zámoří, kde jeho Carolina neprošla do vyřazovacích bojů.

"MS je skvělá příležitost, když se vám nevyvede sezona v NHL a vy se nedostanete do play-off. Byl jsem zdravý a měl jsem enormní zájem reprezentovat. V opačném případě vás vždy čeká hodně dlouhé léto, mně osobně se už tohle stalo mnohokrát," povídá hokejista, který má po dvou zápasech na svém kontě osm kanadských bodů (3+5).

Aho: Máme velmi dobrou patru, hokej si užíváme

Pobyt v Herningu si užívá také Sebastian Aho. Muž, který zažil zlatý juniorský šampionát v roce 2016, v květnu téhož roku navíc bral stříbro na světovém šampionátu také se seniorkou reprezentací. Na letošním MS potvrzuje dvacetiletý křídelník roli rozeného střelce. Ve dvou duelech zaznamenal deset bodů (4+6) a má slušně našlápnuto na rekord.

A co za jejich zatím natolik úspěšnou spoluprací tkví? "Není za tím žádné tajemství. Snažíme se hrát jednoduše, užívat si zápas a hrát aktivně. To je vše, a zatím nám to přináší úspěch," říká s úsměvem Aho. V týmu zastávají oba klíčovou roli. "Vyhovuje mi hrát častěji, jako když jsme teď hráli dva dny po sobě. Snad ve svých výkonech budeme pokračovat."

Titul obhájili Švédové. Projděte si program, výsledky a statistiky šampionátu Titul obhájili Švédové. Projděte si program, výsledky a statistiky šampionátu Prohlédněte zde

Nejvíce radosti pak rozdává úderné duo z Caroliny doplněné o Granlunda a Rantanena v přesilovkách. "Jako mladí hráči se snažíme hrát aktivně, s pohybem, s nadšením a užívat si hokej. Máme tu velmi dobrou partu, což tomu také pomáhá," podotýká.

Právě v početních převahách Finové Lotyše rozebrali často až do šroubku. "Je to proti nim těžké, nesmíte jim skoro nic dovolit, protože dávají hodně gólů," uznal také hradecký Lotyš Džerinš.

Doplní finské Hurikány české duo?

Nadšeni mohou být také v Carolině, neboť oba by měli být v budoucnu tahouny týmu. K tomu všemu má přispět i Martin Nečas, jenž po sezoně opět bude putovat do nejslavnější ligy světa, a také fakt, že Hurikány budou letos volit v draftu jako druzí. A kdo ví, zdali nesáhnou po Filipu Zadinovi. Z bídné šedi celé ligy tak může zámořský šampion z roku 2006 vystoupat opět velmi rychle mezi ty nejlepší.

Finové dali oběma hráčům, kteří mohou klidně už na letošním turnaji přepisovat historické tabulky, vůdčí role. Ti se odvděčili 18 body ve dvou zápasech. Jak daleko to tenhle tým dotáhne? To ukážou až klíčové duely, jež Suomi teprve čekají. Na Kanadu narazí v pátek, s Američany se utkají příští úterý.

reklama