reklama

V útoku výborní, v obraně špatní. Erat musí od Jágra

MS215 Česko-Lotyšsko: česká radost (Jaromír Jágr, Jakub Voráček a Martin Erat) MS215 Česko-Lotyšsko: česká radost (Jaromír Jágr, Jakub Voráček a Martin Erat) autor: Milan Kammermayer
Bývalí hokejisté Pavel Richter a Viktor Ujčík hodnotí dosavadní hru českých hokejistů na mistrovství světa.

Praha - Jsou velmi nebezpeční v útoku, jenže v obraně dělají kupu chyb a to je dosud stálo už dva zápasy. Takhle jednoduše charakterizují zatím velmi rozporuplnou hru Čechů na mistrovství světa hokejoví experti a bývalí hokejisté, které deník Aktuálně.cz oslovil.

Podle nich bude třeba udělat i několik změn v sestavě, ve které zatím trenér Vladimír Růžička stále marně hledá ideální složení první formace. Dobrý dojem nebudí hra útočného esa z NHL Martina Erata, ani kompletní třetí formace ve složení Smoleňák - Novotný - Hertl.

Hokejisté navíc inkasovali v úvodních třech zápasech čtrnáct gólů, což je v porovnání s ostatními týmy děsivé číslo - hůř už jsou na tom na celém turnaji jen Lotyši.

Salák pouštěl góly, které měl chytit

"Čtrnáct gólů ve třech zápasech je strašně moc, tohle se nesmí stát. V obraně jsme špatní a musíme se zlepšit, sami hráči to vědí," řekl Aktuálně.cz Pavel Richter, jiný bývalý útočník a mistr světa Viktor Ujčík s ním v podstatě souhlasí. 

"Je na houby to házet na gólmana, ale Sašovi (Salákovi) to nevyšlo. Dostal góly, které gólman prostě musí chytit," myslí si Ujčík o Salákovi, který začal turnaj jako jednička, ale poté, co inkasoval od Švédů pět branek a Čechy nepodržel ani v zápase s Lotyšskem, musel střídat. "To je jedna věc, druhá věc je, že se hráči pořád dívají jedním směrem a zapomínají na to, že jim za zadkem někdo najíždí. Hlavně v utkání s Kanadou to bylo vidět, nejsme kompaktní," doplňuje výtky defenzívě Ujčík s tím, že obránci kolikrát zbytečně panikaří.

"Já si myslím, že se ta obrana zlepší. Kluci říkali, že je publikum hrozně žene dopředu, a tak kolikrát nemyslí na zadní vrátka," přidal ještě jeden svůj poznatek Richter, který se o tom včera bavil i s hokejisty na hotelu, když tam natáčel studio s Českou televizí.

Češi mají za sebou zápasy s papírovými favority skupiny, teď je čekají utkání, ve kterých musí povinně zvítězit, aby stvrdili očekávaný postup do čtvrtfinále. Ve čtvrtek hrají Češi s Francií a o den později s Rakouskem, v základní skupině je poté čeká ještě Německo a Švýcarsko. 

Erat se hledá, musí více střílet

Hokejisté také uvítali dva dny volna, které mají po náročném víkendu. Včera trenér Vladimír Růžička zrušil trénink a dovolil hráčům odjet za svými rodinami (čtěte ZDE). Už dnes ale Češi naskočí zpět do plné přípravy a dají se očekávat i změny v sestavě. 

Ta se měnila už před zápasem s Kanadou. Trenér Vladimír Růžička zatím marně hledá složení elitních formací, kritizovaný za své výkony je zatím především Martin Erat, který šampionát začal na levém křídle první formace, a i když si na turnaji připsal gól a dvě asistence, hodnocení jeho hry se pořád nelepší. Ani po tom, co ho Růžička zařadil do formace k Jágrovi.

"Martin se hledá, to je prostě vidět. On je v lajně od toho, aby plnil defenzivnější úkoly. Během zápasu má šance vystřelit, místo toho pořád někoho hledá... Může v tom být hodně faktorů, třeba že hraje s Jardou Jágrem v lajně. Měl by to vzít více na sebe," myslí si Ujčík. 

Skvělý útok, ale Erata dejte od Jágra pryč

"A taky trenéři mu musejí říct, co vlastně od něj chtějí. Je třeba, aby i Jágr Eratovi zdůraznil a řekl: 'Hele, nehledej mě pořád a střílej, já to dorazím'," tvrdí Ujčík. "Vždyť Džegr si to místo umí najít a je nebezpečný."

Špatný dojem zatím v očích fanoušků ale budí i hra třetí formace s Jiřím Novotným, Radkem Smoleňákem a Tomášem Hertlem. Tu však experti kritizovat nechtějí.

"Je méně výraznější, to je pravda. Jirka Novotný ale hraje na druhou stranu výborně oslabení, každý má v týmu nějaké úkoly. První dvě formace hrají přesilovky, druhé dvě brání. Já myslím, že v útoku jsme výborní. Voráček je dobrý, přesilovky s Jágrem jsou nebezpečné a výborně hraje čtvrtá lajna se Simonem a Zaťovičem," hledá Richter v útoku spíše pochvaly.

"Já si taky myslím, že se zvedáme. Ta čtvrtá lajna mladých hraje fakt skvěle a na Voráčkovi je vidět, že si přivezl formu z NHL. V českém týmu je i bojovnost," líčí Ujčík, který se do rozboru složení formací moc nechce pouštět. 

"Neřeším to, ale třeba Martinu Eratovi by asi fakt pomohlo, kdyby ho dali od Džegra. Aby šel někam, kde bude více střílet, a dali tam k Džegrovi někoho z těch mladších. Ale to je v kompetenci trenérů, to nechám na nich," líčí Ujčík.

reklama