reklama

Emoce po výměně běloruské vlajky. Vylučte zemi z MS, přisadil si Lukašenkův kritik

Stržení oficiální vlajky Běloruska vyvolalo roztržku mezi rižským starostou a IIHF. Stržení oficiální vlajky Běloruska vyvolalo roztržku mezi rižským starostou a IIHF. autor: Twitterový účet Edgarse Rinkevičse
Starosta Rigy odstranil v ulicích dějiště mistrovství světa vlajku Běloruska a nahradil ji praporem, který používá protilukašenkovská opozice. Zatímco někteří by ještě přitvrdili, šéf světového hokeje René Fasel je zásadně proti.

Riga (od našeho zpravodaje) - Když běloruští hokejisté vyjdou v Rize ze svého hotelu, můžou místo své oficiální vlajky spatřit tu opoziční, tedy bílo-červeno-bílý prapor, který odkazuje na předsovětské časy a 90. léta.

Výměnu zorchestrovali rižský starosta Martinš Stakis a lotyšský ministr Edgars Rinkevičs, kteří tím reagovali na poslední dění v Bělorusku.

Stát v čele s prezidentem Alexandrem Lukašenkem, jehož poslední zvolení však řada států neuznává, v neděli odklonil letadlo společnosti Ryanair do Minsku a zatknul opozičního aktivistu Ramana Prataseviče, který byl na palubě. Nyní novináři hrozí až 15 let vězení za "hromadné nepokoje".

Lukašenko na Stakisovu akci reagoval ostře, což nakonec vedlo k tomu, že obě země si vzájemně vyhostily všechny diplomaty.

Jelikož ale místa, kde došlo k výměně vlajky, odkazují na probíhající světový šampionát, vložil se do sporu i šéf světového hokeje Fasel.

"Vůbec se mi nelíbí, že turnaj slouží jako jeviště pro politiky. Starosta Rigy tohle všechno dělá kvůli vlastním politickým cílům. Za dva týdny jsou volby," prohlásil.

Faselova IIHF posléze přidala: "Akce běloruské vlády nesouvisí s hokejisty, kteří na tomhle turnaji hrají pod běloruskou vlajkou. Lotyšsko tyto hráče uvítalo jako hosty a jejich vlajka by neměla být odstraněna bez jejich souhlasu. Tohle je v přímém rozporu se sloganem hostitelské země, který zní: Vášeň. Žádné hranice."

Čech udělal nejbezvadnější věc, děkují Britové. Jejich hokejová pohádka pokračuje Čech udělal nejbezvadnější věc, děkují Britové. Jejich hokejová pohádka pokračuje Čtěte zde

Fasel rižského starostu zároveň vyzval, aby odstraněnou vlajku Běloruska vrátil zpátky mezi ostatní. Jinak ať stáhne i vlajky IIHF, která je podle švýcarského funkcionáře apolitickou organizací.

"Tím pádem si musíme vybrat stranu - lidi toužící po svobodě, nebo diktátora. Stáhneme tedy vlajky IIHF," reagoval starosta Stakis.

Někteří by nicméně zašli ještě dál než k odstraňování vlajek. Například bývalý estonský prezident Toomas Hendrik Ilves označil nedělní běloruskou akci jako státní terorismus a napsal: "IIHF může a měla by okamžitě vyloučit Bělorusko ze šampionátu v Rize. Tohle Lukašenka, diktátora se zálibou v hokeji, zabolí víc než cokoliv jiného."

Takový scénář však šéf lotyšského hokeje Aigars Kalvītis vyloučil. "V žádném případě. Všichni jsme členy stejné hokejové rodiny," prohlásil.

Letošní mistrovství se neprolíná s politikou poprvé. Původně měla část turnaje proběhnout v Minsku, který ale zaplavily masivní protesty proti zmanipulovaným prezidentským volbám. Někteří sponzoři následně dali najevo, že "Lukašenkův" šampionát podporovat nebudou.

IIHF nakonec Bělorusku spolupořadatelství odebrala, což zdůvodnila obavami o bezpečnost účastníků. Celý turnaj zamířil do Rigy, která musela improvizovat. Češi proto nastupují v aréně, která k hokeji normálně neslouží.

Mimochodem, na stadionech oficiální vlajka Běloruska stále visí a nic se na tom nezmění. Akce starosty Stakise se týkala "jen" ulic Rigy.

reklama