reklama

Češi smekají před střelcem Vránou. Toho uchvátila atmosféra: Ani se neslyšíme

Česká radost v zápase se Švédskem na MS 2019: Jakub Vrána Česká radost v zápase se Švédskem na MS 2019: Jakub Vrána autor: Milan Kammermayer
První start na světovém šampionátu dospělých, první střídání, první střela a první gól. Jakub Vrána parádním výkonem proti Švédsku naznačil, že by mohl být střelcem, kterého Češi často marně hledají.

Bratislava (od našeho zpravodaje) - Úřadující mistry světa nejdřív načal a později je dorazil. Vrána byl při triumfu 5:2 střelecky nejaktivnějším českým útočníkem a za necelých 13 minut na ledě dvakrát skóroval. Poprvé překvapivě, podruhé coby ryzí kanonýr.

"Všichni o něm víme, že je střelec," vykládal novinářům Dominik Kubalík. Druhý Vránův parťák ze třetí lajny Jan Kovář jen přitakával: "Jsme strašně rádi, že ho máme v týmu."

Křídelník Washingtonu do Bratislavy dorazil, přestože v play off NHL utrpěl menší zranění a nemá smlouvu na příští rok. Do přípravy vůbec nenaskočil. Přesto se blýskl hned v prvním ostrém střídání. Hbitou střelou z voleje překvapil Henrika Lundqvista.

"Kubalda (Kubalík, pozn. red.) mě dobře viděl. Hrozně těžko se tady říká o puk, protože hala je hlasitá. Těžko se slyšíme," komentoval 23letý útočník svou premiérovou trefu v reprezentačním áčku. "Snažil jsme se vypálit co nejrychleji. Někdy to štěstíčko potřebujete." 

Při trefě na 4:2 Vrána ukázal, proč letos za mořem nastřádal 47 bodů. Nabral úžasnou rychlost a trefil šibenici.

"Paráda, super zápas," smekl zkušený Michael Frolík, autor vítězné branky. "Je rychlý a ukázal, že tady bude platný. Doufám, že si zvýšil sebevědomí a odehraje dobrý turnaj."

Na jednom mistrovství světa už Vrána zazářil. Při stříbrné jízdě osmnáctky z roku 2014 vsítil osm gólů v sedmi kláních, čímž stanovil (stále nepřekonaný) český rekord.

Od té doby výkonnostně hodně vyrostl. Zhruba před rokem zdvihl nad hlavu Stanley Cup. Přesto byl z premiéry v reprezentačním áčku nervózní. "Nevěděl jsem, do čeho jdu, ale po prvním střídání to ze mě spadlo," prohlásil. "Dát hned gól, to vašemu sebevědomí pomůže."

Tak si Finové došli pro zlato a Češi pro bramboru. Projděte si výsledky MS v hokeji Tak si Finové došli pro zlato a Češi pro bramboru. Projděte si výsledky MS v hokeji Prohlédněte zde

Vzhůru vyletělo sebevědomí celého mančaftu. "Zasloužili jsme si vyhrát," dodal Vrána.

Stejně jako ostatní v kabině si užívá takřka domácí atmosféru. Čeští příznivci v bratislavské hale jednoznačně přehlušili žluté ostrůvky Tre kronor. Byli tak hlasití, že nová gólová písnička Čechů, kterou vybral kapitán Jakub Voráček, pomalu nebyla slyšet. Pro doplnění: jde o skladbu Hoja Hou od Walda Gangu.

"Na ledě jsme se ani neslyšeli, což vám o atmosféře řekne hodně. Byla parádní," doplnil Vrána. "Lidé navíc koukají i doma, což nám dává hodně energie."

Nicméně euforie z pokoření mistrů světa už pomalu mizí, hned v sobotu večer narazí Říhovi svěřenci na nepříjemné Nory.

"Je to jen dobrý start," krotil Vrána emoce, načež dal najevo, že už by si nejraději dopřál zasloužený odpočinek: "Kolik že už je hodin? Musíme jít spát a připravit se na příští zápas."

reklama