reklama

Z ruské farmy až na MS? Růžička se vrací do reprezentace

Martin Růžička na soustředění reprezentace Martin Růžička na soustředění reprezentace autor: ČTK
Mistr světa z roku 2010 Martin Růžička v sezoně ani jednou nereprezentoval, na začátku závěrečné přípravy na světový šampionát se ale připojil k národnímu týmu.

Velké Popovice - Mistr světa z roku 2010 Martin Růžička v sezoně ani jednou nereprezentoval, na začátku závěrečné přípravy na světový šampionát se ale připojil k národnímu týmu. Vyhlášený střelec, který před čtyřmi lety svými góly vydatně pomohl Třinci k zisku extraligového titulu, tak má šanci prosadit se do nominace na vrcholný turnaj roku, který se uskuteční v Praze a Ostravě.

"Jestli jsem pozvánku čekal? Nad tím jsem nepřemýšlel. Přišla, tak jsem tady. Byl jsem za to rád," řekl Růžička novinářům na úterním srazu reprezentace ve Velkých Popovicích. "Mistrovství světa doma je určitě velké lákadlo. Budu to ale brát den po dni a uvidím, jak to dopadne. Bude jich ale ještě hodně," podotkl devětadvacetiletý útočník necelých sedm týdnů před začátkem turnaje.

V KHL ho nikdo nechtěl

Růžička odešel před rokem z Třince do Čeljabinsku a má za sebou pestrou sezonu. "Začátek byl jak týmově, tak osobně těžší. Nedařilo se nám. Pak se změnilo pár věcí, přišel nový trenér a obrátilo se to. Začali jsme vyhrávat a i já jsem se cítil lépe," zhodnotil sezonu.

Nechybělo přitom mnoho, aby už v průběhu ročníku z Traktoru předčasně odešel. Klub jej totiž v říjnu zařadil na listinu volných hráčů a nabídl dalším účastníkům KHL. Nikdo si jej ale nevybral, a tak Růžička zamířil na farmu do nižší VHL. "Byl to jeden zápas, ale příjemné to nebylo. Je to jiný hokej. To je součást hokeje, s tím se musí počítat. Je to dobrá zkušenost," řekl Růžička.

Turbulentní sezonu ukončil Salák

Poté ale tým převzal místo Fina Karriho Kiviho Andrej Nikolišin a český útočník se vrátil zpět do hlavního mužstva. "Dostal jsme šanci a pak už jsem se cítil lépe," řekl rodák z Berouna, který nakonec v základní části odehrál 58 zápasů s bilancí třináct branek a deset asistencí.

Traktor nakonec postoupil i do play off ze sedmého místa ve Východní konferenci. V 1. kole ale prohrál s Novosibirskem. "Určitě zklamání to bylo, Sibir byl rovnocenný soupeř. Saša (Salák) chytal dobře," jmenoval Růžička českého reprezentačního gólmana, který je oporou Novosibirsku. "Škoda, věřili jsme, že přes ně můžeme postoupit," dodal.

Růžička má v Čeljabinsku ještě rok smlouvu, takže počítá s tím, že bude v KHL pokračovat. Mrzí ho ale, že v týmu zřejmě skončí krajan Jan Bulis. "Strašně mi pomohl a jsem rád, že tam byl. Teď ho přemlouvám, jestli si to nechce rozmyslet a zůstat tam," řekl o Bulisovi, jenž v Rusku působí od roku 2007.

reklama