reklama

Začalo to v lajně mladíků s Reichlem a Holíkem. Jágr dal před 30 lety první gól na MS

Robert Holík, Robert Reichel a Jaromír Jágr na MS 1990 Robert Holík, Robert Reichel a Jaromír Jágr na MS 1990 autor: ČTK
S 32 brankami je hokejista Jaromír Jágr nejlepším českým střelcem na mistrovství světa po rozdělení federace, svůj gólový účet ale načal ještě v éře Československa.

Jágrova premiérová trefa na světových šampionátech nese datum 17. dubna 1990, kdy v Bernu překonal finského brankáře Jukku Tammiho a v osmém reprezentačním zápasu si připsal druhou branku.

Adrenalin při otvírání kartiček žije dál. Hubáček dal dříve za Selänneho celé kapesné Adrenalin při otvírání kartiček žije dál. Hubáček dal dříve za Selänneho celé kapesné Čtěte zde

Osmnáctiletý kladenský talent, který dres se lvíčkem na prsou poprvé oblékl v listopadu 1989, na turnaji nastupoval v útoku spolu s dalšími mladíky Robertem Reichlem a Robertem Holíkem. V úvodním duelu s USA vyšel Jágr naprázdno, ve druhé třetině následujícího zápasu proti Finsku poslal odražený puk do odkryté branky a přispěl k vítězství 4:2.

Na svém premiérovém šampionátu se Jágr střelecky prosadil ještě dvakrát (pokaždé proti Švédsku) a ze Švýcarska se nakonec vracel s bronzovou medailí. O pár měsíců později jej jako pátého v pořadí draftoval Pittsburgh a talentovaný mladík se následně vydal vstříc hvězdné kariéře v NHL.

Na mistrovství světa se později představil ještě devětkrát, v letech 2005 a 2010 se radoval z titulu a podílel se i na dvou bronzech. Naposledy se MS zúčastnil v roce 2015, kdy si i díky dvěma trefám ve čtvrtfinále s Finskem vylepšil se šesti góly turnajové maximum. V 43 letech byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem turnaje, po porážce s týmem USA v zápase o bronz se však kýžené medaile před domácím publikem nedočkal.

Po šampionátu Jágr definitivně uzavřel reprezentační kariéru, která se zastavila na 152 utkáních a 55 gólech. Startoval i na pěti olympiádách v čele s vítězným Naganem, nechyběl ani u propadáku na Světovém poháru 1996. Díky olympijskému zlatu, dvěma titulům mistra světa i dvěma triumfům ve Stanleyově poháru je jedním z členů prestižního Triple Gold Clubu. Kromě něj je v něm z Čechů již jen Jiří Šlégr.

Předloni v lednu ukončil druhý nejproduktivnější hráč NHL po Waynu Gretzkém po 25 sezonách zámořské angažmá a vrátil se do Kladna, jemuž chtěl jako hrající majitel pomoct k návratu do extraligy. Rytíři v baráži uspěli i díky skvělým Jágrovým výkonům až na druhý pokus, ale po jediné sezoně mezi elitou sestoupili. Jestli bude osmačtyřicetiletá ikona pokračovat v kariéře i v příští sezoně, se zatím neví.

Češi na Nikolajce špehovali Sověty, Jágr piloval techniku. A údajná demolice nehrozí Češi na Nikolajce špehovali Sověty, Jágr piloval techniku. A údajná demolice nehrozí Prohlédněte zde
reklama