reklama

Zavolají mi a já přijedu. Nároďák byl vždycky mým snem, přiznal Plekanec

Kapitán Plekanec hlásí příjezd, Vůjtek ještě zvažuje další posily z NHL Podívejte se na fotografie z kempu české reprezentace ve Znojmu, do něhož se zapojil také Tomáš Plekanec. Foto: Lukáš Caha
Český útočník Tomáš Plekanec míří již na své deváté mistrovství světa. Pozvánku do reprezentace nikdy neodmítl a trenér Vladimír Vůjtek jej tak jmenoval kapitánem týmu.

Znojmo - Sraz reprezentačního týmu na čtyřdenní kemp ve Znojmě byl sice naplánován až na úterní druhou hodinu odpolední, avšak útočník Tomáš Plekanec se po ledové ploše tamního stadionu proháněl již v pondělí večer.

"Zavolají mi a já přijedu. Je to pro mě automatické. Hrát za nároďák byl vždycky můj sen, a pokud jsem zdravý, není důvod nejezdit," prohlásil v rozhovoru před prvním společným tréninkem.

Třiatřicetiletý útočník Montrealu Canadiens pozvánku do reprezentace nikdy neodmítl a připravuje se již na své deváté mistrovství světa. Chyběl pouze na šampionátech v letech 2010 a 2014, kdy se Montrealu díky postupu do play off prodloužila sezona.

Ne náhodou jej tak trenér Vladimír Vůjtek určil kapitánem. "Už jsem to céčko měl, takže to pro mě není žádná novinka. Všichni kluci, co tu jsou, za sebou mají výborné sezony. To kapitánské céčko je jen písmeno na dresu."

O pozvánce do reprezentace jste tedy ani chvíli nepřemýšlel?
Zavolají mi a já přijedu. Mám to takto nastavené. Nic mi nebylo, byl jsem zdravý, takže nebyl důvod odmítnout.

Pojedete již na devátý šampionát. Omluvenka z vaší strany nikdy nepřišla…
Pro mě je to automatické. Hrát za nároďák byl vždycky můj sen, a pokud zdraví drží, není důvod nejezdit.

Neúspěch v NHL mrzí

Neváhal jste ani z toho důvodu, že se Montrealu sezona vůbec nevydařila?
Ta sezona byla psychicky těžká. Jedna z nejtěžších. Když člověk prohrává, tak z toho hokeje samozřejmě radost nemá. Týden jsem si odpočinul a to mi pomohlo. Ta chuť do hokeje je zase zpátky.

Bylo to velké zklamání, když se Montrealu nepodařilo postoupit do play off?
Přicházelo tak nějak postupně. Věděli jsme to dopředu. Ta nespokojenost byla velká a myslím si, že se bude dělat hodně pro to, aby se to už neopakovalo.

Myslíte si, že budou velké změny v týmu?
Uvidíme, co vymyslí manažeři přes léto. Vrátí se nám gólman Price, což je jedna z věcí, která taky hodně změní. Nemyslím si, že ty změny budou zas tak velké.

Bylo klíčové, že se vám zranil gólman Carey Price?
Patří mezi nejlepší gólmany na světě a bylo hodně znát, že tam není. Condon a jiní taky nezachytali špatně, ale když tam není Price, je to jiné.

Pomáhala vám v těch těžkých chvílích i rodina?
Samozřejmě je lepší, když člověk přijde domů a jsou tam děti. Tím hokejem žijeme každý den. Je to naše práce, a když se nedaří, tak na to člověk myslí pořád. Není to jednoduché.

Poprvé pod Vůjtkem

Jedete si tedy na mistrovství světa spravit chuť?
Měl jsem týden volno. Vždycky se k reprezentaci těším. Je tu skvělá parta a je to něco jiného. Takové osvěžení.

Sledoval jste nominaci? Hráčů z NHL tu zatím moc není…
Spousta kluků je zraněných, takže samozřejmě nemá cenu, aby jezdili. Já jsem měl to štěstí, že tělo drží. Nemám důvod nejezdit. Trenér zavolal a já přijel.

Trenér vás jmenoval kapitánem…
Už jsem to céčko kdysi měl, takže nic nového. Všichni kluci, co tu jsou, patří k lídrům ve svých týmech. Mají za sebou výborné sezony. To kapitánské céčko je jen písmeno na dresu. Musíme všichni hrát jako jeden mančaft.

Jak moc je pro vás ten tým neznámý?
Je pravda, že spoustu kluků neznám. Některé jsem viděl poprvé a teprve je budu poznávat. To k tomu ale patří.

Ani pod trenérem Vůjtkem jste zatím nehrál…
Nikdy mě netrénoval. Vím, že byl úspěšný v KHL i v české extralize. Kluci hrají letos zatím výborně. Mně ale bylo vždycky jedno, kdo ten tým vede.

S jakými ambicemi pojedete na mistrovství? Dá se to už odhadnout?
Český nároďák má vždycky na to, aby jezdil pro medaile. Uděláme vše, abychom se tam po delší době zase dostali. Říkat, že jedeme vyhrát mistrovství, ale nebudeme. Všichni to chceme a uděláme pro to maximum.

Trenér vás zařadil do formace s Davidem Pastrňákem a Romanem Červenkou… Sedí vám to?
Teď nám to teprve vyvěsili v kabině. Je to příprava, takže uvidíme. S Romanem jsem už hrál, David si zase výborně vedl v NHL. Ty lajny ale většinou nevydrží celé mistrovství a nějaké změny tam vždycky jsou. Když nebudou, tak to bude známka toho, že se daří. 

reklama