3:1
Kazachstán
7. Plekanec (Pastrňák, Červenka), 43. Plekanec (Pastrňák), 59. Kousal (Birner, Řepík)
56. Dawes (Boyd, Trjasunov)

Sledujte online reportáž z utkání české hokejové reprezentace a Kazachstánu na MS. Zápas začne v 15:15.

Českou hokejovou reprezentaci čeká na probíhajícím mistrovství světa už pátý zápas. Po včerejším debaklu, který Vůjtkův výběr uštědřil Norům 7:0, se dnes postaví výběru Kazachstánu. Češi si včerejším vítězstvím upevnili vedení v tabulce základní skupiny a s předstihem si zajistili postup do čtvrtfinále.

Kompletní program, výsledky a tabulky MS naleznete ZDE.

Sestava Česka

Francouz (Furch) – Jeřábek, Jordán, Kolář, Šimek, Kempný, Kundrátek, Doudera – Červenka, Plekanec, Pastrňák – Birner, Kovář, Řepík – Kašpar, Zohorna, Kousal – Filippi, Koukal, Jarůšek – Zaťovič

Sestava Kazachstánu

Kolesnik (Poluektov) – Trjasunov, Semjonov, Savčenko (C), Lipin, Korabejnikov, Lakiza, Lobanov, Kajrov – Dawes (A), Bochenski (A), Boyd –Krasnoslobodcev, Rymarev, Ivanov – Solarjov, Markelov, Puškarjov – Panšin, Grents

Kazachstán, který má v Moskvě slušnou podporu fanoušků, spoléhá na senzační přesilovky (úspěšnost přes 41%) a útok kompletně složený ze Severoameričanů. Novou zemi můžou reprezentovat proto, že léta hrají v astanském Barysu.

Všichni tři zámořští hráči působí v Astaně už dlouho. Bochenski, jenž v NHL odehrál 156 zápasů, přišel do Barysu v roce 2010. Dawes (212 zápasů v NHL) a Boyd (210) ho následovali o rok později. Více ZDE.

Nigel Dawes, naturalizovaný Kazach narozený v Kanadě.
Nigel Dawes, naturalizovaný Kazach narozený v Kanadě. | Foto: ČTK

Na startu šampionátu táhly českou reprezentaci první dva útoky, včera proti Norsku zazářil i třetí. Lukáš Kašpar, Robert Kousal a Tomáš Zohorna řídili potupu Norů čtyřmi góly a stouplo jim sebevědomí. "Sílu mužstva to ještě zvedá," myslí si člen elitní lajny Roman Červenka. "Věříme, že budou dál dávat góly," říká kouč Vladimír Vůjtek. "Před zápasem jsme si říkali, že by nám třetí nebo čtvrtá lajna měla pomoct s brankami." Na fotogalerii ze včerejšího zápasu proti Norsku se můžete podívat ZDE.

Kanadské bodování

Česko: Michal Birner 5 (3+2), Roman Červenka 5 (2+3), Jakub Jeřábek 5 (0+5)

Kazachstán: Nigel Dawes 6 (2+4), Dustin Boyd 4 (2+2), Jevgenij Rymarev 4 (1+3)

Znojmo, EHT, Česko - Švédsko 7:1, Michal Birner
Znojmo, EHT, Česko - Švédsko 7:1, Michal Birner | Foto: Milan Kammermayer

Člen elitní lajny Roman Červenka posbíral ve čtyřech kláních pět bodů (2+3) a výrazně přispívá k překvapivé jízdě mužstva. Češi na mistrovství světa ještě neprohráli a vedou moskevskou skupinu. Houževnatým Norům navíc nastříleli sedm gólů. "Měli jsme dobrý začátek, dali rychlé góly. Od toho se všechno odvíjelo. Kdybychom dali třetí gól s Lotyši, také se to mohlo v klidu dohrát,“ říká Červenka. Kompletní rozhovor s Romanem Červenkou naleznete ZDE.

MS 2016, Česko-Švédsko: česká radost
MS 2016, Česko-Švédsko: česká radost | Foto: Michal Eger

Trenéři české hokejové reprezentace stále zatím zvažují variantu, zda oslovit ohledně případné účasti na mistrovství světa útočníky Dallasu Radka Faksu a Aleše Hemského, pro které už sezona v NHL skončila. "Nechceme mužstvo nějak narušit. Také je otázka, jestli hráči přijedou, nemusí je pustit. To, že jsou volní, ještě nic neznamená." Pokud ale vše klapne, je pravděpodobné, že nějaká zámořská opora dorazí. "Při zápasech, které tady ještě budou, přijdou nějaké šrámy. Čím je kádr širší, tím lépe," naznačuje Vůjtek.

Znojmo, EHT, Česko - Švédsko 7:1, Vladimír Vůjtek
Znojmo, EHT, Česko - Švédsko 7:1, Vladimír Vůjtek | Foto: Milan Kammermayer

Český národní tým má na soupisce zaplněných dvacet z povolených dvaadvaceti hráčů v poli a k současným sedmi bekům a třinácti útočníkům může doplnit ještě dva bruslaře. S týmem trénují obránci Adam Polášek ze Sparty, Petr Zámorský z Örebro a útočník Dominik Kubalík z Plzně. Místo pro třetího brankáře je rezervované pro Kubalíkova klubového spoluhráče Matěje Machovského.

Hráči jsou už na ledě, oba kapitáni se zdraví s rozhodčími. Česká reprezentace bude hrát v bílých dresech.

Zápas právě začal!

1.

Plekanec vyhrál úvodní buly, Češi se ale následně provinili zakázaným uvolněním.

1.

Francouz musel čelit první střele a má první zákrok. Dawes trefil českého brankáře do hrudi.

2.

Řepík obkroužil s pukem na hokejce branku Kazachstánu a snažil se zasunout kotouč, kotouč ale končí mimo.

2.

Druhá česká formace sevřela soupeře, střela Kundrátka od modré skončila na vyrážečce Kolesnika.

3.

Dobrou pozici k zakončení měl Kousal, Kolesnik opět úspěšný.

3.

Zohorna potáhl kotouč po levé straně a přihrával na mezikruží Koukalovi, toho vychytal Kolesnik. Kazachstán následně vyhazuje na zakázané uvolnění.

4.

Jeřábek našel dlouhou přihrávkou rozjetého Filippiho, ten vypálil na zadní mantinel.

4.

Češi si vypracovali slušný nápor. Šimek vystřelil od modré čáry, Kolesnik má další zákrok. V dorážce zabránil Plekancovi Savčenko a Češi si zahrají přesilovku.

5.

Plekanec napřahoval z mezikruží, tělem ho ale od střely odstavil Korabejnikov. Kazachstán vyhazuje přes všechny čáry.

5.

Na ledě je už druhá přesilovková formace, ta se ale v útočném pásmu prozatím nemůže usadit. Navíc odpískán český ofsajd.

6.

Kašpar zakombinoval s Kousalem, ten se rozhodl vystřelit od pravého kruhu, jeho rána ale byla zablokována.

6.

Přízemní střelu švihem Kašpara vyráží Kolesnik svým betonem. Kazachstán je kompletní.

7.

Kazachstánu se rýsoval rychlý protiútok, Češi se ale stačili včas vrátit.

7.

Nyní už Kazachstánci přejeli přes útočnou modrou a sražený kotouč přikryl lapačkou Francouz. Hra je přerušena, následuje komerční přestávka.

7.

Plekanec ujel po pravé straně a trefil se přesně mezi betony Kolesnika, ještě před tím ale byl odpískán milimetrový český ofsajd a branka neplatí! Červenka byl v pásmu příliš brzy.

7.

Česko vede 1:0! První formace předvedla skvělou kombinaci v útočném pásmu, nyní branka českého kapitána už je regulérní! Červenka nabil na ránu z voleje Pastrňákovi, jeho střelu vyrazil Kolesnik před sebe a Plekanec rychle bekhendem dorazil puk za jeho záda pod horní tyč!

8.

Češi pokračují v náporu, v pásmu soupeře kombinuje úspěšně druhá Kovářova formace.

8.

Kazachstán nestíhal a musel opět faulovat. Za hákování potrestán Ivanov.

9.

Kašpar dobře z brankové čáry viděl najetého Douderu, přihrávka na něj ale neprošla!

9.

Doudera vypálil od modré čáry, Kašpar dobře clonil před brankou, Kolesnik ale i přesto vyráží.

10.

Češi hrají přesilovku dobře, chybí ale přesnější zakončení. Kolesnik má další zásah proti střele Kundrátka.

10.

Přesilovka Česka skončila, český tým ale stále pokračuje v náporu.

11.

Plekanec sklepl puk ze vzduchu Kundrátkovi rukou, hra je proto přerušena a vhazovat se bude ve středním pásmu.

11.

Kazachstán se prozatím vůbec nedostal do hry. Jeho rozehrávku navíc nyní zastavilo zakázané uvolnění.

11.

Nyní si ale Kazachstán zahraje přesilovku, ze které pořádně umí zahrozit. Za nedovolené bránění přísně vyloučen Kolář.

12.

Češi vybojovali puk u hrazení a vyhazuje přes všechny čáry.

12.

Kazachstán se usadil v útočné třetině, po dobré kombinaci a střele Dawese zasahoval lapačkou Francouz.

13.

Semjonov vypálil z voleje od modré čáry, Francouz jeho ránu vykopl do rohu kluziště, kotouč se odráží do střední třetiny.

13.

Kazachstán umí být v početní převaze opravdu nebezpečný. Češi se ale i po dobrých zákrocích Francouze ubránili a jsou kompletní.

14.

Kempný našel dlouhou přihrávkou rozjetého Řepíka, ten si ale puk špatně zpracoval a následně mu utekl daleko od hole. Český útočník by jinak šel do samostatného úniku.

14.

Kovář výborně z otočky našel před brankou Řepíka, ten v pokleku střílel z voleje na bránu, trefil ale Kolesnika!

15.

Kašparova rána od pravého mantinelu byla ztečována. Češi se ale zmocnili odraženého kotouče a podnikají další útok.

16.

Kazachstánu se podařilo vytlačit první českou formaci do středního pásma. Šimek zakládá útočnou akci.

16.

Boydova přihrávka zpoza brány proletěla celým pásmem Česka až k brankáři Kolesnikovi. Kazachstán se ale dostal rychle zpět k brance Francouze a dokázal vystřelit, český brankář puk chytil do lapačky.

17.

Birner si dobře pokryl kotouč a přenechal jej Řepíkovi. Ten posléze dobře vyzkoušel pozornost Kolesnika, brankář Kazachstánu ale předvedl úspěšný zákrok a přerušuje hru.

17.

Kazachstán má k dispozici další přesilovou hru. Za sekání v útočném pásmu potrestán Kempný.

18.

Češi vyhráli buly před Francouzem, Červenka s Plekancem následně vyvezli puk ven z pásma až k brance Kolesnika.

18.

Ani na druhý pokus se Kazachstán v útočné třetině nedokázal usadit. Puku se zmocnil Francouz a sám vyhodil přes všechny čáry!

19.

Nyní ale pálil nebezpečně Boyd, ovšem pouze do chráničů Doudery. Češi dobře zdržují hru, do konce kazašské přesilovky už nezbývá mnoho času.

20.

Kempný už je zpátky z trestné na ledě. Střela Červenky sražena do ochranné sítě.

20.

Plekanec vyhrál vhazování před Kolesnikem, přihrávku Červenky ale Jordán propustil do střední třetiny.

20.

Rymarev ještě stihl přejet přes útočnou modrou a vyzkoušel pozornost Francouze, ten byl na zemi včas.

Právě skončila první třetina.

Češi stejně jako včera proti Norsku začali aktivně a brzy si vypracovali na ledě převahu. Po nevyužité přesilovce českého týmu dostal Tomáš Plekanec po rychlé akci střelou mezi betony Kolesnika kotouč do sítě, branka ale nemohla být uznána pro těsný ofsajd Česka.

První formace ale ani nestačila vystřídat a po chvíli český kapitán zaznamenal branku, která už byla regulérní. Po dobré kombinaci vypálil z voleje Pastrňák, Kolesnik vyrazil jeho ránu pouze před sebe a Plekanec rychle bekhendem uklidil puk do brány pod horní tyč - 1:0.

Kazachstán dokázal zahrozit jen z přesilových her, které dobře sehrávala trojice rodilých Severoameričanů. Francouz ale český tým podržel úspěšnými zákroky.

Statistiky po první třetině

Střely na branku: 16 - 6

Vyloučení: 2 - 2

Vhazování: 15 - 9

Právě začala druhá třetina.

21.

Po zásahu Davida Pastrňáka končí puk na české střídačce.

21.

Jordán nebezpečně nahazoval na branku soupeře, do střely ještě vložil hůl Červenka, tečoval ale mimo.

21.

Kazachstánu odpískán úmyslný ofsajd, hra se stěhuje před Kolesnika.

22.

Birner potáhl kotouč po levé straně, žádný spoluhráč se mu ale neuvolnil, a tak sám vypálil. Do střely se mu vložil ale obránce Kazachstánu.

22.

Česká třetí formace krátce sevřela Kazachstán v jeho pásmu, za brankou byl však nakonec připraven o kotouč Kousal.

23.

Kašpar zkusil tvrdou ránu příklepem z levé strany, zamířil ale nad!

23.

Jarůšek vystřelil z otočky, Kolesnik byl připravený. Češi následně vytlačeni do středního pásma, Jordán čeká, až mu vystřídají spoluhráči.

24.

Plekanec nahodil kotouč za branku Kolesnika, už se mu ho ale nepodařilo dobruslit. Následně ale vybojoval puk Červenka a Pastrňák pálil z voleje. Kolesnik jeho střelu kryje.

24.

Řepíkova střela sražena mimo. Češi navyšují svůj nápor.

25.

Kolesnik přerušuje hru dalším svým úspěšným zákrokem, když do lapačky schoval pokus Kundrátka.

25.

Kašpara zastavil v rozletu ofsajd. Na led přichází čtvrtá česká formace.

25.

Savčenko vypálil po vyhraném buly na českou branku, Francouz zasáhl vyrážečkou Na druhé straně se neprosadil Jarůšek.

26.

David Pastrňák potrestán za sekání. Kazachstán si zahraje svou třetí přesilovku v utkání.

26.

Český tým vyhrál buly před Francouzem a vyhazuje.

26.

Birner dobře držel kotouč na své hokejce, po něm ještě vypálil Řepík. Jeho střela sražena.

27.

Češi se zatím skvěle brání, Kazachstánu se nedaří usadit v útočné třetině.

27.

Kašpar protečoval puk za branku Kolesnika a střídá. Následně se podařilo vyhodit puk přes čáry Kolářovi ve spolupráci s Šimkem.

28.

Češi jsou v plném počtu. Kazachstán si nepřipsal v přesilovce žádnou příležitost.

28.

Kempný přesunul hru na Červenku, ten ještě hledal v lepší pozici Kováře, k zakončení to ale nevedlo.

29.

Rymarev objel s pukem na hokejce českou branku a z otočky vypálil na Francouze, český brankář se stačil včas k tyči přesunout a vytěsnit prostor.

29.

Po tvrdé ráně Doudery se Kolesnik jen ohlédl. Následně ale Jordán nedokázal udržet útočné pásmo a pro puk se musí vracet.

30.

Zohorna byl v šanci dobře pokrytý Bochenskim. Češi rozjíždějí svou další útočnou akci od vlastní branky.

31.

Kajrov se ocitl s pukem za českou brankou, žádného volného spoluhráče ale neviděl, a tak chtěl střelou zpoza brány s pomocí teče Francouze dostat puk do sítě. Vše naštěstí dobře dopadlo.

32.

Nyní Kajrov fauloval u hrazení a jde si na dvě minuty odpočinout na trestnou lavici. Česko bude mít přesilovku.

32.

Pastrňák si s Červenkou několikrát vyměnili puk za brankou Kolesnika. Po jejich spolupráci se ale Jeřábek ke střele z mezikruží nedostal.

32.

Češi obléhají útočné pásmo, chybí tomu ale střelba.

33.

Až nyní vypálil Kundrátek, jeho střela od modré ale nebyla přesná.

33.

Zatím Češi střílí v přesilovce jen od modré. Ránu Kempného nyní utlumil na své hrudi Kolesnik.

33.

Kazachstánu se rýsoval protiútok, dobře se ale stihl vrátit Šimek.

34.

Kazachstán hraje v plném počtu. Na konci přesilovky ještě pálil z voleje Birner, Kolesnik nic neviděl, rána českého hráče ale končí těsně vedle tyče!

35.

Filippi nahazoval kotouč na branku, před Kolesnikem ještě clonil Koukal, Kazachstán se ale opět ubránil.

35.

Na druhé straně si připsal dobrý zákrok Francouz, když střelu Lobanova vyrazil ramenem!

36.

Českému týmu stále chybí pojišťující gól. Kazachstán nyní vycítil šanci a začíná hrozit.

36.

Pastrňákova přihrávka podél mantinelu se k Červenkovi nedostala. Kazachstán mířil rychle do protiútoku, česká obrana se stačila včas zformovat.

37.

Kempný vyzkoušel pozornost Kolesnika od pravého mantinelu, brankář Kazachstánu střelu vyráží do rohu kluziště.

38.

Kazachstán několikrát zahrozil před Francouzem! Český brankář řešil nebezpečné situace po střelách Grentse a Bochenskiho.

38.

Kazachstán si za nápor v útočné třetině vykoledoval faul. Potrestán je Kundrátek za krosček.

38.

Dawes se málem dostal před brankovištěm k dorážce, na poslední chvíli mu vložil hůl do střely Jeřábek!

39.

Kazachstán sehrává přesilovku výtečně. Je nebezpečný, český tým podržel zákroky Francouz.

39.

Až nyní si Češi budou možná moci na chvíli oddechnout. Vhazuje se ve střední třetině.

40.

Česko je kompletní. Kazachstán opět potvrdil, že pokud bude mít k dispozici početní výhodu, český tým bude mít problémy.

40.

Doudera nahodil od modré puk pouze do chráničů protihráče, dobře se ale vrátil Řepík.

Vhazování: 24 - 21

Česku se ve druhé třetině nepodařilo přidat druhý uklidňující gól. Kolesnik v brance Kazachstánu české pokusy bezpečně zneškodňoval a postupně se hra vyrovnala. Hokejisté Kazachstánu vycítili šanci a začali hrozit.

Jejich nápor v závěru druhé třetiny umocnila ještě početní převaha a Francouz se musel ve svém brankovišti hodně ohánět. S přispěním české obrany ale neinkasoval.

Právě začala třetí třetina.

41.

Pastrňák se prodral do útočného pásma, místo střely ale ještě zkoušel nalézt Červenku a to byla chyba.

42.

Řepík protečoval přihrávku Šimka k zadnímu mantinelu, kde ale následně osobní souboj prohrál. Hraje se opět ve střední třetině.

43.

Český tým se nedokáže proti zformované obraně Kazachstánu dostat do šance. Nedaří se to ale ani na druhé straně soupeři.

43.

Po špatné rozehrávce českého týmu a zakázaném uvolnění se bude vhazovat před Francouzem.

43.

Česko vede 2:0! Nyní se to už konečně podařilo, český tým přidává uklidňující druhý gól! Pastrňák připravil ideální střeleckou pozici Tomáši Plekancovi, a ten povedenou ranou z voleje zaznamenává svou druhou branku v zápase! Český kapitán se trefil z mezikruží přesně pod břevno.

44.

Na led se dostal už třetí český útok, který nyní kombinuje v útočné třetině. Češi ožili.

45.

Češi byli blízko třetímu gólovému úspěchu, po střele Jarůška ale končí puk těsně vedle tyče! Jarůšek má prozatím na tomto šampionátu opravdu velikou smůlu.

46.

Hokejistů Česka je najednou plná ledová plocha. Kazachstán si může oddechnout až teď po českém ofsajdu.

47.

Dawes hledal po rychlé akci zadovkou na druhé vlně Bochenskiho, přihrávka ale postrádala větší přesnost.

47.

U nahození Ivanova byl nejrychleji u mantinelu Jeřábek. Hra se přesunula zpátky k brance Kolesnika, Kašpar krouží s pukem po ledě a hledá volného spoluhráče.

48.

Rymarev se prodral do pásma Česka a jen tak tak, že se mu bekhendem nepodařilo přesně zakončit.

49.

Šimkův pokus od modré čáry vyrazil Kolesnik na zadní mantinel, tam byl v souboji úspěšný Jarůšek a český tým tak může pokračovat v náporu.

49.

Červenka mířil ukrytou střelu zápěstím na zadní tyč, ale minul. Kazachstán se osvobozuje až vyhozením na zakázané uvolnění.

50.

Nahození od modré čáry tečoval před brankou Řepík, Kolesnik nyní vůbec nevěděl, jak zasáhl!

50.

Francouz zpoza vlastní branky přesně rozehrál další útok Česka. Češi ale následně při přechodu přes červenou čáru puk ztratili, což nedokázal Dawes potrestat.

51.

Kašpar měl dobrou příležitost k zakončení, rozhodl se ale ještě přihrávat a z akce nic nebylo.

52.

Kazachstán nyní opět Česku pořádně zatopil v jeho pásmu. Česká třetí formace už byla dlouho na ledě, proti střelám soupeře se ale stačila včas přemisťovat a Francouz zasahovat výrazněji nemusel.

53.

Češi už v rozehrávce nechtějí udělat další chybu a dávají si velice pozor. Následuje hlušší pasáž hry.

54.

Kovářova střela skončila na betonu Kolesnika. Po něm to zkoušel od mantinelu ještě Birner, ani ani ten brankáře Kazachstánu nepřekonal. Následuje komerční přestávka.

54.

Řepíka zastavila v rozletu obrana Kazachstánu. Následně se ale přejít do útočného pásma podařilo Kovářovi, kde nyní český tým podniká kombinaci.

55.

Kundrátek vypálil bez přípravy od modré čáry, Kolesnik měl ztížený výhled, rána českého obránce ale práskla o zadní mantinel!

55.

Doudera pokryl Ivanova, Češi vytlačili soupeře do střední třetiny.

56.

První česká formace zvládla přechod přes modrou čáru, Červenka se ale ke střele na branku už nedostal.

56.

Po delší době musel zasahovat Francouz. Plekancovi utekl kotouč od hole a z otočky zakončoval Boyd. Český zákrok svůj tým podržel.

56.

Kazachstán snižuje na 1:2! Soupeř se ještě postaral o drama! Češi nedokázali posunout hru do střední třetiny, Boyd se zmocnil kotouče u zadního mantinelu a jeho následnou přihrávku před branku využil střelou z první Dawes!

57.

Češi po obdržené brance drží hru od branky Francouze.

58.

Kousal dravě vjel do útočné třetiny, jeho následnou střelu švihem Kolesnik vyráží!

58.

Češi se snaží už nevymýšlet žádnou komplikovanou rozehrávku a vyhazují do střední třetiny.

59.

Červenka bekhendem poslal puk za branku Kazachstánu a míří na střídačku. Druhá česká formace brání modrou čáru.

59.

Kolesnik opustil svou braku a Kazachstán hraje powerplay!

59.

Česko vede 3:1! Kazachstánu se ale nepodařilo v šesti lidech usadit v útočném pásmu a český tým gólem do prázdné branky uklidňuje Kousal!

60.

Probíhá poslední minuta třetí třetiny, český tým si jde za dalším vítězstvím.

60.

Kousal ještě mohl vsítit po souhře s Kašparem svou druhou branku, vychytal ho ale Kolesnik!

Konec zápasu, Česko vítězí 3:1!

Český tým uklidnil svou druhou brankou Plekanec, když se po přihrávce Pastrňáka prosadil ve 43. minutě. Česko hru kontrolovalo, 4 minuty před koncem se ale postaral o drama Dawes.

Kazachstán se pokoušel o vyrovnání v powerplay, Kousalovi se však rychle podařilo trefit prázdnou branku, čímž pojistil české vítězství.