60. Nečas (Kubalík)
63. Jaškin (Polášek, Nestrašil)
9. Krištof (Sekera)
26. Sekera (Nagy)

Vítejte u online reportáže z prvního českého utkání v rámci MS v ledním hokeji 2018. Utkání mezi Českem a Slovenskem začne v sobotu 5. května 2018 ve 20:15.

Česko bude v dnešním utkání pasováno do role favorita, nicméně poslední zápasy se mu vůbec nepodařily. Svěřenci Josefa Jandače sice v přípravě ve dvou utkáních v pohodě přehráli Švýcarsko i Francii, poté bez ztráty kytičky ovládli domácí Carlson Hockey Games, nicméně na Švédských hokejových hrách byly výkony velmi špatné. Ze tří zápasů ve Švédsku totiž čeští hokejisté nevybojovali ani bod!

Problémy mají Češi spíše v defenzívě, která letos nepatří mezi ty nejsilnější. Hlavním kamenem obrany by měl být tvrďák Radko Gudas, který musí odložit své drsné choutky a být tvůrcem hry. V útoku se Češi pro změnu mohou spolehnout na několik útočníků z NHL a především Jaškin s Chytilem se v přípravě jevili výborně. Velká očekávání jsou také od mladého Martina Nečase. Ozdobou týmu by však měla být brankářská pozice. Trio Francouz - Rittich - Hrachovina patří papírově mezi ty nejsilnější.

SOUPISKA ČESKÉ REPREZENTACE

Brankáři: Pavel Francouz, David Rittich, Dominik Hrachovina

Obránci: Radko Gudas, Libor Šulák, David Sklenička, Filip Hronek, Michal Jordán, Michal Moravčík, Adam Polášek, David Musil, Martin Pláněk, FIlip Pyrochta

Útočníci: Roman Červenka, Andrej Nestrašil, Radek Faksa, Tomáš Plekanec, Dominik Kubalík, Dmitrij Jaškin, Michal Řepík, Roman Horák, Tomáš Hyka, Martin Nečas, Robin Hanzl, Martin Kaut, David Šťastný, Robert Kousal, Filip Chytil

Slovensko bude mít na MS jasný cíl a tím je postup do čtvrtfinále. V posledních letech se Slovákům na mistrovstvích příliš nedařilo, nicméně sestupem se letos strachovat rozhodně nemusí. Příští rok se totiž MS bude hrát v Bratislavě a Košicích, což naším sousedům dává jistotu.

V rámci přípravy na MS 2018 Slováci v dubnu odehráli celkem devět zápasů. Bilanci měli kladnou, 6 - 3, avšak vítězství přišla proti papírově slabším soupeřům. Dvakrát si Slovensko poradilo s Lotyšskem, dvakrát s Německem, jednou s Jižní Koreou a jednou s Francií. S tou ale naopak poslední zápas prohráli a v úvodu dubna dvakrát poměrně výrazně nestačili ani na Švédsko.

SOUPISKA SLOVENSKÉ REPREZENTACE

Brankáři: Denis Godla, Marek Čiliak, Patrik Rybár

Obránci: Adam Jánošík, Michal Čajkovský, Marek Ďaloga, Martin Fehérváry, Dominik Graňák, Mário Grman, Christián Jaroš, Andrej Sekera

Útočníci: Dávid Bondra, Dávid Buc, Patrik Svitana, Ladislav Nagy, Marek Hovorka, Pavol Skalický, Michal Krištof, Martin Bakoš, Lukáš Cingel, Juraj Mikúš, Marcel Haščák, Tomáš Marcinko, Andrej Kudrna, Tomáš Jurčo

Co se týče vzájemných zápasů, těch odehráli Češi se Slováky opravdu mnoho. V posledních letech však mají jasně navrch čeští hokejisté, kteří se Slovenskem na vrcholné akci prohráli naposledy v roce 2012. Od roku 2015 se pak Česko se Slovenskem utkalo čtyřikrát v rámci přípravy a hned ve třech případech byli úspěšnější naši reprezentanti.

Zápas za 30 minut začne. My vám už s předstihem nabízíme sestavy obou celků.

Česko: Francouz (Rittich) - Gudas (A), Jordán, D. Sklenička, Moravčík, Polášek, Šulák, Hronek - Hyka, Faksa, Červenka (C) - Nestrašil, Nečas, Jaškin - Řepík, Plekanec (A), D. Kubalík - Chytil, Horák, R. Kousal.

Slovensko: Čiliak (Rybár) - Čajkovský, Sekera (C), Graňák (A), Ďaloga, Jaroš, Jánošík, Fehérváry - Nagy (A), Krištof, Jurčo - Haščák, J. Mikúš, Bakoš - Bondra, Buc, Svitana - Cingel, Marcinko, Skalický.

Rozhodčí: Kaukokari (FIN), Mayer (USA) - Malmqvist (SWE), McCrank (CAN).

Ještě, než zápas začne, se můžete podívat na to, jak vypadala atmosféra ve fanzóně.

Čeští fanoušci jsou (a doufejme, že i budou) slyšet! 📢👍

Zveřejnil(a) Sport Aktuálně.cz dne 05. May 2018

Další minutky vypršely před startem dnešního federálního derby. Čekání si můžete zpříjemnit čtením předzápasového článku z pera našeho redaktora Ondřeje Zoubka.

Fanoušci už se štosují před arénou, protože do konce utkání chybí už jen 15 minut.

Do prvního zápasu na MS 2018 jdou Češi s vervou.

ŽIVĚ: Česká hokejová reprezentace vstupuje do světového šampionátu prestižním duelem se Slovenskem. Sledujte duel v našem textovém přenosu 👉🏻 http://aktln.cz/Xp4lJK.

1.

UTKÁNÍ PRÁVĚ ZAČALO.

1.

Češi vstoupili do zápasu aktivně. Soupeře nepustili dále než k červené čáře, nicméně sami se nedostali do šance.

1.

Mikúš byl důrazně dohrán Jaškinem a pod prvním jmenovaným byl kotouč chvíli schován. Výsledkem je přerušení hry.

2.

Nepřesná rozehrávka Davida Skleničky přináší zakázané uvolnění.

2.

Slováci chvíli kombinovali v útočném pásmu. Jenže Marcinko nakonec nenašel soupeře a slovenští hokejisté pak museli dávat pozor na Kubalíka. Ten kličku po Plekancově přihrávce nedotáhl do úspěšného konce.

3.

Chytil se díky napadání dostal do střelecké pozice. Přes obránce ale Čiliaka nakonec neohrozil.

4.

Obrovské šance na obou stranách. Faksa ale před odkrytou bránou netrefil Hykovu přihrávku a Francouzovu bránu těsně minulo skákavé zakončení z mezikruží.

5.

Dělovka Adam Jánošíka byla sražena do ochranné sítě. Vhazuje se v útočném pásmu Slovenska.

6.

Češi sevřeli soupeře. Zakončoval Kubalík i Jordán, avšak ani jeden ze dvou nenašel cestu přes pozorného Čiliaka.

7.

Iniciativu teď na chvíli převzali Slováci. Francouz ale nemusel zasahovat.

8.

Akci Slovenska zastavil ofsajd, ale Radko Gudas (CZE) je poté vyloučen za atak na Dávida Bondru. Českému obránci se to nelíbí, nicméně dvouminutový trest za nedovolené bránění si odsedí.

8.

A Slováci okamžitě využívají přesilovku! MICHAL KRIŠTOF šel hned po vyhraném buly před českého gólmana a dokonale tečoval Sekerovo nahození. Kotouč šel zcela mimo dosah klouzajícího Francouze. Asistence: Andrej Sekera.

11.

Češi se po inkasované brance marně snaží o jakýsi tlak. Slovensko zatím v pohodě narušuje akce naší reprezentace.

12.

Pavel Francouz si připisuje pohodový zákrok. Po komerční přestávce se bude vhazovat před českým gólmanem.

13.

Závar u Francouze. Slováci puk zprava dostali do Francouzovo brankoviště a český gólman kotouč nedokázal schovat pod lapačkou. Nakonec Češi přežili bez úhony.

14.

Jedovatá střela Lukáš Cingela. Slovenský forvard svižně vypálil z levého kruhu, avšak Francouz tentokrát pohotově zasáhl.

14.

Nepříjemné zakončení teď vyprodukoval Nagy. Francouz zasáhl pravým betonem, avšak Češi se teď vůbec nemohou dostat do ideálního tempa.

15.

Slováci Čechy výborně napadají. Kotouč získal Čajkovský a po jeho akci zakončoval aktivní Haščák. Francouz si střelu zprava dokázal pohlídat.

15.

Naši hokejisté dobře kombinovali v útočném pásmu. Jenže výsledné nahození bylo protečováno až mimo hrací plochu.

16.

Dvě solidní nahození od modré čáry vyprodukoval Šulák. Za bránou se však kotouče ujali slovenští hokejisté a zastavení následné akce v podání Poláška znamenalo přihrávku rukou.

16.

16.

Michal Jordán dostal hodně prudkou přihrávku, která se dostala až do středního pásma. Český obránce pak zahrál jen na ofsajd.

17.

Po výborné akci z pravé strany se ke střele dostal Nestrašil. Odražený puk ale nedokázal dorazit do kousku odkryté brány Marka Čiliaka!

18.

Hronkovu tvrdou ránu zastavil jeden z blokujících Slováků. Poté Búc kotouč dostal aspoň do středního pásma.

19.

Ladislav Nagy (SVK) při napadání trefil koleno rozehrávajícího Šuláka! Nebezpečný zákrok slovenského veterána je odměněn dvěma trestnými minutami.

19.

Červenka přihrávkou oslovil dobře postaveného Hyku. Ten ale zakončoval pouze do Čiliakova betonu, ale Slováci kotouč vyhodili aspoň na střídačku.

19.

Před bránou postavený Dmitrij Jaškin (CZE) se neudržel a sekl do Čiliakových betonů. Dvě trestné minuty!

20.

Při rychlém výpadu českého týmu teď kotouč dvakrát přeskočil hokejku hráče, jenž už mohl zakončovat. Pak jen střílel Kubalík, který trefil Čiliaka.

20.

Gudasovu ránu okamžitě po vhazování vyrazil Čiliak. Plekanec puk ještě bekhendem vracel před slovenského gólmana, ale ten kotouč dostal do bezpečí.

20.

KONEC PRVNÍ TŘETINY.

Úvodních dvacet minut je minulostí. Češi měli v úvodu více ze hry, ale jako první se dostali do oslabení a Michal Krištof puk v 9. minutě protečoval za Francouzova záda. Svěřenci Josefa Jandače se pak snažili o vyrovnání, avšak Čiliaka nedokázali donutit k důležitějšímu zákroku. Uvidíme, co přinese druhá třetina, kterou týmy začnou hrou 4 na 4.

21.

Ladislav Nagy opustil trestnou lavici a začíná tak zkrácená přesilová hra slovenské reprezentace.

21.

Slováci se v přesilové hře téměř nedostali do útočného pásma. Kromě jednoho zakončení z levého kruhu nic nevyprodukovali a Jaškin je zpět na ledě.

22.

Je vyrovnáno! Skvělé napadání českého týmu vyústilo v přisunutí kotouče na Nestrašila. Ten ještě přihrávkou před bránu oslovil DOMINIKA KUBALÍKA, který již předvedl dokonalou kličku a bekhendem puk posunul mezi Čiliakovy betony. Asistence: Andrej Nestrašil, Dmitrij Jaškinm.

24.

Slovenská formace se pokusila o bleskovou odpověď. Solidní souhra mezi Búcem a Haščákem nepřinesla pořádné zakončení.

25.

Řepík bekhendem ohrozil Čiliaka. Jenže gólman Komety Brno byl připraven a poté si poradil i s tvrdou střelou Adam Poláška. Slováci si pomáhají icingem.

25.

Dmitrij Jaškin (CZE) hodně důrazně atakoval Ďalogu a odsedí si dvě trestné minuty za vražení na hrazení.

26.

Jurčo bouchl do betonů Francouze a okamžitě následovala odplata Radka Gudase. Hlavní rozhodčí tentokrát nevylučují.

26.

Trest Dmitrije Jaškina je potrestán. U modré čáry si Sekera narazil s Nagym, který mu kotouč okamžitě vrátil. Právě ANDREJ SEKERA se pak opřel do střely zápěstím a našel volný prostor vedle levé ruky Pavla Francouze. Český gólman přes clonícího soupeře nic neviděl. Asistence: Ladislav Nagy.

27.

Andrej Nestrašil se po dobrém napadání dostal ke střele. Ta mířila do boční sítě, ale pak v akci pokračoval Jaškin. Jeho zakončení už si pohlídal Čiliak.

28.

Okamžitě po otočce se o zakončení pokusil Řepík. Jeho střelecký pokus byl zastaven dobře postaveným Čajkovským.

29.

Červenka se velmi šikovně zbavil soupeře, nicméně nahození bylo znovu zablokováno slovenským obráncem.

30.

Po předchozí akci se o zakončení pokusil i Šulák. Minul však bránu a na druhé straně se hodlal prosadit Jaroš. Ani on neuspěl.

31.

Slováci teď mají problémy s rozehrávkou. Nedostali se teď dále než k červené čáře a okamžitě je kotouč vrácen k Čiliakovi.

32.

Po důrazném ataku vůči Chytilovi se pokračovalo ve hře. Následně tak mohl zakončovat Hronek i Šulák, avšak slovenský gólman akci přerušil.

33.

Řepík si obhodil Michala Čajkovského (SVK) a ten jej bez snahy o zisk kotouče zastavil důrazným hitem. Výsledkem jsou dvě trestné minuty.

33.

Červenka nezpracoval kotouč u modré čáry a Slováci se po chvíli v pohodě osvobozují.

34.

Zničehonic se Tomáš Hyka zjevil sám před Čiliakem. Útočník Vegas zkusil zakončení mezi betony, avšak kotouč projel vedle brány slovenského gólmana.

35.

Slovensko hraje v plném počtu.

35.

Slováci kotouč posunuli až za Francouze. Zakázané uvolnění se ale nepíská.

36.

Jordán kotouč šikovně prostrčil na Hyku. Jenže ten byl celkem bez problémů odstaven a Slováci puk v klidu dostali do neutrální zóny.

37.

Ofsajd zastavuje Faksovo zakončení z levého kruhu. Vhazovat se bude ve středním pásmu.

38.

Zakázaným uvolněním si pomohli slovenští hokejisté. Šulák byl okamžitě po odpískání dohrán soupeřem, nicméně větší konflikt z toho není.

39.

Nahození od modré čáry teď Čiliak vyrazil maskou. Chvíli poté zakončoval i Červenka, avšak slovenský brankář byl připraven.

39.

Tečované nahození Nagyho bylo tečováno nad Francouzovu bránu. Pak si ještě slovenský forvard popovídal s Hronkem, ale ani tentokrát z toho nevzešla jakási strkanice.

40.

Z pozice obránce se teď Polášek vydal za bránu a oslovil Řepíka. Druhý zmíněný z úhlu netrefil prostor vymezený třemi tyčemi.

40.

Vyrovnání bylo na dosah! Nahození od modré čáry bylo šikovně tečováno, avšak přes Čiliakovy betony byl kotouč usměrněn centimetry vedle brány.

40.

KONEC DRUHÉ TŘETINY.

Také druhá třetina je fuč a i po ní mají Slováci navrch. Naši hokejisté sice zásluhou Dominika Kubalíka vyrovnali, nicméně neradovali se z toho dlouho. O pár minut se totiž v přesilovce trefil Andrej Sekera, který tak určil aktuální skóre zápasu. Češi pak měli více ze hry a byli blízko vyrovnání, nicméně druhou branku Čiliakovi zatím nevstřelili.

41.

Češi se pokusili o rychlou akci. Jenže Hyka byl zastaven ofsajdem a vhazovat se bude ve středním pásmu.

41.

Do výborné střelecké pozice si najel Martin Nečas. Brněnský útočník převzal Jaškinovu přihrávku, ale proti zakončení zprava se vytáhl Čiliak.

42.

Další střela na Čiliaka. Tentokrát to byl Šulák, jenž se vydal vpřed a švihem prověřil slovenského gólmana.

43.

Češi mají aktivitu na svých hokejkách, nicméně kotouč z hokejky Chytila byl nakonec odražen do středního pásma.

44.

Hokejisté teď mají trochu problémy s ledem. Na ledové ploše je několik velkých kaluží a jedna z nich teď Gudasovi znepříjemnila rozehrávku.

44.

Dvakrát musel zasahovat Čiliak. Nejprve ho prověřil Nečas a po chvíli dorážel Dmitrij Jaškin. Slovenský brankář i bez masky zasáhl.

45.

Aktivní Libor Šulák si najel do dobré pozice. Trefil ale slovenského brankáře a Nestrašilovu nebezpečnou střelu Skalický tečoval mimo tři tyče!

46.

Češi mají výrazný tlak a znovu Čiliaka nutí k zákroku. Další buly v obranném pásmu Slovenska.

46.

Slováci podnikli rychlou akci. Nakonec kotouč dostali před bránu, avšak Krištof puk posunul jen mimo tři tyče.

47.

Faksa skvěle přihrával před odkrytou polovinu brány, avšak Hyka v tísni nemohl zakončit! Obrovská šance.

47.

Slovensko si pomáhá jen za cenu zakázaného uvolnění. Češi teď mají velký tlak a cítí to také fanoušci.

47.

Slovenský trenér Craig Ramsay si bere oddechový čas.

48.

Slováci puk dvakrát dostali do útočného pásma. Ani jednou sice Francouze neohrozili, ale udržení kotouče daleko od Čiliaka jim teď stačí.

48.

Do dobré pozice si najel Dávid Bondra. Mladý útočník se slavným jménem však švihem minul bránu.

49.

Po pohodovém zákroku Pavla Francouze se Češi rychle dostali do útočného pásma. Plekancova formace se však nedostala k zakončení.

49.

Zakázané uvolnění Slovenska.

49.

Čiliak připraven proti Faksově šikovné teči. Český útočník byl ale po chvíli faulován a Marek Ďaloga (SVK) je potrestán za držení.

50.

Okamžitě po obdržení kotouče se Jaškin stahovačkou dostal před Čiliaka. Slovenský gólman připraven a obránci pak kotouč dostali do bezpečí.

50.

Potřetí během první minuty oslabení Slováci vyhazují kotouč až za Francouze.

51.

52.

Nahození Moravčíka Čiliak okamžitě vytřepal z lapačky. Po rychlém výpadu Jurča pro změnu zasahoval Francouz!

52.

Nepříjemnosti před Francouzem! Jenže nakonec šel dopředu Jaškin a toho skvěle dobruslil Ďaloga.

53.

Češi se snaží o aktivní napadání. Drží sice soupeře daleko od Francouze, ale sami se teď nemohou dostat k zakončení.

55.

Slovenští hokejisté již spoléhají především na brejky. Nicméně Češi jim teď pomohli zakázaným uvolněním.

55.

Nečas kotouč nabídl před bránu Marka Čiliaka. Jaškin na puk nedosáhl, ale Češi se teď drží v útočném pásmu.

56.

Znovu se ke střele dostal aktivní Polášek. Zakončení českého obránce letělo jen do blokujícího soupeře.

57.

Obrovská šance! Skvělou přihrávkou byl nalezen osamocený Michal Řepík, avšak ten při zakončení upadl a polovinu odkryté brány tak nedokázal využít!

57.

Výbornou přihrávku zpoza brány obdržel Červenka, ale jeho rychlá střela našla Čiliakův beton.

58.

Necelé tři minuty před koncem Češi zkusili powerplay. Čárový rozhodčí však zpozoroval těsný ofsajd.

58.

Slovensko se provinilo zakázaným uvolněním. Pavel Francouz jde opět na střídačku a v útočném pásmu je šest českých hokejistů.

58.

Hned po buly se Mikúš pokusil trefit odkrytou bránu. To se ale nepodařilo a znovu je pískán icing.

59.

Čiliak přežil dvě zakončení a Bakoš poté kotouč dostal až k prázdné bráně českého týmu. Hra se rychle stěhuje před slovenského gólmana.

59.

Slováci teď jednoduše posunuli kotouč k Čiliakovi a ten hru přerušil. Následuje oddechový čas Slovenska.

59.

Cingel se dostal až do útočného pásma, ale z levé strany nedokázal trefit prázdnou bránu.

60.

Góóóól! Je vyrovnáno. Všechno teď na sebe vzal MARTIN NEČAS, který si ze středního pásma najel na pravý kruh a svižnou střelou našel prostor mezi Čiliakovou rukou a tělem. Zápas půjde do prodloužení! Asistence: Dominik Kubalík.

60.

KONEC TŘETÍ TŘETINY.

Dnešní utkání půjde do prodloužení. Češi ve třetí třetině hodně dlouho marně dobývali Čiliakovu bránu, nicméně nakonec získávají minimálně jeden bod. Celkem 15 střel vyslali čeští hokejisté na bránu slovenského gólmana, avšak až ta poslední, deset vteřin před koncem, znamenala kýžené vyrovnání. Díky Martinu Nečasovi se jde proto do prodloužení.

61.

ZAČÁTEK PRODLOUŽENÍ.

61.

Bleskově se do útočného pásma prodral Roman Červenka. Kapitán české reprezentace si nabruslil k levému kruhu, nicméně Čiliak byl připraven.

61.

Fantastickou přihrávku před Čiliaka dostal Martin Nečas! Mladý český útočník však forhendovou kličku nedotáhl ke gólu a poté nepříjemně narazil do mantinelu.

61.

Slovenský gólman Marek Čiliak byl jako první u ležícího Nečase a rozhodčí tak přerušili hru. Naštěstí je Martin Nečas v pořádku a sám dojel na střídačku.

62.

V prodloužení jsou Češi jasně aktivnější. Faksa kotouč zprava dostal na Červenku, ale ten už se k pořádnému zakončení neprodral.

62.

Trochu nečekaně se teď dopředu vydal Radko Gudas, který naznačil přihrávku, ale místo toho sám zakončoval. Z pravého kruhu trefil gólmana.

63.

Je rozhodnuto! Nestrašil střelou netrefil bránu, ale poté se ke kotouči dostal DMITRIJ JAŠKIN. Jeho zakončení bylo nejprve zablokováno, nicméně pak se český forvard dostal k Čiliakovi a toho překonal bekhendovým blafákem. Hořký konec pro slovenskou reprezentaci. Asistence: Adam Polášek, Andrej Nestrašil.

63.

KONEC UTKÁNÍ.

Dnešní utkání je tedy u konce a vítězství nakonec slaví Česko. Nicméně do vedení se dostalo Slovensko, které těžilo ze šikovné teči Michala Krištofa. Češi pak až do druhé třetiny čekali na vyrovnání, které přinesl Dominik Kubalík. Naši hokejisté se však z vyrovnaného skóre neradovali dlouho, neboť Andrej Sekera ve 26. minutě znovu vrátil vedení na stranu Slovenska. To posléze díky Čiliakovi skvěle drželo výhodný stav, ale pouhých deset vteřin před koncem řádné hrací doby se prosadil Martin Nečas. Utkání šlo tedy do prodloužení, ve kterém měli Češi jasně navrch a Dmitrij Jaškin v čase 62:09 rozhodl.

STATISTIKY ZÁPASU

Střely na bránu: 42 - 17

Trestné minuty: 6 - 6

Vyhrané buly: 41 - 26

Ode mě je to pro dnešek vše, ale již zítra se na vás těším u online reportáže z druhého českého zápasu v rámci MS 2018. Zápas se Švédskem se bude hrát v neděli v 16:15. Do té doby na shledanou.