17:54 Nyquist (Ekholm)
34:53 Zibanejad (Ekman-Larsson)
16:38 Niederreiter (Josi, Fiala)
23:14 Meier (Corvi, Josi)

Hezký nedělní večer, vítejte u online přenosu z finálového utkání mistrovství světa v hokeji 2018 mezi Švédskem a Švýcarskem. Zápas začne ve 20:15.

Finále mistrovství světa v hokeji je tady. A dopsat se v něm může pohádkový příběh švýcarských hokejistů. Ti totiž naproti všem předpokladům dokázali postoupit až do finále, které si zahrají po pěti letech. V Kodani ale dnes favority rozhodně nebudou. V cestě jim stojí hvězdami nabitý tým Švédska, který jako jediný na turnaji ještě nepoznal hořkou chuť porážky. Navíc to byli právě Švédové, kteří v roce 2013 zastavili Švýcary v boji o zlatu. Seveřané tehdy vyhráli vysoko 5:1. Pro tento rok se ale s hráči ze země helvétského kříže tolik nepočítalo.

Jaká byla ale cesta Švýcarů až do finále turnaje? V základní skupině dokázali vyhrát čtyři ze svých sedmi utkání. Klíčová pro ně byla výhra se Slovenskem 2:0. Podlehli jen v nájezdech českému týmu a v základní hrací době Rusku a právě Švédsku, se kterým prohráli 3:5. Do čtvrtfinále tak postoupili z poslední čtvrté pozice a narazili tam na vítěze skupiny B z Finska. Jako outsider ale Švýcaři překvapili a především díky třem brankám v rozmezí čtyř minut druhé třetiny dokonale svého favorizovaného soupeře zaskočili. Finové se zmohli jen na snížení stavu na 2:3.

Švýcarská radost v duelu s Finskem.
Švýcarská radost v duelu s Finskem. | Foto: Reuters

Jestli byl šok výsledek čtvrtfinále, tak ještě větším byl úspěch v semifinále, Ojedinělý trium nad favoritem je možný, ale vyhrát dvakrát ve třech dnech s jasným favoritem, to se nestává jen tak. V roce 2013 přešli Švýcaři do finále přes Česko a USA. Teď je v semifinále čekala Kanada nažhavená po výhře nad Ruskem. Švýcaři se ale nezalekli a hráli svůj poctivý defenzivní hokej opřený o fantastický výkon brankáře Genoniho. Po druhé třetině vedli 2:1. Ve třetí třetině se jim podařilo skórovat z jediné své střely, zatímco Kanada jich vypálila 18. Celkem byl poměr střel 45:7. Světelná tabule ale na konci utkání ukazovala stav 3:2 pro Švýcarsko. Pomohly i výborné přesilovky.

To Švédové patřili na turnaji k největším favoritům od počátku turnaje. Obrana až jednu výjimku složená z hráčů NHL, útok povětšinou taky složený z hráčů hrajících v zámoří. Ofenzivu Švédska zejména v úvodu turnaje táhla první lajna v čele s Rickardem Rakellem. Útočník Anaheimu má za sebou svou nejlepší sezonu v NHL, když zaznamenal 69 bodů. Na turnaji jich posbíral prozatím 14 za 6 branek a 8 přihrávek. Základní skupinu Švédové vyhráli s 20 body, ztratili jen se Slovenskem, kde vyhráli po prodloužení. Do čtvrtfinále tak šli v komfortní pozici.

Švédský útočník Rickard Rakell slaví gól.
Švédský útočník Rickard Rakell slaví gól. | Foto: Luboš Vácha

Navíc je posílily další hvězdy zámořské soutěže. Po vypadnutí Pittsburghu přijel důrazný útočník Patrick Hornqvist a z Nashvillu poté hned trio hokejistů. Sehrané útočné dup Filip Forsberg a Viktor Arvidson a také obránce Mathias Ekholm. S Lotyšskem se sice ve čtvrtfinále seveřané trápili, přesto zvítězili 3:2 a dostali se do semifinále. V něm dali lekci z produktivity USA, které porazili 6:0. Přitom poměr střel byl 20:41. Výborná produktivita, skvělý Nilsson v bráně a hlavně rychlé K.O. ve druhé třetině. Švédové hrají o to, aby dokázali obhájit svůj triumf z loňska, kdy porazili ve finále Kanadu. Dnes budou velkým favoritem.

Odopoledne již byl na programu duel o bronz mezi zámořskými velmocemi. A lépe dopadlo pro Spojené státy americké, které přehrály Kanadu 4:1. Největší favorit turnaje tak končí bez medaile. Parta kolem nejproduktivnějšího hráče turnaje Patricka Kanea si alespoň částečně napravila náladu po zpackaném semifinále.

Sestava Švýcarska

Genoni (Berra) - Josi (A), Diaz (C), Kukan, Untersander, Müller, Fora, Frick - Fiala, Corvi, Niederreiter (A) - Meier, Vermin, Andrighetto - Hofmann, Haas, S. Moser - Scherwey, Schäppi, Rod - Baltisberger.

Sestava Švédska

A. Nilsson (Hellberg) - A. Larsson, Ekman-Larsson (A), J. Klingberg (A), H. Lindholm, Wikstrand, Ekholm - Rakell, Zibanejad, Janmark - Hörnqvist, Backlund (C), Nyquist - F. Forsberg, Kempe, Arvidsson - J. de La Rose, Jo. Larsson, Pääjärvi - Everberg, L. Andersson.

Podívejte se na unikátní záběry ze švédské šatny pomocí 360 kamery.

Oba týmy jsou už na ledě, Švédové klasicky ve žlutých dresech, Švýcaři v červeném.

Utkání právě začalo!

1:20

Velká šance hned v úvodu pro Švýcary. Corve ještě hledal před bránou Niederreitera, ten ale z bezprostřední blízkosti neprocpal puk za Nilssona.

1:48

Obrovská šance také pro Arvidssona na druhé straně, rychlík z Nashvillu ale nedotáhl blafák do bekhendu.

4:46

Diazovu ránu od modré zablokoval Hampus Lindholm.

6:00

Švýcaři se nezalekli finálového soupeře a v úvodu jsou aktivnějším týmem.

7:33

Andrighetto hledal křižnou přihrávkou na druhém kruhu Meiera, Pääjärvi ale srazil puk mimo hrací plochu.

8:17

Wikstrand vypálil od modré čáry, ale před Genonim nikdo nebyl a švýcarský brankář neměl problém skrýt puk ve své výstroji.

9:31

Rychlý přechod Švýcarů do útoku skončil ránou Fialy, Nilsson vyrazil.

9:48

Po akci Rakella se Zibanejadem se objevil na kruhu volný Ekman-Larsson, Genoni byl však připraven.

10:40

Další z obránců Švédů Hampus Lindholm pálil od modré čáry, Genonimu sice kotouč vypadl, ale rychle jej opět lapil pod svou kontrolu.

11:18

Hornqvist, jeden z nejlepších hráčů NHL v předbrankovém prostoru, se dostal ve složité situaci k puku a ohrozil Genoniho.

11:25

První vyloučení zápasu. Nino Niederreiter za hru vysokou holí do obličeje Ekmana-Larssona už sedí na trestné lavici.

12:06

Forsberg pálil, ale trefil jen někoho ze švýcarských hráčů před sebou.

12:20

Opět Forsberg, nacpal se před bránu, ale bekhendovou ránu Genoni pokryl.

13:00

Zibanejad posílal přízemní střílený pas na Nyquista, ten dokázal tečovat, Genoniho vyrážečka ale zasáhla.

13:25

V době, kdy se Niederreiter vracel z trestné lavice, byl Klingberg úplně volný před Genonim, ale neuspěl. Hledal pak ještě Forsberga, elitní střelec Nashvillu ale promáchl.

14:50

Janmar tečoval střelu Ekmana-Larssona těsně mimo.

15:05

Zibanejda zpoza brány našel u tyčky Rakella, ten ale z ostrého úhlu nepropálil hrdinu včerejšího semifinále.

16:00

Klingberg pálil dobře z pravého křídla, Genoni opět připraven.

16:38

Nino Niederreiter otvírá skóre finále. Josi prošel po levém křídle přes Larssona, ale nedokázal zakončit, Kotouč se však odrazil k útočníkovi Minnesoty a ten pod ležícím Nilssonem dokázal zasunout kotouč.

17:54

Máme za minutu srovnáno. Gustav Nyquist si stáhl puk z výšku a dokázal z hranice kruhů propálit Genoniho. Tomu výborně clonil Hornqvist.

První třetina finále je za námi a bylo se na co dívat. V úvodu byli aktivnější outsideři ze Švýcarska, kteří hýřili aktivitou. Poté ale přebralo iniciativu Švédsko a i díky přesilové hře se dostalo do dobrých příležitostí. První trefu si ale připsali Švýcaři, když dokázal Niederreiter dorazit akci Josiho. Švédové ale za minutu a půl dokázali srovnat zásluhou výborné střely Gustava Nyquista. Nikdo z týmů tedy zatím není blíž vysněnému zlatu.

Druhá část právě začíná!

21:06

Klingberg měl po nedorozumění v obraně Švýcarů čas vypálit, ale svou střelu neprocpal na bránu.

21:23

První přesilovka pro Švýcary, Gustav Nyquist trefil hokejkou do obličeje Untersandera.

22:41

Josi vypálil z úhlu, minul bránu, ale puk se odrazil od zadního mantinelu zpět do brankoviště, Nilsson připraven.

23:14

Švýcarská přesilovka nebyla dobrá, přesto z ní udeřili. Švédové špatně střídali, čehož využil Timo Meier, který pelášil sám po pravém křídle a ranou na zadní tyč prostřelil Nilssona.

25:40

Švédové po gólu začali opět přidávat, ale rány Lindholma branku nepřinešly. Backlund také nedokázal najít Hornqvista před bránou.

26:29

Roman Josi vypálil od modré čáry, Nilsson neměl ihned puk pod kontrolou, ale nakonec jej pokryl.

26:29

Vzájemné vyloučení dvou spoluhráčů z Nashvillu. Na jedné straně sedí na trestné lavici Ekholm, na druhé Fiala.

27:31

Forsberg s Arvidssonem neprocpal puk k Genonimu. Chvíli předtím měli Švýcaři přečíslení 3 na 1, nevyřešili to ale dobře.

29:32

Hoffman našlápl do brejku, nechal puk zadovkou pod sebe Moserovi, který neváhal a vypálil příklepem, trefil však jen Nilssonovu výstroj.

31:11

První řada Švédů zamkla Švýcary, ale ani jednou se nedokázali prosadit.

32:47

Švédové zamkli skoro na dobré dvě minuty soupeře v jeho obranném pásmu, vystřídali všechny formace, ale branky se nedočkali.

33:56

Obrovský tlak Švédů vyústil ve faul Enzo Corviho, který držel Johna Klingberga. Šance na srovnání.

34:53

Švédská přesilovka se vydařila a je opět srovnáno. Ekman-Larsson posunul puk po modré na Miku Zibanejada a útočník Rangers nádhernou ranou zápěstím srovnal stav zápasu.

36:17

Adam Larsson poslal propagační pokus od modré čáry na Genoniho.

38:00

Meier našel zpoza brány Andrighetta ve skvělé pozici, útočník Colorada nae neprostřelil Nilssona.

38:45

Na jedné straně dorážel z blízky Moser, na druhé z dobré pozice pálil mimo Ekholm.

39:48

Přečíslení 2 na 1 pro Švédy vyřešil Arvidsson prudkou ránou, ale Genoni se překonat nenechal.

Druhá třetina přinesla opět dvě branky. Švýcaři se podruhé v zápase dočkali vedení, když špatného střídání Švédů využil Timo Meier. Od té chvíle převzali iniciativu Švédové a po mohutném několikaminutovém tlaku se dočkali také přesilové hry a v ní udeřil Mika Zibanejad. Po druhé části je tak stále srovnáno.

Začalo třetí dějství.

40:26

Genoni chtěl pokrýt puk, ale vykopl mu ho jeho vlastní spoluhráč Diaz. Švýcarský brankář si ale nakonec poradil.

40:54

Nyquist a poté Backlund pálili oba bekhendem z bezprostřední blízkosti, Genoni zvládl zasáhnout.

43:41

Klingbergova rána tečována mimo hrací plochu.

45:00

Roman Josi kroužil s pukem v útočném pásmu, nikoho ze spoluhráčů ale nenašel.

47:00

Švédové budou hrát přesilovku. Ztráta puku Švýcarů znamenala únik Backlunda, ten i přes faul dokázal zakončit, ale ne úspěšně. Na trestnou lavici usedne nejlepší švýcarský obránce Roman Josi.

47:30

Zibanejad zkoušel opět pálit, tentokrát příklepem, Genoni ale vyrazil do ochranné sítě.

47:57

Rakell projel středem kluziště a zkoušel hned pálit z hranice kruhu, těsně minul bránu Švýcarska.

49:00

Švýcaři jsou kompletní.

49:04

Roman Josi dostává další dvě minuty za nedovolené bránění. Josi stál nohama na trestné lavici a hokejkou hrál puk. Takže se vrátil na trestnou lavici.

49:25

Oliver Ekman-Larsson projel středem a řítil se na Genoniho, ale puk mu na poslední chvíli odebral jeden z obránců. Obránce Arizony poté nepříjemně narazil na tyč, vychýlil branku a sám sebe zranil.

50:20

Arvidsson pálil a hledal ještě na teč Hornqvista nebo Backlunda, Švýcaři ale odvrací.

51:04

Josi je po 4 minutách na ledě, Švýcaři přežili dlouhé oslabení.

51:40

Oliver Ekman-Larsson je zpět na ledě, vypadá to, že je v pořádku.

53:28

Nilsson musel po dlouhé době zasahovat. Meier pálil z úhlu bekhendem, švédský brankář v pohodě chytá.

54:20

Arvidsson a poté i z úhlu bekhendem Forsberg zkoušeli překvapit Genoniho, ten ale drží švýcarské šance.

57:40

Něco málo přes 2 minuty zbývá v základní hrací době finále. Zatím ani jeden tým není blíže rozhodující brance.

59:38

Ekholm se řítil sám na Genoniho, ale nedokázal jej překonat.

Je konec základní hrací doby. Finálový zápas musí jít do prodloužení.

Ani třetí třetina nerozhodla o vítězi utkání. Švédové sice byli aktivnějším týmem, ale nedokázali se prosadit a stejně jako minulý rok musí ve finále jít do prodloužení. Švýcaři takto blízko titulu ještě nikdy nebyli.

Prodloužení začíná. Bude se hrát dvacet minut, pokud se ani během nich nerozhodne, přijdou na řadu samostatné nájezdy.

Hraje se ve 4 na každé straně.

62:00

Švédové drží kotouč, ale nedostali se zatím k ohrožení Genoniho.

63:54

Nilsson musel pokrýt ránu Müllera a nepustit ji, protože už před ním hlídkoval Hoffman.

65:36

Opět pálil Mirco Müller, tentokrát z ještě lepší pozice, ale Nilsson kotouč opět udržel ve své výstroji.

67:48

Timo Meier pálil z dobré pozice, ale vyprášil jen levý beton Nilssona.

69:30

Jsme téměř v půlce prodloužení, rozhodnuto stále není.

71:37

John Klingberg v dobré šanci, ale nedokázal propálit Genoniho, ten ukryl puk v lapačce.

72:25

Rakell objížděl bránu, našel svou přihrávkou naslepo Zibanejada, který trefil tyč.

73:45

Klingberg ve skvělé pozici netrefil úplně přesně, poté ještě pálil Lindholm. Švýcaři stále žijí.

75:29

Fora se prosmýkl mezi švédskými obránci, ale Nilssona nepřekonal.

75:55

Kevin Fiala v obrovské šanci nedokázal propálit Nilssona

78:02

Nyquist posílal puk na Adama Larssona před bránu, tomu ale kotouč přeskočil hokejku.

79:00

Poslední minuta zápasu.

79:31

Švýcaři mají 29 vteřin před koncem vhazování v útočném pásmu, takže zkusili oddechový čas.

78:57

Adam Larsson trefil v posledních vteřinách prodloužení napálil puk do tyče. Druhá tyč Švédů v prodloužení.

Prodloužení nerozhodlo, musí přijít na řadu trestná střílení.

Začínají Švýcaři, Sven Andrighetto skóruje.

Mika Zibanejad nedal, Švýcaři po první sérii vedou.

Kevin Fiala Nilssona neprostřelil.

Ani Rickard Rakell nedokázal překonat Genoniho.

Enzo Corvi nedokázal dotáhnout svůj blafák do bekhendu.

Oliver Ekman-Larsson propálil Genoniho do horního rohu, je srovnáno po třech sériích.

Haas také zkoušel blafák do bekhendu, ale kotouč mu sjel z hole.

Filip Forbserg se ve čtvrté sérii prosazuje rychlou střelou nad beton.

Nino Niederreiter nedal a Švédové jsou mistry světa druhý rok v řadě!

Švédský tým dokázal druhý rok po sobě vyhrát finálový zápas v samostatných nájezdech. Loni v této disciplíně přehráli Kanadu, letos houževnaté Švýcaři, kteří byli zlaté medaili nejblíž v historii. V nájezdech dokonce vedli, ale trefy Ekmana-Larssona a Forsberga vývoj otočili a Švédové jsou tedy zaslouženými obhájci zlatých medailí. Jediný neporažený tým na celém turnaji dokázal dojít až na samotný vrchol. Tým nabitý hvězdami z NHL potvrdil roli favorita. Naproti tomu Švýcaři dnes odchází zklamaní, přesto odehráli nejlepší turnaj v historii.

Ode mě je to dnes vše. Děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek večera.