reklama
15:15 • MS 2019 • Semifinále
0:1
0:0 0:0 0:1
Rusko - vlajka - Sport 2016
Rusko
Finsko - vlajka - Sport 2016
Finsko
  • 50:18 Antilla (Jokiharju, Kiviranta)

Hezké odpoledne, vítejte u online přenosu ze semifinálového utkání mezi Ruskem a Finskem v rámci MS v hokeji 2019 na Slovensku. Zápas začíná v 15:15.

Už jen čtyři nejlepší týmy zbyly v Bratislavě, aby bojovaly o titul mistra světa pro rok 2019. Čtvrtfinále rozdělilo týmy na úspěšné a neúspěšné. Poražení čtvrtfinalisté mohou být ve většině případů zklamaní. Německý tým asi dosáhl svého maxima, jenže další tři čtvrtfinalisté nebudou turnaj považovat za úspěšný. Američané s hvězdným týmem na turnaji neoslnili a mezi nejlepší čtyři celky je nepustili ještě nabitější Rusové. 21 hráčů z NHL nestačilo Švédům, aby přešli přes rivala z Finska. Suomi dokázali otočit zápas a vyhrát v prodloužení. V prodloužení skončil i poslední čtvrtfinále, Švýcaři v něm podlehli Kanadě. Přitom ještě 4 desetiny vteřiny před koncem vedli. Kanaďané šťastně srovnali v poslední možný okamžik a v prodloužení rozhodli. Utkají se tak od 19:15 s českým týmem.

Český tým čeká semifinálový duel večer, my se teď ale budeme věnovat duelu, které má obrovského favorita. Rusové v něm totiž vyzvou Finy a zřejmě žádný z hokejových fanoušků nečeká, že by seveřané mohli uspět. Jenže svěřenci Jukky Jalonena překvapují naprosto všechny. V základní skupině podlehli jen v prodloužení Američanům a v závěrečném duelu Německu. Před čtvrtfinále se Švédskem byli velkými outsidery. Úspěšnější severští rivalové totiž měli tým plných hvězd NHL, kdežto Finsko je prakticky bez zámořských posil. Spoléhá se na týmové výkony a hráče z Evropy. Přesto dokázalo proti favoritovi uspět a zahraje si o medaile. Hlavními oporami jsou brankář Lankinen a taky osmnáctiletý talent Kaapo Kakko. Ten sice v posledních zápasech nestřílí tak jako v úvodu turnaje, může být ale rozdílovým hráčem.

Kaapo Kakko v zápase s Dánskem na MS 2019 Kaapo Kakko v zápase s Dánskem na MS 2019 | Foto: Reuters

Finové dnes budou ještě větším outsiderem než ve čtvrtek. Proti nim totiž bude stát nejlepší tým turnaje. Rusové jsou totiž jako jediní naprosto stoprocentní. Vyhráli všech sedm utkání v základní skupině, navíc inkasovali jen sedmkrát. Ve čtvrtfinále je čekal zatím největší test, jenže hlavně díky první třetině přehráli USA. Své vedení nepustili, a vždy když soupeř snížil na rozdíl jedné branky, tak Kučerov a spol. zapnuli na vyšší level. Ve čtvrtfinále zářili Gusev a Sergačjov, oba si připsali po třech bodech. Skvělou formu si drží i Andrej Vasilevskij v bráně. Ilja Vorobjov se tak dokáže obejít i bez výrazné produkce trojce Malkin, Ovečkin, Kuzněcov. Největší porci bodů nasbírali zatím Kučerov s Gusevem.

Rusové slaví ve čtvrtfinále MS 2019 Rusko - USA Rusové slaví ve čtvrtfinále MS 2019 Rusko - USA | Foto: Reuters

Finové dnes nastoupí v na chlup stejné sestavě, která před dvěma dny uspěla ve čtvrtfinále proti dvojánosným šampionům ze Švédska. V bráně opět bude Kevin Lankinen.

 

Lankinen (Olkinuora) - Lehtonen (A), Ohtamaa, Jokiharju, Lindbohm, Kaski, Mikkola, Koivisto, Hakanpää - Ojamäki, Tyrväinen, Rajala - Kakko, Manninen, Pesonen - Savinainen (A), Kuusela, Sallinen - Anttila (C), Kiviranta, Lammikko.

Také Rusové spoléhají na osvědčenou sestavu. Ve čtvrrtém útoku po boku Kovalčuka a Andronova budou alternovat Tělegin a Barabanov. Složení formací je jinak stejné, v bráně opět Vasilevskij.

 

Vasilevskij (Georgijev) - Nestěrov, Sergačjov, Orlov, N. Zajcev, Chafizullin, Gavrikov, Zadorov - Dadonov, Malkin (A), Grigorenko - Kaprizov, Kuzněcov, Ovečkin (A) - Kučerov, Anisimov, N. Gusev - Barabanov, Andronov, Kovalčuk (C) - Tělegin.

Vrcholné turnaje Mezinárodní hokejové federace se budou hrát podle jejího doporučení na užším kluzišti. Schválil to kongres IIHF v Bratislavě. Zatím ale není jisté, zda se bude hrát na rozměrech 26×60 metrů jako v NHL už příští rok ve Švýcarsku, kde se turnaj uskuteční v Curychu a Lausanne.

Hokejové mistrovství světa v roce 2024 se uskuteční v České republice, dějišti budou Praha a Ostrava. O rok dříve se bude hrát světový šampionát v Rusku v Petrohradu a v roce 2025 se uskuteční ve Švédsku a Dánsku. Potvrdil to kongres Mezinárodní hokejové federace v dějišti probíhajícího MS v Bratislavě.

Utkání bude mít i českou stopu. Jedním z rozhodčích bude i český sudí Fraňo. 

Oba celky jsou již na ledě, Rusové budou hrát klasicky v červených dresech, Finové v bílém. 

První semifinále bylo zahájeno. 

0:19

Kapitán Finů Antilla pálil z úhlu, Vasilevskij ale byl připraven. 

1:17

Kuzněcov zadržel hůl Tyrväinena, oba sudí ale zákrok nechtěli odpískat. 

1:53

Malkin nahazoval před bránu na Grigorenka, ten se ale k zakončení nedostal. 

4:05

Český sudí Martin Fraňo vylučuje za vzájemný souboj Ovečkina s Kaskim. 

4:49

Lindbohm chtěl nahodit na Kakka před bránu, jenže ruská obrana zabránila puku v cestě na bránu. 

5:35

Další vyloučení, tentokrát jde na trestnou lavici Nikita Kuečov. Finové budou hrát přesilovku 4 proti 3. 

5:48

Jokiharju pálil, Vasilevskij ale dokázal zasáhnout. 

7:35

Rusové už jsou v plném počtu, přesilovku Finů přežili. 

8:48

Finové vystřelili několikrát od modré čáry, pálili Lehtonen i Ohtamaa, ale puk za Vasilevským neskončil. 

Tomáš Chudý
25. 5. 2019
reklama