0:1
0:0, 0:0, 0:1
Finsko
50:18 Antilla (Jokiharju, Kiviranta)

Hezké odpoledne, vítejte u online přenosu ze semifinálového utkání mezi Ruskem a Finskem v rámci MS v hokeji 2019 na Slovensku. Zápas začíná v 15:15.

Už jen čtyři nejlepší týmy zbyly v Bratislavě, aby bojovaly o titul mistra světa pro rok 2019. Čtvrtfinále rozdělilo týmy na úspěšné a neúspěšné. Poražení čtvrtfinalisté mohou být ve většině případů zklamaní. Německý tým asi dosáhl svého maxima, jenže další tři čtvrtfinalisté nebudou turnaj považovat za úspěšný. Američané s hvězdným týmem na turnaji neoslnili a mezi nejlepší čtyři celky je nepustili ještě nabitější Rusové. 21 hráčů z NHL nestačilo Švédům, aby přešli přes rivala z Finska. Suomi dokázali otočit zápas a vyhrát v prodloužení. V prodloužení skončil i poslední čtvrtfinále, Švýcaři v něm podlehli Kanadě. Přitom ještě 4 desetiny vteřiny před koncem vedli. Kanaďané šťastně srovnali v poslední možný okamžik a v prodloužení rozhodli. Utkají se tak od 19:15 s českým týmem.

Český tým čeká semifinálový duel večer, my se teď ale budeme věnovat duelu, které má obrovského favorita. Rusové v něm totiž vyzvou Finy a zřejmě žádný z hokejových fanoušků nečeká, že by seveřané mohli uspět. Jenže svěřenci Jukky Jalonena překvapují naprosto všechny. V základní skupině podlehli jen v prodloužení Američanům a v závěrečném duelu Německu. Před čtvrtfinále se Švédskem byli velkými outsidery. Úspěšnější severští rivalové totiž měli tým plných hvězd NHL, kdežto Finsko je prakticky bez zámořských posil. Spoléhá se na týmové výkony a hráče z Evropy. Přesto dokázalo proti favoritovi uspět a zahraje si o medaile. Hlavními oporami jsou brankář Lankinen a taky osmnáctiletý talent Kaapo Kakko. Ten sice v posledních zápasech nestřílí tak jako v úvodu turnaje, může být ale rozdílovým hráčem.

Kaapo Kakko v zápase s Dánskem na MS 2019
Kaapo Kakko v zápase s Dánskem na MS 2019 | Foto: Reuters

Finové dnes budou ještě větším outsiderem než ve čtvrtek. Proti nim totiž bude stát nejlepší tým turnaje. Rusové jsou totiž jako jediní naprosto stoprocentní. Vyhráli všech sedm utkání v základní skupině, navíc inkasovali jen sedmkrát. Ve čtvrtfinále je čekal zatím největší test, jenže hlavně díky první třetině přehráli USA. Své vedení nepustili, a vždy když soupeř snížil na rozdíl jedné branky, tak Kučerov a spol. zapnuli na vyšší level. Ve čtvrtfinále zářili Gusev a Sergačjov, oba si připsali po třech bodech. Skvělou formu si drží i Andrej Vasilevskij v bráně. Ilja Vorobjov se tak dokáže obejít i bez výrazné produkce trojce Malkin, Ovečkin, Kuzněcov. Největší porci bodů nasbírali zatím Kučerov s Gusevem.

Rusové slaví ve čtvrtfinále MS 2019 Rusko - USA
Rusové slaví ve čtvrtfinále MS 2019 Rusko - USA | Foto: Reuters

Finové dnes nastoupí v na chlup stejné sestavě, která před dvěma dny uspěla ve čtvrtfinále proti dvojánosným šampionům ze Švédska. V bráně opět bude Kevin Lankinen.

Lankinen (Olkinuora) - Lehtonen (A), Ohtamaa, Jokiharju, Lindbohm, Kaski, Mikkola, Koivisto, Hakanpää - Ojamäki, Tyrväinen, Rajala - Kakko, Manninen, Pesonen - Savinainen (A), Kuusela, Sallinen - Anttila (C), Kiviranta, Lammikko.

Také Rusové spoléhají na osvědčenou sestavu. Ve čtvrrtém útoku po boku Kovalčuka a Andronova budou alternovat Tělegin a Barabanov. Složení formací je jinak stejné, v bráně opět Vasilevskij.

Vasilevskij (Georgijev) - Nestěrov, Sergačjov, Orlov, N. Zajcev, Chafizullin, Gavrikov, Zadorov - Dadonov, Malkin (A), Grigorenko - Kaprizov, Kuzněcov, Ovečkin (A) - Kučerov, Anisimov, N. Gusev - Barabanov, Andronov, Kovalčuk (C) - Tělegin.

Vrcholné turnaje Mezinárodní hokejové federace se budou hrát podle jejího doporučení na užším kluzišti. Schválil to kongres IIHF v Bratislavě. Zatím ale není jisté, zda se bude hrát na rozměrech 26×60 metrů jako v NHL už příští rok ve Švýcarsku, kde se turnaj uskuteční v Curychu a Lausanne.

Hokejové mistrovství světa v roce 2024 se uskuteční v České republice, dějišti budou Praha a Ostrava. O rok dříve se bude hrát světový šampionát v Rusku v Petrohradu a v roce 2025 se uskuteční ve Švédsku a Dánsku. Potvrdil to kongres Mezinárodní hokejové federace v dějišti probíhajícího MS v Bratislavě.

Utkání bude mít i českou stopu. Jedním z rozhodčích bude i český sudí Fraňo.

Oba celky jsou již na ledě, Rusové budou hrát klasicky v červených dresech, Finové v bílém.

První semifinále bylo zahájeno.

0:19

Kapitán Finů Antilla pálil z úhlu, Vasilevskij ale byl připraven.

1:17

Kuzněcov zadržel hůl Tyrväinena, oba sudí ale zákrok nechtěli odpískat.

1:53

Malkin nahazoval před bránu na Grigorenka, ten se ale k zakončení nedostal.

4:05

Český sudí Martin Fraňo vylučuje za vzájemný souboj Ovečkina s Kaskim.

4:49

Lindbohm chtěl nahodit na Kakka před bránu, jenže ruská obrana zabránila puku v cestě na bránu.

5:35

Další vyloučení, tentokrát jde na trestnou lavici Nikita Kuečov. Finové budou hrát přesilovku 4 proti 3.

5:48

Jokiharju pálil, Vasilevskij ale dokázal zasáhnout.

7:35

Rusové už jsou v plném počtu, přesilovku Finů přežili.

8:48

Finové vystřelili několikrát od modré čáry, pálili Lehtonen i Ohtamaa, ale puk za Vasilevským neskončil.

9:23

Zasáhnout musel i Lankinen, nahození Zajceva ale finského gólmana nemohlo zaskočit.

9:54

Kaskiho rána byla zablokována, Vasilevskij musel zasahovat proti neočekávanému odrazu, ale nakonec si poradil.

10:04

Na druhé straně zahrozil Ovečkin, který se pěknou kličkou uvolnil, jenže z beprostřední blízkosti poslal puk jen do lapačky Lankinena.

11:38

Pesonen se obtáčel kolem brány, ale z úhlu neprocpal puk za ruského brankáře.

13:14

Ovečkin je dnes nejaktivnější z Rusů, jeho rána ale těsně minula bránu Finska.

14:07

Závar před ruskou bránou. Pesonen nahazoval před bránu na Lehtonena, Vasilevskij puk neudržel, ale Kakko jej dorazit nedokázal. Ruský brankář totiž na čáře zasáhl nohou po gymnastickém prvku.

16:26

Kaprizov se pěkně uvolnil v mezikruží, ale jeho ránu Lankinen vyrazil do rohu kluziště.

17:11

Orlov nejprve pálil od modré čáry, poté zpoza brány zkoušel nahazovat Anisimov a málem puk odrazil od Lankinena do brány.

19:05

Zadorov projel přes celé hřiště, ale jeho rána z prostoru nad kruhy mířila mimo.

První třetina je za námi a branku jsme v ní neviděli.

První část zápasu skončila, v Bratislavě fanoušci branku neviděli, ale rozhodně se nenudili, oba týmy měly pár dobrých příležitostí. Finové zatím překvapují, hrají s ruským hvězdným celkem minimálně vyrovnanou partii, ba dokonce byli asi i nebezpečnější. Výborně si však počínají oba brankáři. Věříme, že v tomto tempu brzy uvidíme i branky.

Druhá třetina začala.

20:28

Další početní pro Finy, tentokrát na úvod druhé třetiny. Andronov dostal dvě minuty za sekání.

21:13

Rajal pálil na teč pro Savinainena, jeho puk ale skončil ve výstroji Vasilevského.

22:32

Rusové už jsou kompletní, těsně po vypršení trestu ještě pálil Kaski, jeho rána ale byla zablokována.

23:36

Sergačjov pálil od modré, Kuzněcov se k dorážce nedostal.

23:47

Finové byli blízko úvodní trefě, ale Ojamäki trefil jen tyč za Vasilevským.

24:53

Grigorenko pálil ze strany, Lankinen ale pravým betonem zasáhl.

27:13

Útok teď střídal útok, do akce museli opět jít oba brankáři, ale branku jsme stále neviděli.

27:30

Antilal byl v dobré pozici, z pravého kruhu ale Vasilevského neprostřelil.

29:54

Savinainen pálil, ale ruská obrana zablokovala jeho pokus.

32:42

Ovečkin pálil z úhlu hodně rychle, ale Lankinena nepřekvapil.

35:21

Kiril Kaprizov pálil z levého kruhu, jenže jeho pokus našel jen výstroj finského brankáře.

35:54

Kaprizov dostal přihrávku a z první pálil tentokrát z pravého kruhu, ale ani tentokrát nepropálil finského brankáře.

37:31

Hakanpäa se objevil před Vasilevským, ale bránu přestřelil.

Druhá třetina právě skončila a stav utkání je stále 0:0.

I druhá třetina je již minulostí. A fanoušci na stadionu Ondreje Nepely stále branku neviděli, ani jeden z týmů se nedokázal prosadit. Finové byli blíž, když Ojämaki trefil tyč. Aktivní byli i Rusové, ale oba brankáři předvádí vynikající výkony. Finové navíc výborně brání střední pásmo.

Třetí část začala.

42:15

V úvodu třetí části se dostal ke střele Ovečkin, jeho ránu zápěstím z levého kruhu ale Lankinen skryl ve výstroji.

42:30

Vasilevskij musel zasáhnout betonem proti střele z bezprostřední blízkosti.

44:52

Zajcev projel středem, ale jeho rána byla zablokovaná.

45:16

Finové teď zažijou horké chvilky. Kaski totiž obdržel dvě minuty za seknutí Kaprizova. Velká šance pro Rusy.

46:38

Dadonov ve velké šanci v přesilové hře, Malkin ho našel před bránou, ale útočník Floridy Lankinena neprostřelil.

47:16

Finové přežili oslabení a jsou kompletní.

49:26

Kaski pálil z první od modré čáry, bránu Ruska ale minul.

50:00

Ohtamaa objel branku Vasilevského, ale z úhlu ho pak nedokázal propálit. Brankář Tampy ale neměl žádnou mezírku, kudy by puk mohl proklouznout.

50:18

Víc než 50 minut trvalo, než padne branka. A prokletí zlomili výborně hrající Finové, outsider dnešního zápasu. Marko Antilla se dostal před Vasilevským k dorážce a procpal puk mezi betony ruského brankáře. Třiatřicetiletý kapitán Finů se může stát novým národním hrdinou.

53:00

7 minut do konce základní hrací doby prvního semifinále, Rusům už nezbývá moc času na to zareagovat. Jenže ani přes územní převahu Lankinen teď zasahovat nemusel.

Takto se Finové dostali do vedení.

55:47

Kuzněcov zkoušel z úhlu překvapit Lankinena, trefil ale jen spojnic břevna a tyče.

57:35

Malkin zpoza brány vykouzlil překvapivou přihrávku, ale Kučerov ani Gusev puk do brány nedostali.

58:15

Vasilevskij už je na střídačce, Finové ale vyhodili jen na zakázané uvolnění.

58:30

Rusové musí začít zase ze středního pásma, útočí teď se 6 útočníky.

Finové senzačně poráží Rusko 1:0 a zahrají si zítra o zlaté medaile.

Prvotřídní senzace v Bratislavě. Přesně toho se dočkali hokejoví fanoušci v prvním semifinále mistrovství světa. Rusové byli proti finskému celku jasnými favority, na turnaji vyhráli všech osm zápasů a jejich tým plný hvězd fungoval výborně. Finové bez hvězd NHL zvládli porazit ve čtvrtfinále Švédsko a dnes i největšího favorita z Ruska.

O výhře dnes rozhodla jen jedna jediná branka, na kterou fanoušci čekali až do 51. minuty. Do té doby zvonily tyče a oba brankáři předváděli skvělé výkony. Finové byli ale Rusům vyrovnanými soupeři. A branka kapitána Marka Antilly je poslala do vysněného boje o zlato. Neskutečně svůj tým podržel i Kevin Lankinen v bráně. O soupeři Finska se rozhodne dnes večer, kdy český tým bude bojovat proti Kanadě.

Ode mě je to pro tentokrát všechno, děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek dne.