reklama
16:15 • MS 2019 • Čtvrtfinále
4:3
2:0 0:1 2:2
Rusko - vlajka - Sport 2016
Rusko
USA - vlajka - Sport 2016
USA
  • 1:07 Gusev (Sergačjov, Kučerov)
  • 15:47 Sergačjov (Gusev)
  • 41:31 Kaprizov (Gusev, Sergačjov)
  • 47:02 Grigorenko (Malkin, Dadonov)
  • 22:22 Skjei (Kane, Gaudreau)
  • 45:53 Hanifin (J. Hughes)
  • 57:10 DeBrincat (Kane, J. Hughes)

Hezké odpoledne, vítejte u online přenosu ze čtvrtfinálového utkání mezi Ruskem a USA v rámci MS v hokeji 2019 na Slovensku. Zápas začíná ve čtvrtek v 16:15 hod.

Hokejové mistrovství světa dospělo do své klíčové fáze. Základní skupiny jsou minulostí a na pořadu dne je čtvrtfinále. Jak se často říká, nejdůležitější zápas turnaje. Duel, který odděluje úspěšné týmy od těch neúspěšných. Hranice úspěchu je tenká, boj o medaile, nebo úplný konec na turnaji. Pro většinu čtvrtfinalistů je vypadnutí v této fázi zklamáním, v poslední víkend chce hrát každý. A zvlášť hodně hořce by vypadnutí brali zřejmě dva nejnabitější celky v turnaji. První duel v Bratislavě totiž svedl k sobě reprezentace Rusko a Spojených států amerických, dva velké aspiranty na zlaté medaile. Mezi nejlepší čtyři celky však může proklouznout jen jeden z těchto týmů.

Favoritem v tomto duelu budou ale bezesporu ruští hokejisté. Ti jako jediní zvládli projít základní skupinou bez ztráty kytičky. Vyhráli všech sedm utkání, včetně duelů se Švédskem nebo Českem. Malinko za očekáváním jsou očekávání lídři ofenzivy. Ovečkin má jen tři body, Malkin pět, Kuzněcov šest. Na fantastickou sezonu z NHL ale navazuje Nulita Kučerov, ten nasbíral bodů patnáct a je druhý v kanadském bodování turnaje. Zdatně mu sekunduje jeho spoluhráč z formace a jmenovec Gusev.

 

Co však na turnaji zdobí ruský tým, to je defenzíva. Jako jediný tým totiž sborná inkasovala méně jak 10 branek, dokonce jen 7. To je průměr jedné branky na utkání. Hned 4x udrželi ruští brankáři čisté konto, 2x jednička Vasilejvskij a dvakrát jeho náhradník Georijev, který tak na turnaji ještě neinkasoval. Jasnou jedničkou je ale hvězda Tampy Vasilevskij, na toho bude Ilja Vorobjov spoléhat i dnes.

Andrej Vasilevskij v zápase Česko - Rusko na MS 2019 Andrej Vasilevskij v zápase Česko - Rusko na MS 2019 | Foto: Milan Kammermayer

Takto dnes vypadá sestava ruského výběru. Nejsou v ní žádné změny proti poslednímu utkání se Švédskem. Bránu bude opět střežit Vasilevskij.

 

Vasilevskij (Georgijev) - Nestěrov, Sergačjov, Orlov, N. Zajcev, Chafizullin, Gavrikov, Zadorov, Barabanov - Dadonov (A), Malkin, Grigorenko - Kaprizov, Kuzněcov (A), Ovečkin - Kučerov, Anisimov, N. Gusev - Tělegin, Andronov, Kovalčuk (C).

Navíc sborná se nemusela stěhovat. To Američané absolvovali přesun z Košic do Bratislavy. Navíc na turnaji nijak neexcelují. Hned na úvod překvapivě podlehli Slovákům, což se dalo svést na proces zvykání si na širší kluziště. Poté sice přišlo pět výher včetně duelů s Finskem nebo Německem, jenže stále byla k vidění neobvyklá bohorovnost ve vlastním pásmu a málo urgence. Jako by hokejisté USA hráli se zataženou ruční brzdou. Když v posledním zápase skupiny po dalším matném výkonu podlehli Kanadě, odsoudilo je to ke čtvrtfinále s největším favoritem turnaje. Výkon všech řad tak musí jít rapidně nahoru. To moc dobře ví i trenérský tým USA. Ten se bude muset obejít bez Dereka Ryana a hlavně Dylana Larkina. Centr Detroitu se zranil v utkání s Kanadou, když inkasoval ránu pukem.

Alex DeBrincat slaví gól na 1:1 v zápase Slovensko - USA na MS 2019 Alex DeBrincat slaví gól na 1:1 v zápase Slovensko - USA na MS 2019 | Foto: Reuters

To Jeff Blashill jakožto kouč USA musel v sestavě udělat nutné změny. Jak již bylo zmíněno, ze hry je Dylan Larkin. Ten by vynechal i případné víkendové boje o medaile. V centru první formace naskakuje Colin White, do hry se vrací po absenci v minulém zápase Jack Hughes. Čerstvě osmnáctiletý supertalent se prozatím bodově na turnaji trápil, rád by vše zlomil v takto důležitém utkání. Druhé utkání na turnaji také Zacha Werenskiho, který přicestoval po vypadnutí Columbusu v druhém kole poněkud později. V bráně nastoupí opět Cory Schneider.

Oba celky nastupují na ledovou plochu v Bratislavě. Rusové budou hrát tradčině v červených dresech, hráči USA oblékli bílé dresy. 

Utkání o semifinále právě začalo. 

1:07

Ruská mašina odstartovala do utkání tím nejlepším způsobem. Kučerov našel na modré čáře spoluhráče z Tampy Sergačjova, jeho pokus Schneider pokryl jen na chvíli. Puk mu vypadl a americký brankář jej sám přisunul ke Gusevovi a ten dopravil kotouč do odkryté brány.

2:37

Kovalčuk se zjevil volný mezi kruhy, druhou branku svého týmu ale nepřidal. 

2:53

Johnny Gaudreau vjel do pásma, byl ale sám, tak z větší vzdálenosti jen nahodil na Vasilevského, který neměl problém. 

4:45

Malkin vyhrál buly v útočném pásmu a hned po nim pálil Grigorenko, jeho pokus však byl zablokován. 

6:07

Kovalčuk se dostal z úhlu k puku, jenže v okamžiku, kdy chtěl střílet, mu kotouč sjel a Schneidera neohrozil. 

7:00

Ještě před šancí Kovalčuka se k dorážce Zajcevovy střely dostal Dadonov a trefil horní tyč. 

9:22

Dvě nebezpečné akce americké druhé řady. Eichel z dobré pozice nejprve chtěl přihrávat Gaudreauovi, ale puk zastavil padající ruský obránce. Následně nahazoval zpoza brány Gaudreau a moc nechybělo, aby Van Riemsdyk mohl zasunovat do odkryté brány. 

10:26

Nikita Gusev mohl přidat druhou branku, jeho ránu z poměrně velké vzdálenosti Schneider jen přizvedl na břevno. Následně Werenski odpálil puk a v pádu i posunul bránu. 

12:18

Po pádu Kana se dostal z levého kruhu do dobré šance Kovalčuk, Schneider ale tentokrát podržel svůj tým.

14:18

První vyloučení utkání. Na trestnou lavici byl odeslán Johnny Gaudreau, která si háčkem pomohl proti Kuzněcovovi. 

15:10

Malkin hledal před bránou Dadonova, ten ale nepropálil Schneidera. 

15:47

Rusové využívají svou první přesilovku, Michajl Sergačjov dostal na modrou puk od Guseva a tvrdě vypálil. Puk se ještě odřel o brusli bránícího Eichela a skončil za Schneiderem. 

Tomáš Chudý
23. 5. 2019
reklama