reklama
16:15 • MS v hokeji 2018 • Čtvrtfinále
2:3
0:2 2:0 0:1
Česká republika - vlajka - Sport 2016
Česko
USA - vlajka - Sport 2016
USA
  • 24:56 Řepík (Faksa, Gudas)
  • 30:55 Nečas (Pastrňák, Hronek)
  • 10:36 Kane (Ryan)
  • 12:19 Atkinson (Bonino, Gaudreau)
  • 46:58 Kane (Ryan)

Dobrý den, vítejte u online přenous ze čtvrtfinále hokejového mistrovství světa mezi Českem a USA. Zápas začíná v 16:15.

Zápas o všechno je tady. Čtvrtfinále hokejového mistrovství světa. Jako obvykle zápas, který rozděluje týmy na úspěšné a neúspěšné. Buď to tým postoupí do boje o medaile, nebo pojede zklamaný domů. Pro trenéra českého celku Josefa Jandače to může být poslední zápas u národního týmu. Loučit by se ale chtěl určitě raději ziskem nějaké medaile. V cestě do semifinále čeká tradiční soupeř, Spojené státy americké.

Ještě se podíváme na cestu obou týmů turnajem, je třeba zveřejnit zápasové sestavy. Největší otazník české sestavy vyřešen, v bráně bude Pavel Francouz.

V tomto složení nastoupí do dnešního čtvrtfinále hokejisté USA. Jeff Blashill provedl několik změn v útočných formacích s cílem rozložit svou ofenzivní sílu do více formací.

Velkou otázkou bylo, kdo nastoupí v bráně českého týmu. Čtyři utkání odchytal zatím Pavel Francouz, který byl před turnajem pasován na brankářskou jedničku. Kvůli náročnému zápasovému programu se ale třikrát dostal do brány David Rittich. Navíc chytal nejtěžší utkání se Švédskem a Ruskem. Trenéři i samotní brankáři už věděli předem, kdo nastoupí. Američané se to dozvěděli až nyní před utkáním. Koho by postavili bývalí čeští brankáři?

Podívejme se, jak si vedly oba týmy na turnaji. Český tým v sedmi zápasech skupiny A poznal jen jednou hořkou chuť porážky. A to s jediným neporaženým týmem turnaje Švédskem. Kromě tří povinných výher s outsidery Rakouskem, Francií a Běloruskem museli Jandačovi svěřenci třikrát do prodloužení. Švýcary v divokém zápase zdolali až na nájezdy, Slováky v prodloužení, když srovnali 9 vteřin před koncem. Nejlepší výkon předvedli zatím s Ruskem, které porazili také v prodloužení. S 15 body tak skončili na třetím místě skupiny, o bod za druhým Ruskem.

hokej, MS 2018, David Pastrňák při rozbruslení v Herningu před čtvrtfinále hokej, MS 2018, David Pastrňák při rozbruslení v Herningu před čtvrtfinále | Foto: Luboš Vácha

Hokejisté USA posbírali na turnaji o jeden bod více. Stejně jako čeští hokejisté prohráli jen jedinkrát. A to až v posledním zápase s Finskem, který je odsunul na druhé místo skupiny B. V prodloužení dokázali zámořští hráči přehrát Kanadu nebo Lotyšsko, suverénně pak také porazit Německo, Dánsko, Norsko či Jižní Koreu. Až tedy poslední duel s Finskem USA nevyšel a podlehli v něm 2:6. Nejvíc se Spojené státy opírají o ofenzivní příspěvek hvězdného Patricka Kana, který už zaznamenal na turnaji 17 bodů za 6 branek a 11 přihrávek.  Jeho spoluhráči mu ale zdatně sekundují.

To český tým spoléhá především na duo Davidů z Bostonu - Pastrňáka a Krejčího. Jen jeden útok ale na hvězdami nabitý tým USA stačit nebude. Totéž potvrzuje nejstarší hráč českého týmu Tomáš Plekanec. "Není to o jedné lajně, musíme hrát dobře všichni. Platí to i u Američanů, musíme si dávat pozor na všechny, nejen na řadu s Kanem," odmítá pětatřicetiletý útočník speciální pozornost věnovanou útočné hvězdě Chicaga.

 

Jenže právě Tomáš Plekanec, který má na tomto mistrovství poněkud odlišnou roli, než míval dříve, bude jedním z hráčů, kteří by se měli snažit právě útočníka Chicaga s 88 na zádech zastavit. Roli hlídacího psa zná už z NHL. O tuto úlohu by se měl podělit s Radkem Faksou, dalším centrem, který je ceněn pro výbornou hru na obou stranách kluziště a výbornou podporou defenzivy.

Čtvrtfinále mistrovství světa mezi Českem a Spojenými státy přináší řadu třaskavých témat. V tuzemsku rezonují několikátým dnem, ale za oceánem ani omylem. Pokud jde o hokej, proslulý list New York Times řešil poslední dobou třeba možný vznik jedné velké profesionální ligy žen. Jiné významné deníky se věnují vrcholícímu play off NHL, kde probíhá finále konferencí. Světový šampionát v Dánsku nemá pro Američany velký význam, čemuž nahrává i časový posun. Až Patrick Kane a spol. rozjedou klíčovou bitvu, spořádaní Newyorčané budou na začátku pracovního dne. Přestože nejde o novinku, nezájem zamrzí, zvlášť letos. USA přivezly na mistrovství svůj zřejmě nejnabitější tým za posledních deset let.

Podívejte se, jak to vypadalo v šatně českého několik desítek minut před klíčovým utkáním. 

Souběžně s tímto zápasem, který se hraje v Herningu, se v Kodani odehraje další šlágr čtvrtfinálových soubojů. Kanada vyzve Rusko, jeden z těchto gigantů tak skončí před branami semifinále. 

Oba týmy jsou na ledě, český tým v bílém, USA v tmavě modrých dresech. 

Čtvrtfinále právě začalo! 

1:04

Kreider spěchal přes Moravčíka, ale zakopl o zlomenou hůl, která ležela v českém pásmu. 

1:57

Francouze zachránila tyč. Cam Atkinson zůstal mezi kruhy úplně sám a po přihrávce Gaudreaua vypálil z první. Za českým brankářem zazvonila horní tyč. 

3:22

Sklenička od modré čáry zkoušel přes houf těl střílet, ale kotouč byl sražený mimo led. 

3:44

Kubalík nahazoval od modré čáry, Kinkaid kotouč ale viděl a polapil ho do své rukavice. 

4:51

Opět to byl Dominik Kubalík, který byl v dobré pozici, Kinkaid ale zasáhl. 

5:06

Bonino z levého kruhu otestoval připravenost Francouze, český brankář ale připraven. 

Tomáš Chudý
17. 5. 2018
reklama