Češi udolali Slováky v prodloužení, rozhodl Klepiš

9. 5. 2014 22:02
Čeští hokejisté porazili v úvodním zápase na MS Slovensko 3:2 po prodloužení.
Čeští hokejisté si v derby se Slovenskem připsali dva body za výhru v prodloužení | Foto: Reuters

Minsk - Čeští hokejisté si připisují vítězný vstup do mistrovství světa v Minsku. Po prodloužení udolali Slováky 3:2, když vítěznou branku vstřelil v 62. minutě Jakub Klepiš.

Utkání jsme sledovali online ZDE.

"Klíčové bylo, že se jsme se stále tlačili do útoku a celých 60 minut jsme nepřestali hrát," chválil spoluhráče v rozhovoru pro Českou televizi Alexandr Salák.

Češi mohli v úvodu inkasovat při vlastní přesilovce. Jágr přišel u mantinelu o kotouč a Viedenský pospíchal sám na Saláka, i s přispěním faulu Němce se mu ale nepodařilo pořádně zakončit.

Svěřenci Vladimíra Růžičky ovšem udeřili při další početní výhodě. Hudler nabil Němcovi na ránu od modré, Hertl dobře stínil Lacovi a puk skončil v šibenici.

Slovákům vycházely brejky

České mužstvo pokračovalo v tlaku, Novotný po přistrčení Zaťoviče ale neuspěl. Před Salákem naopak zahrozil Šatan a Slováci se začali z inkasovaného gólu oklepávat.

Navíc dostali v 16. minutě výhodu přesilovky a k prvnímu vážnému zákroku přinutil českého brankáře Nagy, který dobře zakombinoval se Šatanem.

Už v plném počtu střílel nebezpečně také Mikúš, ale trefil jen boční síť. Dobrou příležitostí pohrdl Jágr, kterému zadarmo nabídl puk Brejčák, český veterán ještě hledal rozjetého Rolinka a ten už se k zakončení nedostal.

Slovenská pasáž přišla ve druhé třetině. Přesilovku po vyloučení Petružálka sice ještě nevyužili, ale záhy už se slovenští hokejisté radovali, když Miklík od modré i s přispěním teče Ševce překvapil Saláka. Slováci zatápěli Čechům především z rychlých protiútoků, Tatar protáhl Saláka dokonce při vlastním oslabení.

Jágr vydřel prodloužení

Sobotkovu ránu zpoza kruhů lapil Laco. Místo české radosti přišel tak smutek, protože z dalšího rychlého kontru Slováci dokonali obrat. Miklík našel napříč kluzištěm Viedenského, který trefil odkrytou bránu.

Po druhé přestávce se Češi hnali za vyrovnáním. Laca hned vystrašila Kovářova rána přes obránce. Skórovat mohl i Novotný, ale netrefil po dobré kombinaci prázdnou bránu.

Jeden z klíčových zákroků předvedl Salák v polovině posledního dějství, kdy Réway proti němu zkusil bekhendový blafák, ale český brankář úmysly slovenského útočníka přečetl.

Růžička: Nebylo to dobré utkání

Toužené srovnání přišlo dvě minuty před koncem. Němec si sjel z obrany až do rohu, odkud poslal skvělou přihrávku před branku, kde našel Jágra a ten Laca překonal.

V prodloužení byli Češi aktivnější a o vítěznou trefu se postaral Klepiš, který přejel modrou a přesnou ranou k tyči získal pro české mužstvo bod navíc.

"Nebylo to jednoduché utkání, udělali jsme strašně chyb. Je samozřejmě výborné, že jsme vyhráli, ale všichni tři trenéři jsme se shodli, že to nebylo dobré," hodnotil zápas trenér českého mužstva Vladimír Růžička.

Výsledek:

Skupina A:

Česko - Slovensko 3:2 po prodloužení (1:0, 0:2, 1:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 7. Němec (Červenka, Hudler), 58. Jágr (Němec), 62. Klepiš (Vitásek, Ševc) - 26. Miklík (Tatar), 36. Viedenský (Réway, Miklík). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Piechaczek (Něm.) - Dědulja (Běl.), Raming (Rus.). Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. Diváci: 7900.
Česko: Salák - Němec, Kindl, R. Polák (34. Vitásek), Ševc, Zámorský, Kolář - Jágr, Sobotka, Klepiš - Hertl, Červenka, Rolinek - Sekáč, Jan Kovář, Hudler - Petružálek, Novotný, Zaťovič. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček.
Slovensko: Laco - Sloboda, Ďaloga, Čerešňák, Marinčin, Valach, Švárny, Brejčák - Šatan, Hrivík, Nagy - Miklík, Marcinko, Réway - Pánik, Mikúš, Tatar - Skokan, Viedenský, Tybor. Trenéři: Vladimír Vůjtek st., Peter Oremus a Vladimír Országh.