Čechům se Švédy náskok 3:1 nestačil, prohráli v nájezdech

FOTO Hertl prolomil smůlu rekordním gólem, výhra ale unikla
... a útočník San Jose už v osmé vteřině překonal v úniku střelou na lapačku Nilssona.
Hertlova premiérová trefa v desátém duelu na mistrovství světa v kariéře byla zároveň druhou nejrychlejší brankou v historii šampionátů.
Následně při první české přesilovce nedosáhl před brankou na Červenkovu přihrávku Hudler, ale Nilssona hned prověřil Jan Kovář. Švédský gólman musel krýt i Ševcovu ránu. V šesté minutě hledal Klepiš zadovkou Sobotku, ale Nilsson stihl zasáhnout.
Švédové pak začali být nebezpečnější, Ericsson ještě s dorážkou neuspěl, ale ve 12. minutě už bylo vyrovnáno. Po Backlundově střele stínil českému brankáři Lindström a Möller snadno dorazil puk do odkryté branky.
Aktualizováno 11. 5. 2014 22:37

Minsk - Čeští hokejisté si na mistrovství světa připsali další bod, když se Švédskem prohráli 3:4 po samostatných nájezdech.

Stejně jako v úvodním utkání proti Slovensku (3:2p) ani se Švédskem nerozhodlo o vítězi základních šedesát minut. Tentokrát utkání za stavu 3:3 dospělo až k nájezdům, v nichž se na straně ´tří korunek´ trefili Klasen a Lindström, zatímco z Čechů jen Klepiš.

Svěřenci Vladimíra Růžičky prohráli i přes to, že vedli 3:1. Druhým nejrychlejším gólem historie světových šampionátů se blýskl Tomáš Hertl, který po bleskové kombinaci otevřel skóre už v osmé sekundě.

Švédové se s pěti body vyhoupli na druhé místo, tříbodoví Češi jsou čtvrtí.

Hertl se prosadil již po osmi vteřinách

Čeští hokejisté jen stěží mohli do zápasu vstoupit lépe. Nový elitní centr Hertl vyhrál buly na Backlundovi, okamžitě si najel na nahrávku Němce a Češi vedli po osmi vteřinách 1:0.

Světoví šampioni byli hodně zaskočení, jenže následnou brzkou českou přesilovku ustáli a postupně začali získávat územní převahu. Přesto přišlo jejich vyrovnání celkem překvapivě - když se ve 12. minutě nejlépe před Salákem zorientoval hráč zápasu Möller.

Pro Švédy to byla třetí střela na branku, když tu první vyslali až v deváté minutě. Češi ale zabrali, hru vyrovnali a v přesilové hře v poslední minutě úvodního dějství šli zásluhou Hudlera opět do vedení 2:1.

Zaťovič zvyšoval již na 3:1...

A krátce po polovině zápasu bylo ještě lépe - po několikaminutovém tlaku tečoval za Nilssona nahození Němce šikula Zaťovič. Jenže přišla další vyloučení a oslabení už tentokrát Češi neustáli.

"Přesilovky rozhodly zápas. Bohužel, oni jsou v nich hodně šikovní," shodli se po duelu v rozhovorech pro Českou televizi Červenka s Hudlerem. Ve 37. minutě tečoval nahození Möllera Backlund, ve 49. minutě se pak opět v přesilovce prosadil Lindström.

... vítězství ale nakonec slavili Švédové

V závěru třetí části hry mohli rozhodnout Zámorský a na druhé straně Backlund, leč hradby těl před sebou z dobrých pozic nepropálili. Tentýž švédský hráč se následně neprosadil ani po individuální akci v prodloužení, a tak musely zápas rozhodnout až nájezdy.

V nich sice Backlund opět neuspěl, jeho další dva parťáci - Klasen a Lindström - ano, a jelikož na české straně uspěl pouze Klepiš, bod navíc nakonec brali Seveřané.

Oproti souboji se Slovenskem se ale Češi výrazně zlepšili a tento výkonnostní vzestup budou už v pondělí potvrzovat proti Kanadě. Opět od 19:45 hodin, opět v naší podrobné on-line reportáži ZDE!

Mistrovství světa v hokeji v Minsku:

Skupina A:

ČR - Švédsko 3:4 po sam. nájezdech (2:1, 1:1, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 1. Hertl (Němec, Rolinek), 20. Hudler (Jan Kovář, Ševc), 32. Zaťovič (Němec, Hertl) - 12. Möller (Backlund), 37. Möller (Jimmie Ericsson, Lindström), 49. Lindström (Möller, Nygren), rozhodující sam. nájezd Lindström. Rozhodčí: Gofman, Olenin (oba Rus.) - Fluri (Švýc.), Schrader (Něm.). Vyloučení: 5:6. Využití: 1:2. Diváci: 6018.

ČR: Salák - Němec, Kindl, Vitásek, Ševc, Zámorský, Kolář II - Jágr, Hertl, Rolinek - Červenka, Sobotka, Klepiš - Sekáč, Novotný, Hudler - Petružálek, Jan Kovář, Zaťovič. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček.

Švédsko: Nilsson - Gustafsson, Ekholm, Fransson, Erixon, Ahnelöv, Rahimi, Nygren - Lindström, Backlund, Möller - Jimmie Ericsson, Järnkrok, Nyquist - Axelsson, Sjögren, S. Hjalmarsson - Danielsson, J. Lundqvist, Klasen. Trenéři: Pär Marts, Rikard Grönborg a Peter Popovic.

1. Norsko 2 2 0 0 0 7:3 6
2. Švédsko 2 1 1 0 0 7:3 5
3. Kanada 2 1 0 1 0 6:4 4
4. ČR 2 0 1 1 0 6:6 3
5. Itálie 2 1 0 0 1 2:4 3
6 Francie 2 0 1 0 1 4:4 2