Šok na úvod MS! Francie v nájezdech porazila Kanadu

FOTO Překvapení i drsné pěsti. Hokejový šampionát začal
Hned v prvním zápase skupiny B světového šampionátu v Minsku si hokejisté Ruska a Švýcarka vůbec nic nedarovali. Alexander Burmistrov (vlevo) si to na "férovku" rozdal s Denisem Hollensteinem.
Bitce přecházela strkanice, při níž Burmistrovovi asistoval i jeho spoluhráč Jevgenij Kuzněcov (vlevo).
Ale v samotném zápase to bylo trochu jinak. Sergej Plotnikov (16) už ve třinácté vteřině zápasu nechytatelnou bombou otevřel skóre.
V sedmé minutě se radovala i největší ruská hvězda. Alexander Ovečkin (uprostřed) zvyšoval na 2:0.
9. 5. 2014 18:11
Francie porazila v úvodním zápase MS Kanadu 3:2 na nájezdy.

Minsk - Už úvodní den mistrovství světa v Minsku přinesl obrovské překvapení. Podceňovaná Francie porazila jednoho z hlavních favoritů Kanadu 3:2 po samostatných nájezdech.

Hrdiny zápasu byli Da Costa, který v přesilovkách vstřelil oba góly v základní hrací době, střelec vítězného nájezdu Bellemare a gólman Huet, který si připsal 34 zákroků.

Francouzi tak znovu šokovali hokejový svět přesně rok poté, co v Helsinkách slavně zdolali 2:1 Rusko.

Ve večerním utkání pak Češi zdolali Slovensko 3:2 v prodloužení - více čtěte ZDE.

Nebojácná Francie šla do vedení

Kanadský trenér Henderson naordinoval proti svým krajanům nebojácnou taktiku, a tak brankář Reimer musel být od začátku v pohotovosti. A Francouzům se otevřený způsob boje začal vyplácet už v 18. minutě. Pohotovou dorážkou se v přesilovce prosadil Stéphane Da Costa.

Ještě do přestávky však bylo srovnáno. Rovněž Kanaďané vstřelili svůj úvodní gól šampionátu v početní výhodě, postaral se o něj Schenn.

Favorizovaný tým vyrovnávací gól nabudil. Měl převahu i velké šance, ale osmatřicetiletý gólman Huet čaroval. Famózní byl především jeho tygří skok k opačné tyčce, jímž zastavil střelu Reillyho do prázdné branky. Francie měla na přelomu druhé a třetí části výhodu dvojnásobné přesilovky, ale zámořské mužstvo se ubránilo.

Outsidera obrat nepoložil

V 51. minutě Kanaďané dokonali svůj obrat. Gudbransonovu střelu Huet neudržel a puk se došoural až za brankovou čáru. Francouze se však nevzdali a záhy dokázali znovu v přesilovce srovnat. Mazácky si s Reimerem poradil opět Da Costa.

V dalším průběhu utkání už gól nepadl, a tak musely rozhodnout samostatné nájezdy. Při málo nápaditých exekucích v nich padl jediný gól, ve třetí sérii se trefil Bellemare.

Mistrovství světa v hokeji v Minsku:

Skupina A:

Kanada - Francie 2:3 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 1:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 20. Schenn (Hodgson, Garrison), 51. Gudbranson (MacKinnon) - 18. S. Da Costa (Auvitu, Bellemare), 53. S. Da Costa (Roussel, Fleury), rozhodující nájezd Bellemare. Rozhodčí: Kaval, Patafie (oba USA) - Fluri (Švýc.), Schrader (Něm.). Vyloučení: 6:4. Využití: 1:2. Diváci: 5252.

Kanada: Reimer - Bieksa, Garrison, Coburn, Myers, Ellis, Gudbranson, Rielly - Turris, Burrows, MacKinnon - Hodgson, Brouwer, Kadri - Schenn, Huberdeau, Read - Scheifele, Chimera, Ward - Monahan. Trenér: Dave Tippett.
Francie: Huet - Manavian, Amar, Auvitu, Besch, Janil, Chakiachvili, Dieude-Fauvel - Y. Treille, Meunier, Desrosiers - Fleury, S. Da Costa, Bellemare - Roussel, Guttig, T. Da Costa - Tardif, Henderson, Ritz - Raux. Trenér: Dave Henderson.