reklama

Talent Svoboda: V NHL vám pomáhají, tady jste jen ten špatný

Miroslav Svoboda chytal loni za Třinec, Šumperk, Havířov i českou reprezentační dvacítku. Miroslav Svoboda chytal loni za Třinec, Šumperk, Havířov i českou reprezentační dvacítku. autor: Lukáš Caha
Brankář Miroslav Svoboda patří k velkým nadějím českého hokeje. Ve svých dvaceti letech se zúčastnil týdenního kempu v týmu Edmonton Oilers.

Jihlava – Brankář Miroslav Svoboda patří k velkým nadějím českého hokeje. Ve svých dvaceti letech se zúčastnil týdenního kempu v týmu Edmonton Oilers. Stejný klub jej letos draftoval v sedmém kole jako 208. hráče.

"Moc jsem s tím už nepočítal. Když mi to zavolal agent, měl jsem velkou radost,“ popisuje své pocity vsetínský rodák, který momentálně patří k družině extraligových Ocelářů. Valnou část loňské sezóny strávil v tamním juniorském celku a připsal si i několik startů v první lize.

Stěžejním hráčem byl i pro českou dvacítku na mistrovství světa v Kanadě. "Určitě to bylo to, co mi pomohlo prosadit se,“ říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz mladík, kterého povolal do právě probíhajícího kempu pro mladé hráče v Jihlavě i trenér národního mužstva Vladimír Vůjtek.

Na kempu bojoval hlavně s angličtinou

Nedávno jste se zúčastnil kempu NHL. Jaké to bylo?
Byl to pro mě velký přínos, protože jsme byli téměř pořád na ledě. Je to zase něco jiného než tady a v klubech, v nichž hrajete. To jsou kolikrát i čtyři roky s tím stejným člověkem, v zámoří poznáte nové lidi a dostanete jiný pohled.

Jaký jste měli program?
Dopoledne bylo čistě hokejové, také jsme posilovali. Odpoledne jsme měli už spíše takový doprovodný program, abychom se lépe poznali. Dělali jsme různé aktivity. Vedl nás hlavní trenér Edmontonu.

Zjišťoval jste si už předem, do čeho jdete, nebo to byla velká neznámá?
Psal jsem si s kluky, jak to chodí, ale každá organizace to dělá trochu jiným způsobem. Šel jsem prakticky do neznáma. Uvidíme příští rok, to už budu vědět, jak se připravit.

Neměl jste problémy s komunikací?
S angličtinou jsem poměrně dost bojoval, takže na ní musím zapracovat. Je to nepříjemné, když přijedete, oni vám něco chtějí říct a vy jim nerozumíte všechno.

Největší rozdíl? Pomáhají

Našlo by se něco, co vás v zámoří hodně překvapilo?
Když v Evropě uděláte nějakou věc špatně, tak je to prostě špatně, ale tam mají velkou snahu vám pomoci, abyste to co nejdříve dělal dobře. To je podle mě ten největší rozdíl.

V draftu jste byl na 208. místě. Překvapilo vás to?
Překvapilo. Moc jsem s tím už nepočítal. V hlavě jsem to ale měl, že bych byl rád, kdyby se to povedlo.

Sledoval jste ten draft?
Loni jsem se na to díval, ale letos jsem tomu už nevěnoval takovou pozornost. Pak mi to až volal agent, tak jsem měl velkou radost.

Co vám pomohlo prosadit se?
Určitě to byla dvacítka, kde se mi ty zápasy povedly. Možná to bylo i díky angažmá v Šumperku, nakoukl jsem i do extraligy. Asi k tomu ale člověk potřebuje i štěstí. Díky Bohu, že jsem se zalíbil a vyšlo to.

Věříte si, že se dostanete až do NHL?
Musím jít postupnými krůčky. Je to hokej, takže si stokrát můžete něco naplánovat, ale zítra to bude jinak. Naopak když to nečekáte, tak to třeba přijde.

Až přijde můj čas, budu připraven

Momentálně máte možnost ukázat se na kempu české reprezentace. Co od něj očekáváte?
Jsem rád, že tu mohu být a musím dobře pracovat, abych ukázal, že jsem dostal nominaci právem. Určitě mi pomůže z hokejového hlediska. Čím více si totiž opakujete věci, které potřebuje, tím více vám to dá. Je to poznat.

Vy se připravujete v Třinci, ale chytat byste měl za Havířov…
Ano. Až přijedu, tak bych se měl asi už hlásit v Havířově. Jestli mě v Třinci budou na nějaký zápas potřebovat, tak tam určitě půjdu.

Z první ligy je asi těžší prosadit se…
Nejtěžší je dostat se z první ligy do extraligy. Pak už jste více na očích, tak to nějakým způsobem jde. Nezbývá mi nic jiného, než pracovat v Havířově a být připraven, když se v Třinci otevře prostor, abych jej dokázal využít. 

reklama