reklama

Na lavičce Jandač, v bráně Mrázek. Příště Češi berou medaili

FOTO Mrázek, Gudas i Hertl. Takhle pojedou Češi na příští OH Je to spíš jen taková hra, ale zkusme se nad tím zamyslet. Hokejová reprezentace by na příští olympiádě klidně mohla hrát o medaili, kdyby vypadala třeba takhle. Foto: Reuters
Takhle bude vypadat česká hokejová reprezentace na zimních hrách za čtyři roky. Češi tam pojedou pro medaili.

Praha - Veteráni Jaromír Jágr, Petr Nedvěd, Patrik Eliáš a možná i Marek Židlický hráli ve čtvrtfinále olympiády v Soči v dresu národního týmu zřejmě naposledy.

Debaklem se Spojenými státy se s mezinárodní scénou loučí generace hokejistů, která byla u medailových sklizní v minulých letech. A český hokej bude muset najít způsob, jak je nahradit.

Totální přestavba týmu ale naštěstí nebude trvat až tak dlouho a už za čtyři roky v Pchjongčchangu by český výběr mohl znovu patřit mezi adepty na jednu z olympijských medailí.

Jisté je zatím jen jedno: určitě už u toho nebude současný kouč Alois Hadamczik. Pokud ho hokejový svaz neodvolá příští týden, odejde v příštím roce po domácím šampionátu v Praze a Ostravě sám.

Osa týmu: Mrázek - Gudas - Hertl

Zpráva o nominaci na olympiádu by tak v roce 2018 mohla vypadat třeba takhle:

Trenér hokejové reprezentace Josef Jandač ničím nepřekvapil. Jasnou brankářskou jedničkou bude opora Detroitu Petr Mrázek, v obraně bude tým spoléhat na zkušené bijce z Tampy Bay Radka Gudase s Andrejem Šustrem a pochyb nebylo ani o složení elitní útočné formace.

K Davidu Krejčímu postaví Jandač na křídla nejproduktivnější Čechy v NHL Ondřeje Paláta a Tomáše Hertla.

Kapitánem týmu bude nejzkušenější ze všech Tomáš Plekanec a do Pchjongčchangu s výpravou odcestuje i největší legenda českého hokeje Jaromír Jágr. Ten bude po dohodě se šéfy svazu na olympiádě plnit roli generálního manažera týmu místo Slavomíra Lenera.

Projděte si příští sestavu hokejové reprezentace v naší fotogalerii.

Je to samozřejmě spíše hra s notnou dávkou nadsázky (o kouči Sparty Josefu Jandačovi se ale v zákulisí českého hokeje jako o možné náhradě za Hadamczika opravdu mluví), ale základ budoucího týmu musí na rozdíl od letošní olympiády stát na mladších oporách.

Ani po posledním nezdaru v Soči není třeba propadat panice. Turnaj sice už poněkolikáté potvrdil, že český hokej, omámen zlatými úspěchy právě končící generace, zaspal dobu a svět mu ve výchově nových hvězd utekl. Přesto se dá i teď na jeho budoucnost nahlížet optimisticky.

V NHL se prosadí další Češi

Hokejový svaz se pro zkvalitnění výchovy mladých hráčů pod vedením šéftrenéra Slavomíra Lenera snaží dělat maximum – zavádí mládežnické akademie a novým pravidlem letos poprvé nutí extraligové kluby mladé hráče nasazovat i do zápasů.

Po letech velké výsledkové bídy, která pamatuje i jeden sestup z elitní skupiny mistrovství světa, teď bude mít i díky tomu na jaře hokejová osmnáctka velmi slušné šance vybojovat některou z medailí.

Jsou to hokejisté ročníku 1996 a 1997, první stoprocentní produkt Lenerovy líhně, kteří by mohli české mládeži vrátit ve světě lesk.

Už teď na mezinárodních akcích pravidelně porážejí stejně staré výběry Ruska nebo Švédska a je mezi nimi několik talentů, které by už brzy mohly prorazit do NHL stejně dravě, jako se to letos povedlo Tomáši Hertlovi nebo Ondřeji Palátovi. Mohli by se pak klidně objevit i v nominaci do Pchjongčchangu.

Prosadí se junioři Pastrňák s Vránou?

Útočníky Davida Pastrňáka a Jakuba Vránu z letošního šampionátu juniorů v Malmö už možná hokejoví fanoušci znají. Oběma je teprve sedmnáct, už ale nastupují v seniorských soutěžích ve Švédsku.

Na přelomu roku na mistrovství světa dvacetiletých vynikali mezi o tři roky staršími soupeři, a tak se není vůbec čemu divit, že je o ně ve světě už teď zájem.

Podle prvních skautských odhadů budou už letos draftováni v prvním kole NHL a podobně hezká budoucnost se předpokládá také u Pavla Zachy. Tomu je dokonce teprve šestnáct, ale ani on na juniorském šampionátu nezklamal a teď pravidelně nastupuje v extralize za Liberec.

Medaili získat opět můžeme

V letošní sezoně zatím do NHL zasáhlo 33 českých hokejistů, to je o sedm víc než Rusů (velká část z nich ale odešla do KHL), a dokonce o třináct víc než Finů.

V Severní Americe měli letos z Evropy větší zastoupení jen Švédové (57 hráčů). Pokud český hokej na solidní práci s mládeží naváže i u ještě mladších hráčů, bude mít i příští reprezentační trenér v zámoří kam sáhnout.

Už teď tam v nižších soutěžích čekají na šanci v NHL talenty Dominik Uher, Radek Faksa či Tomáš Kundrátek. Podobně v Evropě: například útočník Jan Kovář z Magnitogorsku patří už mezi největší hvězdy KHL a velice nadějně se jeví i jednadvacetiletý Jiří Sekáč, který zase táhne ofenzivu Lva Praha.

Bude to stát ale ještě velké množství práce a pokory, aby česká reprezentace třeba v této sestavě z Pchjongčchangu skutečně vysněnou medaili přivezla.

Takhle by mohla sestava Česka na ZOH 2018 vypadat:

Gólmani:
Mrázek (26 let), Kovář Jakub (29), Mazanec (26)

Obránci:
Gudas (27), Šustr (27), Šmíd (32), Polák (31), Krejčík (26), Kundrátek (28), Kindl (31), Jordán (27)

Útočníci:
Palát (26), Krejčí (31), Hertl (25) - Voráček (28), Hanzal (30), Jaškin (24) - Kovář Jan (27), Plekanec (35), Sekáč (25) - Frolík (30), Horák (26), Sobotka (30).

Facebooková stránka autora - Adam Sušovský - Aktuálně.cz

reklama