reklama

Na Spartě bodoval příští král draftu NHL: poloviční Mexičan, co přepíše historii

Auston Matthews patří k největším hokejovým talentům současnosti. Auston Matthews patří k největším hokejovým talentům současnosti. autor: Milan Kammermayer
V pražské O2 areně proti Spartě se v úterý představila velmi pravděpodobná jednička příštího draftu NHL. Útočník Curychu Auston Matthews byl vidět, i když porážce 2:3 v prvním kole play off Ligy mistrů nezabránil. Proč americký supertalent nastupuje ve Švýcarsku?

Praha – Před jedenácti lety udělal Washington jedničku draftu NHL z Alexandra Ovečkina, hráče Dynama Moskva. Od té doby měli hokejisté hrající v Evropě smůlu. To se teď má změnit. Králem příštího lovu talentů bude s největší pravděpodobností Auston Matthews. Stane se prvním Severoameričanem, který vyjde z draftu jako jednička po sezoně v Evropě.

V úterý večer se Matthews v barvách švýcarského Curychu představil v pražské O2 areně proti Spartě

Rozhodně se nedá říct, že by z klání Ligy mistrů, které Pražané vyhráli 3:2, udělal vlastní show, ale vidět byl. Čtyřikrát vypálil na bránu a málem skóroval. Při dorážce v nepřehledné vřavě ho však nakonec předehnal spoluhráč. Bod za asistenci mu ale neunikl. Na nejmladšího hráče na ledě slušný výkon.

"Všichni jsme viděli, že je to hokejista, ale jak dobrý bude, to se ukáže časem," řekl po zápase sparťanský kouč Josef Jandač. A následně si rýpl do nadaného Slováka Réwaye: "U něj je to složitý, furt ho něco bolí, má zdravotní problémy. Jeden zápas vám zahraje parádně, další zápas ho nevidíš. Jestli bude chtít hrát nějaký hokej, tak… Sami jste viděli rozdíl mezi ním a Matthewsem."

A to je Matthews o víc než dva roky mladší. Teprve v minulém týdnu oslavil 18. narozeniny. Do té doby hrát nemohl, jinak by nedostal povolení k pobytu. Dohromady zmeškal osm zápasů. "Bylo to těžké. Není zrovna zábavné se jen koukat," přiznal.

Ve Švýcarsku si vydělá balík

Když už konečně mohl obout brusle k ostrému duelu, hned ukázal, co umí. Ve třech utkáních posbíral tři body (2+1). "Jen jsem se snažil hrát svoji hru. Tedy vytvářet šance pro sebe i spoluhráče. Zatím mám štěstí," sděloval českým novinářům.

Před diktafony a kamerami působí podobně jako třeba Sidney Crosby. Skromně, korektně, klidně. "Taky je milý a přátelský," dodává jeho spoluhráč Severin Blindenbacher. "A samozřejmě je to dobrý hokejista."

Toho si Curych cení. Zámořská esa podobného ražení jindy získává jen při výluce. V tomto případě pomohlo Matthewsovo "nepraktické" datum narození – 17. září. Kdyby byl jen o dva dny starší, prošel by nejspíš jako celková dvojka či trojka uplynulým draftem a mohl naskočit do NHL.

Takhle musel hledat jinou cestu, jak se hokejově posunout. Zvolil profesionální soutěž ve Švýcarsku, konkrétně Curych, kde momentálně nastupuje sedm hráčů narozených v zámoří. Lavičce navíc velí Kanaďan Marc Crawford, jenž dříve získal Stanley Cup s Coloradem.

Matthews, jemuž v Curychu dělají společnost matka a sestra, si rovněž vydělá slušný balík – bezmála deset milionů korun.

Překonal rekord Patricka Kanea

A pak se konečně dočká draftu, kde vystoupá na pódium jako celková jednička. Zatím se neozývají hlasy, že by mohl nastat jiný scénář. Urostlý mladík, jemuž skauti vlastně nic nevytýkají, se tak nejspíš stane prvním americkým centrem draftovaným z první pozice od roku 1988. Tehdy zažil radostnou chvíli Mike Modano.

Kdo by si dříve vsadil, že Matthews to může dotáhnout tak daleko. Vždyť vyrůstal v Arizoně, která je známá pouštním klimatem. A rodina? Otec pochází z nehokejové Kalifornie a matka dokonce z Mexika.

Přesto z Matthewse vyrostl supertalent, který už například dokázal vytvořit rekord v reprezentační osmnáctce. V 60 zápasech nastřílel 55 gólů a dohromady získal 116 bodů. Tím překonal výkon hvězdného Patricka Kanea.

Dokonce měl šanci nastoupit na světovém šampionátu v Česku, ale z toho nakonec sešlo. Podle některých informací účast odmítl sám Matthews, který měl tou dobou kupu povinností ve škole.

V pražské O2 areně se tak představil až o čtyři měsíce později. A třeba ne naposled.

reklama