reklama

Navrátilec Hlinka má pomoct s góly: Věřím, že tým pozvedneme

Jaroslav Hlinka se do národního týmu vrátil s úkolem gólově pozvednout povadlé mužstvo Jaroslav Hlinka se do národního týmu vrátil s úkolem gólově pozvednout povadlé mužstvo autor: Jakub Šafránek
Útočník Jaroslav Hlinka se přesně po čtyřech letech vrací do národního týmu.

Praha - Přesně před čtyřmi lety nastoupil Jaroslav Hlinka za národní tým naposledy. Přes kvalitní sezony to na jeho návrat do reprezentačního dresu dlouho nevypadlo.

Až letošní famózní forma přivála 37letému lídrovi Sparty další pozvánku. Na Channel One Cupu by měl s dalším veteránem Petrem Nedvědem pomoci zahnat střeleckou krizi, která mužstvo těsně před olympiádou v Soči provází.

"Doufám, že nebudeme jen do počtu. Chceme odvést dobrou práci," říkal mistr světa z roku 2001 odhodlaně na pondělním srazu.

Co jste na nominaci říkal? Bylo to pro vás překvapení, že se po takové době vracíte?
"Samozřejmě, asi trošku ano. Přece jen jsem v nároďáku nějakou dobu nebyl a už mám nějaký věk."

S reprezentací jste ale oficiálně nikdy neskončil a byla to pro vás stále otevřená kapitola.
"Myslím, že na takové prohlášení ode mne nikdo není zvědavý, a ani taková slova nemám moc rád. Ono se to stává, že člověk zase dostane chuť. Já jsem jí dostal, dostal jsem i pozvánku, jsem za to rád a těším se."

Vrátila se vám chuť reprezentovat i díky skvělé fazóně ve Spartě?
"Samozřejmě to má velký vliv. Daří se mně i celému týmu, je dobrá nálada a hokejem se bavíme. Doufám, že si tu pohodu přenesu i do nároďáku."

V reprezentaci jste po čtyřech letech. Bude to jiné než tehdy?
"To je jasné. Jsem o čtyři roky starší a taky pár kluků se tady změnilo. I když jsem příjemně překvapen, že ne tolik, a spoustu jich znám."

Nemáte z návratu na mezinárodní scénu trochu strach? Přece jen úroveň extraligy a reprezentace je o dost jiná...
"To uvidím. Čtyři roky jsem v reprezentaci nehrál, tak teď těžko z voleje řeknu, jestli na to budu stačit. To ukážou až ty tři zápasy. Ale nemyslím si, že bych něco riskoval. Udělám vše, abych obstál a týmu pomohl."

Sledoval jste pečlivě národní tým během té doby, co jste nehrál?
"Občas jsem si ho pustil, ale že bych u něj vyloženě seděl, to zase ne. Na to nemám tolik času ani trpělivosti."

Budete hrát v prvním útoku s Romanem Červenkou a Petrem Nedvědem. Všichni obvykle hrajete na centru, kde však tentokrát budete jen vy a zbylí dva se přesunou na křídla. Vidíte v tom nějaký problém? Bude potřeba se předem domluvit na nějakých věcech?
"Ještě nevím. Sice jsme všichni centři a někteří z nás se budou muset šoupnout na křídlo, ale věřím, že jsme natolik vyspělí, že se porovnáme a že nám to bude fungovat."

Přestože oproti většině týmu nebojujete o nominaci na olympiádu, vypadá to, že vaše role v týmu bude hodně důležitá. Měl byste totiž přispět k pozvednutí ofenzivy a gólové produkce týmu, což může mít vliv i na další část reprezentační sezony.
"Věřím, že to nějaký způsobem pozvedneme. A nejen my. Předchozí dva turnaje se sice klukům nepovedly, ale určitě máme chuť to napravit. Ve finále pak bude jedno, kdo ty góly dá, když nakonec vyhrajeme."

Budete mít během turnaje v hlavě, že bojujete také o případnou nominaci na mistrovství světa?
"To je ještě strašně daleko."

To ano. Ale váš výkon může trenérům leccos napovědět.
"Upřímně řečeno, takhle na to nekoukám. Prostě tam jedu a chci předvést to nejlepší, co umím, a doufám, že nám to půjde."

reklama