reklama

Nechte Hertla být! Hvězdný Thornton se ho zastal přirozením

youtube.com
Tomáš Hertl budí v NHL rozruch. Experti kritizují jeho drzý gól, kapitán Thornton se českého mladíka zastal vlastním přirozením.

Praha - Tomáš Hertl, to je nová hokejová hvězda, kterou už nehltají jen fanoušci v Česku ale také celá Amerika. Jeho parádní kousek, při kterém překonal gólmana New York Rangers střelou mezi nohama, ale budí v celé NHL stále více emocí. Proti mazáckému zakončení se bouří stále více kritiků, Hertl prý gólmana zesměšnil.

"Jsem naštvaný. I náš generální manažer říkal, že to dnes mladí takhle dělají. Ale udělal by to Hertl, i kdyby to byl jeho první gól?" ptal se naposledy Adam Oates, trenér Washingtonu, který přitom NHL hraje v úplně jiné konferenci. Podle něj, i dalších zámořských expertů, by si něco takového hráči za rozhodnutého stavu neměli dovolovat.

Oates: Byla to začátečnická chyba

"Jsem si jistý, že to byla začátečnická chyba," řekl Oates.

Hertlova finta přitom mohla asi jen s těží někoho urazit, vždyť podobných branek už ve velkém hokeji padlo několik. Když se takhle prosadil v roce 1996 Mario Lemiux, nebo před třemi lety Daniel Sedin, byly to vždy gólové akce roku. Ani z akce Hertla se fanoušci dodnes nemohou nabažit.

Včera jeho zakončení navíc úspěšně napodobil i Thomas Vanek z Buffala - video ZDE. A tak je Hertl trnem oku spíš jen proto, že takhle parádní trefu v utkání NHL stihl už v necelých dvaceti letech.

Poprask. Thornton se Hertla zastal vulgárně

Nejen k Oatesovi, ale také k dalším kritikům Hertlova počinu, který bezprostředné poté oblétl celý svět a získal uznání u drtivé většiny všech hokejových fanoušků, se ale ostře a vulgárně ohradil Hertlův hvězdný spoluhráč a kapitán San Jose Joe Thornton. A teď je z toho pořádný poprask.

"Big Joe" jak se Thorntonovi v Americe přezdívá, se totiž v kabině San Jose připletl k rozhovoru kanadského novináře s další hvězdou týmu Patrickem Marleau. Toho se měl údajně novinář zeptat, zda Hertl zbytečně nemachroval... A vedle stojící Thornton tohle nevydržel.

"Až dám čtyři góly já, vytáhnu penis"

"Hrál jste někdy NHL? Až dám čtyři góly já, vytáhnu svůj penis. Vytáhnu ho a začnu si ho hladit," vmísil se vulgárně Thornton do rozhovoru a i když prý novináři zdůraznil, že je tohle "mimo záznam", ráno toho byly díky článku v listu Vancouver Province plné sociální sítě i noviny po celém světě.

Stalo se to v kabině, kde hokejisté obvykle sprostá slova používají. Jenže novináři ze seriózních deníků tahová prohlášení ignorují. Ví, co si
mohou dovolit. A tohle také přinutilo vedení San Jose k oficiálnímu prohlášení.

"Pro kohokoliv v tomhle průmyslu nebude překvapení, že podobné hlášky v kabině padají. Profesionální reportéři tomu rozumí a respektují to. Použití téhle citace bylo jen ubohým pokusem získat na internetu čtenost použitím slov někoho, kdo ani nebyl přímo tázán," ohradil se tiskový mluvčí Sharks Scott Emmert.

Další rozruch: Edler dostal za zákrok na Hertla distanc i pokutu

A aby toho kolem devatenáctiletého talenta Tomáše Hertla v posledním týdnu nebylo málo, rozruch způsobila i včerejší disciplinární komise NHL.

Tady byl ale Hertl v opačné roli. Komise vedená Brendanem Shanahanem posuzovala ostrý zákrok tvrdého beka Vancouveru Alexandra Edlera, který u střídaček sejmul Hertla tak, že mu odletěla helma.

Hertlovi se tady naštěstí nic nestalo, Edler za nebezpečný zákrok mířený na hlavu ale dostal distanc na tři zápasy a navrch zaplatí pokutu v přepočtu ve výši téměř 3,5 milionu korun - více čtěte ZDE.  

reklama