reklama

Nedvěd o Zachovi: Hokej si zahrajeme, ale nejdřív úkoly!

Petr Nedvěd (vpravo) by mohl být klidně táta Pavla Zachy. Šestnáctiletého supertalentu Liberce, který dal v pátek svůj první extraligový gól. Petr Nedvěd (vpravo) by mohl být klidně táta Pavla Zachy. Šestnáctiletého supertalentu Liberce, který dal v pátek svůj první extraligový gól. autor: ČTK
Bez Petra Nedvěda by si hokejový Liberec už nikdo nedovedl představit. Bílí Tygři ale už teď tuší, že až vynikající hokejista za rok pověsí brusle na hřebík, mohou mít důstojnou náhradu - Pavla Zachu.

Třinec - Bez Petra Nedvěda by si hokejový Liberec už nikdo nedovedl představit. Bílí Tygři ale už teď tuší, že až vynikající hokejista za rok pověsí brusle na hřebík, mohou mít důstojnou náhradu - Pavla Zachu.

Šestnáctiletý supertalent po boku o 25 let staršího veterána roste ve velkého hráče. Nejen že dal v pátek v Třinci gól a stal se také třetím nejmladším střelcem v historii soutěže, na ledě patřil k nejnebezpečnějším hráčům.

"Odehrál vynikající zápas. Podržel puk, výborně bruslil. Na to, že je mu šestnáct, má i výborný přehled ve hře," chválil Zachu Nedvěd, který si jeho výchovu bere tak trochu na svědomí. V Liberci na něj nedá nikdo dopustit, navíc by klidně mohl být Zachův táta. 

Gól takhle brzy? Nic lepšího ho potkat nemohlo

"Však taky ráno uděláme úkoly,  pak mu nachystám svačinu a jdeme na hokej," směje se Nedvěd. V jádru si ale Zachy stejně obrovsky váží. A že dal tenhle supertalent, ze kterého udělal vynikajícího hokejistu, jeho táta, ještě než se vůbec narodil (čtěte ZDE), hned v prvním zápase gól, to je ta úplně nejlepší zpráva.

"Nic lepšího ho potkat nemohlo. Dodá mu to velké sebevědomí, byl to pro něj hrozně důležitý gól," říká kapitán Nedvěd.

Zacha se v Třinci trefil už po 44 vteřinách svého premiérového zápasu v kariéře, v prvním střídaní při prvním doteku s pukem. I když mladík přiznal, jak moc byl nervózní, skočil na led jako ostřílený profík. Ve vlastním pásmu sebral odražený puk, a byť i s notnou dávkou štěstí, gólmana Hrubce hned od modré propálil.

Je vynikající. I kdyby gól nedal, nevadilo by to

"Názorná ukázka toho, že když nestřílíte, nedáte gól. Pro něj bylo tohle hodně důležité. I když... On je tak vynikající hráč, že i kdyby góla nedal, vůbec by ho to nerozhodilo," vysekával jednu poklonu za druhou Nedvěd.

Když už i takhle velký hokejista Zachu chválí, něco to znamená.

Zacha už teď kráčí ve stopách třeba Milana Michálka nebo Rostislava Olesze. Jen tihle dva dali v extralize svou první branku ještě dřív než on. Ani srovnáním s Tomášem Hertlem ale tohoto tvrdého dříče neurazíte.

Nedvěd takový start mezi muži neměl

"Můj první zápas mezi muži takový teda nebyl. V NHL jsem to začal sáčkovat až po třech letech. Názorná ukázka toho, že bez střely nedáte gól. Pro něj to byl hrozně důležitý gól. Byla to pro mě těžká soutěž," vzpomíná Nedvěd na to, jestli on vkročil do světa velkého hokeje stejně bravurně jako jeho o generaci mladší spoluhráč. 

K NHL má Zacha daleko, draft ho čeká až napřesrok. Už teď mu ale skauti prorokují velkou budoucnost. I proto má v Liberci místo ve druhé formaci.

reklama