reklama

Nejlepší gólman NHL? Dubnyk, Price nebo Rinne

Carey Price z Montrealu je jedním z kandidátu na Vezinovu trofej pro nejlepšího brankáře NHL. Carey Price z Montrealu je jedním z kandidátu na Vezinovu trofej pro nejlepšího brankáře NHL. autor: Reuters
Devan Dubnyk z Minnesoty, Carey Price z Montrealu a Pekka Rinne ve službách Nashvillu byli nominováni na Vezinovu trofej pro nejlepšího brankáře NHL.

New York - Kanaďané Devan Dubnyk z Minnesoty, Carey Price z Montrealu a Fin Pekka Rinne ve službách Nashvillu byli nominováni na Vezinovu trofej pro nejlepšího brankáře NHL. Ani jeden z nich ještě na cenu v minulosti nedosáhl. Rinne skončil v hlasování generálních manažerů v roce 2011 druhý a o rok později třetí, Dubnyk i Price jsou mezi trojicí finalistů poprvé.

Osmadvacetiletý Dubnyk přišel do Minnesoty v polovině ledna z Arizony. V té době Minnesota ztrácela na pozice pro play off osm bodů. Vytvořil klubový rekord, když nastoupil po přestupu v 38 zápasech za sebou. Celkem v 39 duelech za Wild vychytal 27 výher, měl průměr 1,78 obdržené branky na zápas, úspěšnost zákroků 93,6 procenta a pětkrát udržel čisté konto. Celkově byl v lize druhý s průměrem 2,07 gólu na utkání i s úspěšností 92,9 procenta.

O rok mladší Price vládl statistikám s průměrem 1,96 branky na zápas, s úspěšností 93,3 procenta i s 44 výhrami. Stal se prvním gólmanem, který byl první ve všech třech těchto kategoriích od sezony 1990/91, kdy se to povedlo Edu Belfourovi v dresu Chicaga. S počtem vítězství vytvořil klubový rekord. S devíti čistými konty za sebou si vylepšil osobní maximum a skončil druhý za Markem-Andrém Fleurym z Pittsburghu.

Dvaatřicetiletý Rinne, který v minulé sezoně vynechal 51 zápasů po operaci kyčle a následné infekci, se vrátil ve formě a pomohl Nashvillu k prvnímu postupu do play off od roku 2012. V 64 zápasech vychytal 41 výher, což ho zařadilo na druhé místo této statistiky. S průměrem 2,18 gólu na utkání byl třetí a s úspěšností 92,3 procenta sedmý.

reklama