reklama

Nejsem schopný hrát a ani moc trénovat, je to osud, říká Jágr. Neví, zda by byl na baráž připraven

Jaromír Jágr v dresu Kladna Jaromír Jágr v dresu Kladna autor: Milan Kammermayer
Zranění slavného útočníka se moc nelepší, trenérům pomáhá aspoň na střídačce Kladna.

Kladno - Nikterak rozpolcený nebyl před včerejším duelem Kladna proti Českým Budějovicím hokejový útočník Jaromír Jágr. I přesto, že by hrající legendě a majiteli středočeského klubu scházel při výhře Rytířů a završení série jeden jediný start k možnosti osobní účasti v baráži o extraligu, vysoko nad osobní zájmy řadil ty týmové.

Porážka 2:4 vše mění, Jágr si pro pokračování série semifinále první hokejové ligy může v úterý na jihu Čech připsat potřebný patnáctý start.

"Vůbec jsem na to nemyslel. Vůbec nevím, jestli budu schopen nastoupit, i kdybych ty starty měl. Věděli to hráči i trenéři. Je to škoda, hrozně moc jsem si přál, abychom to zvládli a postoupili," líčil Jágr.

Sám byl opět na ledě jen úvodní tři vteřiny, neboť se nadále potýká s následky ataku havířovského forvarda Marka Sikory, při němž si v polovině února obnovil zranění vazů v pravém koleně a poškodil meniskus.

Ohledně zranění neměl žádné nové zprávy. "Je to pořád stejné. Nejsem schopný moc trénovat a nejsem schopen ani hrát. Je to osud. Jsou věci, které nemůžu ovládat. Snažím se dělat maximum, i proto jsem nastupoval do těch zápasů kvůli povinným startům, kdyby se to třeba do měsíce zlepšilo a mohl jsem hrát," řekl Jágr a poukázal na fakt, že baráž se bude hrát až do 22. dubna.

Vždycky se budu udržovat, jen jíst by bylo špatné

Psychicky je v klidu, nijak ho nestresuje možnost, že by se snažil udržovat zbytečně a kvůli neuspokojivému zdravotnímu stavu už by do sezony nezasáhl. "Stejně bych se udržoval. A budu se vždycky udržovat. Skončit s hokejem a jen jíst, to by bylo špatné. Jestli v tom bude nějaká další motivace, to už záleží na mně. Já se ale určitě budu udržovat dál."

V play off WSM ligy Jágr odehrál 47 sekund. Teď přijde na řadu baráž V play off WSM ligy Jágr odehrál 47 sekund. Teď přijde na řadu baráž Prohlédněte zde

Nadále také dochází za vyhlášeným specialistou Pavlem Kolářem. "Pořád za ním chodím. A jak to vidí on? Myslím, že každý doktor je optimistou. I kdyby to tak necítil, snaží se pomoci pacientovi z psychické stránky ujištěním, že je všechno skvělé. Aby to nevzdával," pousmál se Jágr.

I když sám nemůže hrát, snaží se být Kladnu platný už jen svou účastí na střídačce, kde je jakousi prodlouženou rukou trenérů. "Není to tak o těch pokynech, ale o tom, že můžu ten zápas ze střídačky v klidu sledovat. Nejsem unavený a vidím některé věci víc, než je vidí hráči," vysvětloval Jágr.

"Když hráč hraje, musí se soustředit sám na sebe. Trenéři se musí zase soustředit, aby dávali ty správné hráče na led a dobře je střídali. Já mám takhle daleko víc času některé věci vidět," doplnil.

Obrovská pomoc, oceňuje legendu kouč

Ví, že pro mnohé mladé hráče je play off o účast v baráži velkou školou. "A je jedině dobře, když budou hrát takhle těžké zápasy," mínil Jágr.

"Já se ale pořád chovám jako hráč. Snažím se jen s kluky komunikovat, stejně jako v případě, že bych hrál. Jde spíš o to, že mám takhle daleko více sil. Nejsem unavený a můžu se soustředit na to, jakým stylem hrajeme my, jakým soupeř. Při zápřahu v utkání by to nešlo."

O deset let starší trenér Miloslav Hořava příspěvek majitele klubu na cestě za společným cílem v podobě návratu mezi elitu kvituje. "Pro nás je to obrovská pomoc. Naprosto bez diskuze. Je z toho patrné, že máme všichni zájem na tom, aby mužstvo uspělo. Ta spolupráce s ním je vážně bezvadná, trenéři pak mají s mužstvem poloviční práci," pochvaloval si Hořava.

Jágr: Přál jsem si, abych byl až do konce sezony na tribuně, užil bych si to Jágr: Přál jsem si, abych byl až do konce sezony na tribuně, užil bych si to Čtěte zde

Propočty ohledně Jágrových startů šly mimo něj. "Že si Jarda teď může připsat patnáctý start, to je něco, nad čím vůbec nepřemýšlím. Opravdu vůbec, i když to může znít někomu divně. To je spíš něco pro novináře, my se tím v kabině vůbec nezaobíráme," uvedl Hořava.

Přes porážku 2:4 v posledním utkání s Českými Budějovicemi byl spokojený s tím, co od svých svěřenců viděl. "Líbí se mi, že na ledě dřeli, nechali tam maximum. Jen to dnes nestačilo, protože soupeř byl lepší," podotkl Hořava.

Ani Jágr nebral výsledek nijak tragicky. "Dvě třetiny jsme to zvládali výborně, nakonec to nevyšlo, ale to se stává. V play off jsou všechny zápasy hodně vyrovnané. My se musíme sebrat a nastoupit do příštího zápasu tak, jak jsme nastoupili do všech předchozích," nabádal Jágr.

Na spoluhráče je hrdý

Přes prohru ocenil olympijský šampion z Nagana výkon týmu. "Jsem hrozně pyšný na naše hráče, kteří odvádí maximum. I dnes tam nechali všechno a nemají se zač stydět. Kdyby nám před sérii někdo řekl, že po čtvrtém utkání povedeme 3:1, budeme všichni skákat do stropu," uvedl Jágr.

Šestačtyřicetiletý útočník poukázal na fakt, že České Budějovice mají tým s řadou zkušených hráčů a jsou favoritem série. "Nám nedával nikdo žádné šance, že bychom jim mohli konkurovat nebo dokonce celou sérii vyhrát. Ale právě proto jsem hrdý na naše hráče, jak ty dosavadní čtyři zápasy odehráli," uzavřel Jágr.

Šance pro Jágra. Kladno podlehlo Motoru, slavný útočník si tak může připsat potřebný patnáctý start Šance pro Jágra. Kladno podlehlo Motoru, slavný útočník si tak může připsat potřebný patnáctý start Čtěte zde
reklama