Smith hattrickem smázl Finsko a Amerika už je druhá

8. 5. 2013 21:32
Hokejisté Německa se dočkali prvního vítězství na mistrovství světa v hokeji, když porazili Rakousko 2:0. Vyhrálo i USA.
Hráči USA se radují z jednoho z gólů Craiga Smitha
Hráči USA se radují z jednoho z gólů Craiga Smitha | Foto: Reuters

Helsinky - Chuť si po úterní prohře s Ruskem spravili Američané, když porazili domácí Finsko 4:1 a posunuli se tak na druhé místo skupiny B. Craig Smith o vítězství rozhodl hattrickem.

Hokejisté Německa se dočkali prvního vítězství, když porazili Rakousko 2:0. Obě branky zaznamenal útočník Marcus Kink, gólman Rob Zepp udržel díky 27 úspěšným zákrokům čisté konto.

Finové na Spojené státy vlétli. Netrvalo dlouho a radovali se z prvního gólu. Koskiranta se dostal k puku přes dva bránící hráče a lehkým ťuknutím do puku překonal Gibsona v bráně.

Gionta potrestal zaváhání Salminena

Amerika se i nadále dostávala pod tlak hlavně kvůli častým oslabením. Carter brzy po inkasování atakoval brankáře Raantu a Melart si to s ním pak vyřídil pěstmi. Přesilovka ale Finům nevyšla a Spojené státy vyrovnaly. Moss přešel přes obránce a nahrál volnému Smithovi, který kotouč nasměroval do sítě.

Prostřední dějství bylo vyrovnané, oba gólmani ale udrželi v této části čisté konto. Drama se se odehrálo až ve třetí třetině. Nejprve využil přesilovku znovu Smith. Brzy na to se utrhnul do úniku Salminen, Gibson ho ovšem vychytal.

Finského útočníka to mohl morzet protože z následného protiútoku přidal Gionta třetí gól a bylo prakticky rozhodnuto. Smith pak při powerplay pečetil svůj hattrick gólem do prázdné brány.

Němci poprvé vyhráli

Úvod zápasu sice začali Rakušané aktivněji, ani z jedné šance v první třetině ale gól vytěžit nedokázali, včetně přesilovky pět na tři. A když poté nezužitkovali naši jižní sousedé další početní výhodu ani ve druhém dějství, přišel zákonitý trest - ve 37. minutě otevřel skóre zápasu Kink.

Rakušané se snažili ve třetí třetině marně odpovědět. Neprosadili se při Schützově trestu, pak sami odolali při vyloučení Vaneka a v závěru inkasovali, když hráli při své přesilovce power play. Devět vteřin před koncem fauloval Pöck při zakončení do prázdné branky Kinka, který minul cíl, ale sudí Bulanov s Croftem mu připsali technický gól.

Mistrovství světa v hokeji - skupina B (Helsinky):

Rakousko - Německo 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)

Branky: 37. Kink, 60. Kink. Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Croft (USA) - Arm (Švýc.), Kilian (Nor.). Vyloučení: 4:8. Bez využití. Diváci: 6820.

Rakousko: Starkbaum - Pöck, Lakos, Schumnig, Lukas, Unterluggauer, F. Iberer, Altmann - Latusa, Koch, Vanek - Oberkofler, Peintner, Baumgartner - Welser, Kristler, Schuller - Raffl, M. Iberer, Hundertpfund - Herburger. Trenér: Manny Viveiros.

Německo: Zepp - Ehrhoff, Ankert, N. Goc, M. Müller, Baxmann, Hördler, Krueger - Rankel, M. Goc, Schütz - M. Wolf, Ullmann, Gogulla - Tripp, Kink, Y. Seidenberg - Mauer, Hager, Greilinger - Pietta. Trenér: Pat Cortina.

Finsko - USA 1:4 (1:1, 0:0, 0:3)

Branky a nahrávky: 6. Koskiranta (Pesonen, Hietanen) - 18. C. Smith (Moss, Ch. Butler), 44. C. Smith (P. Stastny, Faulk), 52. S. Gionta (Thompson), 60. C. Smith (P. Stastny, Moss). Rozhodčí: Brüggemann (Něm.), Reiber (Švýc.) - Dědulja (Běl.), Wilmot (Kan.). Vyloučení: 4:6. Využití: 0:1. Diváci: 12.484.

Finsko: Raanta - Lepistö, Hietanen, Laakso, Mäntylä, Väänänen, Jalasvaara, Kukkonen, Melart - Pesonen, Kontiola, Aaltonen - Salminen, Koskiranta, Haataja - Savinainen, Viitaluoma, Pihlström - Anttila, Hagman, Hytönen. Trenér: Jukka Jalonen.

USA: Gibson - Carle, Faulk, Johnson, Hunwick, Trouba, Ch. Butler, Petry, McBain - Moss, P. Stastny, C. Smith - B. Butler, LeBlanc, Stapleton - Gionta, Thompson, Carter - Kristo, Bjugstad, Palushaj. Trenér: Joe Sacco.

1. Rusko 3 3 0 0 0 15:4 9
2. USA 4 3 0 0 1 16:10 9
3. Finsko 4 2 1 0 1 10:8 8
4. Slovensko 3 2 0 0 1 9:6 6
5. Německo 4 1 0 1 2 8:11 4
6. Rakousko 4 1 0 0 3 10:13 3