reklama

Všichni víme, jak to v Rusku vypadá, říká navrátilec Němec. Proč nepojede na MS?

Na loňském MS nasbírali víc bodů než obránce Ondřej Němec jen tři Češi - Voráček, Jágr a Jan Kovář. Na loňském MS nasbírali víc bodů než obránce Ondřej Němec jen tři Češi - Voráček, Jágr a Jan Kovář. autor: Milan Kammermayer
Útočníka Romana Červenku už fanoušci v hokejové extralize neuvidí, zato je zabaví Ondřej Němec, který přišel do brněnské Komety po šesti letech v Kontinentální lize. "Už jsem nechtěl absolvovat život v Rusku, poslední rok jsem tam byl víceméně sám," přiznal 31letý bek v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Rozmluvil se i o reprezentaci.

Praha – Jedna hvězda z hokejové extraligy prchla, jiná je zpět. Útočníka Romana Červenku už fanoušci neuvidí, zato je zabaví Ondřej Němec, který přišel do brněnské Komety po šesti letech v Kontinentální lize. "Už jsem nechtěl absolvovat život v Rusku, poslední rok jsem tam byl víceméně sám," přiznal 31letý bek v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Po sezoně s ním mluvil i reprezentační kouč Vladimír Vůjtek, ale Němec tentokrát na mistrovství světa nechce, stojí za tím i rodinné důvody.

Češi tudíž přišli o beka, jenž jako jeden z mála umí brilantně podpořit ofenzivu. Na posledních dvou šampionátech byl produktivnější než většina útočníků. Kdo ho nahradí? "Co jsem viděl na Euro Hockey Tour, tak to určitě bude duo Kundrátek – Kempný. Pokud už nikdo nepřijede z NHL, budou oni naši nejdůležitější obránci," tuší poslední úlovek Komety.

V Brně jste podepsal dlouhodobou smlouvu. Znamená to, že kariéru dohrajete v Česku?
Zatím to tak vypadá. Až smlouva skončí, tak se uvidí, co bude, ale jelikož je dlouhodobá, tak s největší pravděpodobností dohraju kariéru v Česku.

Jak těžké bylo zpočátku rozhodování o dalším angažmá? Spekulovalo se třeba i o zájmu Sparty. Právě v Praze jste prožil úspěšná léta se Lvem.
Jasně bylo dané, že se vrátím domů. Šlo o to, kam půjdu. Vybíral jsem si z určitých možností, mluvil s určitými lidmi. Nakonec jsem si vybral Kometu. Věřím, že to bylo nejlepší rozhodnutí, které jsem mohl udělat.

V rozhovoru pro web Komety jste uvedl, že vás přesvědčilo dvouhodinové sezení s majitelem Liborem Zábranským, který vám nastínil svou vizi. Co vás na ní zaujalo?
Kromě mojí úlohy v týmu jsme řešili, jak by tým měl fungovat, jak to v Kometě vypadá… Zajímalo mě spoustu věcí. Podle toho, co jsme si řekli, se mi jeho vize líbila.

Rusko? Všichni víme, jak to tam vypadá

Z Kontinentální ligy odcházíte po šesti letech. Někteří hráči utíkají z Ruska o dost dřív, protože jim tamní život nesedí. Jak jste byl spokojený vy?
Vždycky to má svoje světlé i temné stránky. Všichni víme, jak to tam vypadá. Každý, kdo tam hrál, by to mohl popsat. Já jsem takové rozhodnutí udělal a nelitoval toho. V každém týmu, kde jsem působil, bylo něco dobře a něco špatně. K hokeji to patří. Důležité je, že se mi tam celkem dařilo. I týmům, kde jsem byl, se celkem dařilo. Nakonec jsem se ale rozhodl vrátit, už jsem nechtěl absolvovat život v Rusku, poslední rok jsem tam byl víceméně sám.

Nepomyslel jste za ty roky v Rusku na angažmá v zámořské NHL? Objevila se někdy taková šance?
Tohle je spíš otázka pro mého agenta. Já jsem po tom nikdy moc nepátral. Nějaké kontakty možná byly, ale vždycky to dospělo k tomu, že jsem zůstal v KHL, takže bych to neotvíral. Takovou kariéru jsem si vybral. Já se radši koukám dopředu než dozadu.

Nejdůležitější obránci na MS? Kundrátek a Kempný

Nyní vás čeká klidnější léto, na rozdíl od předchozích dvou let nepojedete na mistrovství světa. Jak to s reprezentací vidíte do budoucna?
Nikdy jsem neřekl, že v národním týmu končím. Omluvil jsem se jen na tenhle světový šampionát. S trenérem Vůjtkem jsem na tohle téma několikrát mluvil. Bylo moje rozhodnutí, že tenhle rok chci vynechat. Pokud ale od nových trenérů bude zájem, rád ještě obleču dres národního týmu.

Sehrál letos roli také fakt, že šampionát se koná v Rusku, tedy poměrně daleko?
To ani ne, bylo tam víc faktorů. Sezonu jsem v podstatě skončil už 18. února, protože jsme s Čerepovcem nepostoupili do play off. Další faktor byl, že jsem si po těch letech chtěl odpočinout a být doma. Rodina pro mě hodně obětovala a já jí to potřeboval tak trochu vrátit. Také jsem potřeboval doléčit určité šrámy.

Na posledních dvou mistrovstvích jste byl vždy nejproduktivnějším bekem Česka. Dokážete odhadnout, kdo by letos mohl převzít vaši roli?
Nikdo neví, kdo ještě přijede z NHL, ale co jsem viděl na Euro Hockey Tour, tak to určitě bude duo KundrátekKempný. Celou sezonu podávají dobré výkony. Pokud už nikdo nepřijede z NHL, budou oni naši nejdůležitější obránci.

Máte ještě nějaký velký cíl, jako je olympiáda nebo Světový pohár?
Člověk vždycky musí mít nějaký cíl, ale já si dávám spíš ty krátkodobé. Teď je pro mě nejdůležitější, abych se připravil na příští sezonu v Kometě, protože vím, že tlak na mě bude veliký. Vždycky je tedy dobré mít sen, ale musí se za ním nějakým způsobem dojít.

Extraligu jste opouštěl jako hvězda Karlových Varů, které momentálně bojují o záchranu. Sledujete to?
Nekoukám se na zápasy, ale výsledky sleduju. Nevím, co k tomu říct. Z Varů jsem odcházel před šesti lety a byl jsem tam spokojený. Co se tam děje teď, je otázka pro někoho jiného. Myslím si, že tahle baráž je jenom vyústěním toho, co se tam v posledních letech děje.

reklama