Hokejisté Slovinska prohráli na MS s Běloruskem 2:5 a sestoupili. Finové opět ztratili vedení

2. 5. 2017 15:29
Hokejisté Slovinska prohráli v přímém souboji o udržení na mistrovství světa v Paříži s Běloruskem 2:5, ve skupině B skončí poslední a sestoupí do divize I. Nováček mezi elitou sice vedl po první třetině 2:1, ale v druhém dějství inkasoval čtyři góly a zápas ztratil.
MS 2017, Slovinsko-Bělorusko: radost Běloruska - Alexander Pavlovič
MS 2017, Slovinsko-Bělorusko: radost Běloruska - Alexander Pavlovič | Foto: Reuters

Paříž - Bělorusové se díky první výhře na turnaji bez ohledu na výsledek svého posledního duelu udrží v případě, že ve skupině A neskončí poslední pořadatel příštího světového šampionátu Dánsko nebo když sedmý tým v Kolíně nad Rýnem nebude mít lepší bilanci než oni. V úterý ještě hrají s Norskem.

V klíčové bitvě o udržení měli první možnost ve třetí minutě Slovinci, ale Robar ztroskotal na Lalandeovi. Slovinci se po faulech Gregorce a Kranjce ubránili téměř čtyři minuty v oslabení včetně čtyř vteřin ve třech proti pěti. Ve 14. minutě už se Bělorusové radovali, když z levého kruhu trefil protější horní roh Pavlovič.

V 17. minutě při Chenkelově vyloučení vyrovnal Jeglič, který po Saboličově střele a Verličově přihrávce zamířil do odkryté branky. Tým Nika Zupančiče ještě 45 vteřin před první pauzou otočil stav, když Rodman využil přesnou střelou clony před Lalandem.

Druhé dějství ovládli Bělorusové. Už po 29 vteřinách po akci uzdraveného Andreje Kosticyna zblízka vyrovnal Kovyršin. Bělorusové se ubránili při trestu Lisovce a v polovině zápasu se dočkali vedení. Šinkevičův zblokovaný pokus poslal do odkryté branky Pavlovič, jenž se radoval z druhé trefy v utkání a čtvrté na turnaji.

Odpovědět se snažil Sabolič, ale v 39. minutě Slovinci prohrávali už o dva góly. Pavlovičovu přihrávku usměrnil za Krošelje Šinkevič. Osud Slovinců prakticky zpečetil 17 vteřin před koncem druhé třetiny Stas, který při Robarově trestu vleže doklepl puk do prázdné branky.

Snaha Slovinců ve třetí třetině už byla marná. V 47. minutě při Drozdově trestu zamířil Kovačevič do horní tyče a Bělorusové už náskok bez problémů uhájili.

Finové rozhodli až v prodloužení

Finové do zápasu s Norskem nastoupili s černými páskami, aby uctili památku v pátek zesnulého bývalého prezidenta Mauna Koivista. V důležité bitvě o postup do play off mezi soky, kteří na turnaji dosud nasbírali po sedmi bodech, se na gól čekalo do 19. minuty.

Nejdříve v úvodním dějství nevyužili Finové přesilovku při vyloučení Patricka Thoresena, naopak Norové při Hännikäinenově pobytu na trestné lavici udeřili. Od modré čáry vystřelil Nösterbö a Bastiansen úspěšně tečoval před Korpisalem.

Další přesilovku na přelomu první a druhé třetiny po Ahově faulu Norové neužitkovali a sami inkasovali ve 26. minutě při Sveumově vyloučení. Haugena překvapil střelou z levé strany z úhlu Hietanen.

Při Martinsenově trestu pak sice Norové odolali, ale hned osm vteřin po jeho návratu z trestné lavice Honka vypálil za levým kruhem a trefil přesně pravý horní roh Haugenovy branky.

Finové, kteří si boj o čtvrtfinále zkomplikovali především prohrou s domácí Francií, opět nepodali nijak přesvědčivý výkon. V závěrečném dějství se ubránili při dvou oslabeních, přičemž při Filppulově vyloučení jim po střele Mathise Olimba pomohla levá tyč. V power play ale dotlačil puk v závěru v brankovišti za Korpisala Martinsen.

Na přelomu třetí třetiny a prodloužení Finové odolali v oslabení. Naopak Hännikäinen hned po návratu z trestné lavice proměnil po Pyöräläově přihrávce únik a zajistil Finsku důležitou výhru.

"Měli jsme hodně gólových příležitostí, ale nedařilo se nám je proměnit. Mohli jsme dát na 3:1, ale jejich brankář chytal dobře. Ale hráli jsme dobře, vyhráli jsme a to je to nejdůležitější," řekl finský útočník Sebastian Aho oficiálnímu webu MS.

Norsko - Finsko 2:3 v prodl. (1:0, 0:2, 1:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 19. Bastiansen (Nörstebö), 60. Martinsen - 26. Hietanen (Aho, V. Lajunen), 29. Honka (Ohtamaa, Hännikäinen), 62. Hännikäinen (Pyörälä). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Kubuš (SR) - Dědulja (Běl.), Otmachov (Rus.). Vyloučení: 6:7, navíc Ohtamaa (Fin.) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 8108.

Norsko: Haugen - Holös, Nörstebö, Sveum, Ödegaard, Johannesen, Bonsaksen, Sörvik - M. Olimb, Patrick Thoresen, K. A. Olimb - Röymark, Rosseli Olsen, Bastiansen - Martinsen, K. Forsberg, Reichenberg - Trettenes, Olden, Roest - Karterud. Trenér: Petter Thoresen.

Finsko: Korpisalo - Honka, Ohtamaa, V. Lajunen, Jaakola, Hietanen, Lehtonen, Järvinen, Kukkonen - Rantanen, Aho, V. Filppula - Puljujärvi, Kemppainen, Pyörälä - Savinainen, Pihlström, Sallinen - Hännikäinen, J. Lajunen, Osala. Trenér: Lauri Marjamäki.

Slovinsko - Bělorusko 2:5 (2:1, 0:4, 0:0)

Branky a nahrávky: 17. Jeglič (Verlič, Sabolič), 20. D. Rodman (Kovačevič, Pretnar) - 14. Pavlovič (Šinkevič, Linglet), 21. Kovyršin (A. Kosticyn, S. Kosticyn), 30. Pavlovič (Šinkevič), 39. Šinkevič (Pavlovič, Linglet), 40. A. Stas (Stefanovič). Rozhodčí: Gouin (Kan.), Stricker - Kaderli (oba Švýc.) Vanoosten (Kan.). Vyloučení: 5:5, navíc Robar (Slovin.) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 7158.

Slovinsko: Krošelj - Kovačevič, Pretnar, Gregorc, Robar, Vidmar, Kranjc, Podlipnik, Repe - Jeglič, Tičar, Sabolič - Verlič, Muršak, Urbas - D. Rodman, Goličič, Ograjenšek - Kuralt, Mušič, Pem. Trenér: Nik Zupančič.

Bělorusko: Lalande - Korobov, Lisovec, Šinkevič, Chenkel, Jevenko, Vorobej - S. Kosticyn, Kovyršin, A. Kosticyn - Šarangovič, Linglet, Pavlovič - Kulakov, Děmkov, A. Stas - Drozd, A. Volkov, Kogalev - Stefanovič. Trenér: Dave Lewis.