Neuvirth v souboji českých gólmanů uspěl nad Vokounem

30. 1. 2010 8:09
Washington - Florida 4:1
Tomáš Vokoun
Tomáš Vokoun | Foto: Reuters

New York - Český brankářský souboj mezi Michalem Neuvirthem a Tomášem Vokounem vyzněl lépe pro mladšího Neuvirtha. Jedenadvacetiletý gólman v pátečním utkání NHL zastavil 35 střeleckých pokusů hokejistů Floridy, dovedl Washington k výhře 4:1 a byl vyhlášen třetí hvězdou večera.

"Myslím si, že jsme měli štěstí. Pustili jsme je do spousty šancí, ale Neuvirth byl dnes výborný. Někdy při skvělém výkonu gólmana přehlídnete chyby hráčů," uvedl trenér Washingtonu Bruce Boudreau. Talentovaný český brankář se dostal při zranění Joseho Theodora a Semjona Varlamova do pozice jedničky týmu a za posledních sedm třetin ho soupeři překonali jen dvakrát.

Washingtonu se v duelech proti diviznímu rivalovi daří. Porazil Floridu ve všech pěti vzájemných zápasech v sezoně a právě proti Panthers odstartoval před 17 dny vítěznou sérii, která nyní čítá devět utkání. "Ale neodehráli jsme nejlepší zápas. Udrželi jsme ale těsný stav do závěrečné třetiny a se sebevědomím, které nyní máme, jsme věděli, že když zabereme, tak se zápas bude vyvíjet v náš prospěch," uvedl Mike Knuble, střelec dvou branek, k nimž přidal i asistenci.

Brankář Vokoun, jenž čelil nejproduktivnějšímu útoku soutěže, zabránil ve skórování hlavním oporám Washingtonu Alexandru Ovečkinovi i Alexandru Sjominovi, přesto inkasoval čtyřikrát ze 40 střel. Utkání nedohrál nejproduktivnější obránce ligy Mike Green, který po střetu kolenem s Dmitrijem Kulikovem odstoupil. Ještě předtím se Green prezentoval nebezpečným faulem loktem na Michaela Frolíka.

Stále bez zraněného českého útočníka Patrika Eliáše si hokejisté New Jersey poradili na svém ledě s Torontem 5:4 v prodloužení. Nejvýrazněji se o výhru Devils přičinili Zach Parise a Travis Zajac, kteří se podepsali pod čtyři branky.

Jednu asistenci si připsal za hostující celek Tomáš Kaberle, po jehož střele v závěru utkání Matt Stajan srovnal a zajistil prodloužení.

"Jsme rádi, že jsme to zvládli, a výhru bereme všemi deseti. I když je mi líto, že jsme v závěru zápasu ztratili dvougólové vedení. To je situace, která se nesmí stát pravidlem," podotkl Parise.

Toronto opět doplatilo na svou slabinu: obrannou hru a oslabení. V obou aspektech je nejhorší v lize. New Jersey, které v lednu střílí v průměru dvě branky za zápas, tentokrát nasázelo pět gólů a v prodloužení rozhodlo o vítězství trefou v přesilové hře.

V Detroitu takovou sezonu dlouho nepamatují. Hokejisté Red Wings patří v poslední dekádě k nejlepším týmům soutěže, přičemž ve čtyřech ročnících byli nejlepším mužstvem základní části.

Nyní je ale pro detroitské hráče důležitý každý zápas, neboť balancují na hraně postupu do vyřazovacích bojů. "Máme přitom lepší mužstvo než před deseti lety, ale nehrajeme stejně dobře jako tým," prohlásil trenér Mike Babcock.

V utkání s konkurentem z Nashvillu ale hokejisté Detroitu uspěli 4:2 a zasloužil se o to zejména brankář Jimmy Howard, jenž zneškodnil 46 střel. "Howie byl senzační. Vychytal nám důležité vítězství," uznal Babcock.

"Víme, že teď nutně potřebujeme bodovat. Proto je to opravdu nesmírně cenné vítězství. Zvláště když hrajeme proti týmu, který je členem naší divize a v boji o postupová místa je před námi o dva body," dodal kapitán Nicklas Lidström.

Pittsburský Talbot právě překonal brankáře Osgooda.
Pittsburský Talbot právě překonal brankáře Osgooda. | Foto: Václav Rojík

Detroit je nyní na osmé příčce Západní konference s jednobodovým náskokem před Calgary. Pozitivní zprávou pro jeho fanoušky je, že se týmu začala vyprazdňovat marodka. Jason Williams nastoupil poprvé od 7. listopadu a svůj návrat oslavil gólem, kterým otevřel skóre zápasu. Brzy by měli hrát i útočníci Tomas Holmström a Johan Franzén.

Trápí se i loni nejlepší tým Východní konference Boston. V Buffalu podlehl domácím hráčům těsně 1:2 a připsal si šestou porážku v řadě. Příčinou posledního neúspěchu byl špatný start do utkání: v první části inkasovali Bruins oba góly a v dalším průběhu i přes střeleckou aktivitu dokázali jenom snížit.

Výsledková krize Bostonu znamená propad na 12. místo, ale tabulka je nesmírně vyrovnaná. Šestou Atlantu a třinácté New York Islanders dělí pouhé dva body.

Dvěma góly zařídil Mike Modano vítězství Dallasu 3:2 nad Coloradem. Devětatřicetiletému veteránovi evidentně prospívá více času pro regeneraci, který mu nyní trenér dopřává mezi zápasy.

"Cítím se poslední dobou mnohem lépe. Jsem schopen se lépe zotavit po náročném utkání a připravit se na další," podotkl Modano, který vstřelil v posledních osmi zápasech šest branek.

Zároveň se Modano svým prvním dvougólovým zápasem od prosince 2008 osamostatnil v historických tabulkách produktivity na 25. místě (1351 bodů), které před utkáním sdílel s Matsem Sundinem. Druhým gólem v zápase proti Nashvillu americký kanonýr zlomil v 48. minutě nerozhodný stav 2:2 a posunul se i v historické tabulce střelců NHL na 24. místo (555 gólů).

NHL:

New Jersey - Toronto 5:4 v prodl. (2:1, 2:1, 0:2 - 1:0)

Branky: 8. a 14. Parise, 30. Zubrus, 38. Davis, 65. Zajac - 7. Gunnarsson, 35. Orr, 55. Ponikarovskij, 59. Stajan (Kaberle). Střely na branku: 31:29. Diváci: 15.536.

Washington - Florida 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)

Branky: 25. a 48. Knuble, 8. Bäckström, 45. Schultz (Fleischmann) - 25. Weiss. Střely na branku: 40:36. Brankář Michal Neuvirth odchytal za Washington celé utkání, inkasoval jeden gól z 36 střel a úspěšnost zásahů měl 97,22 procenta. Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celé utkání, inkasoval čtyři branky ze 40 střel a úspěšnost zásahů měl 90 procent. Diváci: 18.277.

Buffalo - Boston 2:1 (2:0, 0:1, 0:0)

Branky: 5. Tallinder, 18. Vanek - 31. Lucic. Střely na branku: 23:31. Diváci: 18.690.

Tampa Bay - Anaheim 1:2 po sam. nájezdech (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0)

Branky: 10. St. Louis - 27. a rozh. nájezd Wisniewski. Střely na branku: 31:32. Diváci: 15.230.

Detroit - Nashville 4:2 (1:1, 2:0, 1:1)

Branky: 19. Jason Williams, 26. Lidström, 29. Miller, 51. Zetterberg - 20. Bouillon, 46. Weber. Střely na branku: 29:48. Diváci: 20.066.

Dallas - Colorado 3:2 (2:1, 0:1, 1:0)

Branky: 8. a 48. Modano, 4. Benn - 4. Duchene, 31. Galiardi. Střely na branku: 31:26. Diváci: 18.532.