reklama

Kdy začne NHL? Dnes a v říjnu ne. Konec výluky v nedohlednu

FOTO Hvězdy, hity, góly, zákroky. O co přicházíme bez NHL? Podívejte se na fotogalerii s nejlepšími snímky z posledních sezon zámořské NHL. Jejíž sezona se měla právě dnes rozjet. Foto: Reuters
V noci ze čtvrtku na pátek měla odstartovat zámořská NHL. Výluka ale stále trvá a nikdo není schopen říct, kdy skončí.

Praha - Velkolepá show měla začít, brány arén ale zůstanou zavřené a kabiny hráčů prázdné. Nový ročník NHL podle plánů dnes prvními zápasy neodstartuje.

Liga už kvůli výluky přišla o prvních 82 zápasů, příjmy ve výši dvě miliardy korun a důvěru fanoušků. Těm nezbývá nic jiného, než prožívat svou oblíbenou soutěž u videoher, nebo sledovat v televizi ruskou KHL, která už běží na obrazovkách ESPN.

Třetí lockout nejlepší hokejové soutěže na světě stále trvá a ani po několika týdenních jednáních není nikdo schopen říct, kdy skončí.

Začátek soutěže se posunul o dva týdny na 25. října. Už teď je ale s největší pravděpodobností jisté, že se ani tehdy se hrát nebude.

Do Evropy uteklo už 150 hokejistů

Jevgenij Malkin, Alexandr Ovečkin, Jaromír Jágr, Cloude Giroux, Anže Kopitar nebo Pavel Dacjuk. Ti všichni si už našli nové angažmá v Evropě, kam společně s nimi zamířilo téměř 150 hokejistů.

Ruské hvězdy v čele s Ovečkinem dokonce vyhrožují, že v bohaté Kontinentální lize řada z nich zůstane až do konce sezony.

Ruská soutěž v závislosti na výluce už začala přemýšlet, že klubům navýší povolený počet podepsaných hráčů ze zámoří. Další hvězdy s otevřenou náručí vítá Švýcarsko, Finsko, nebo Německo. Jen ve Švédsku vedení ligy nedovoluje krátkodobé kontrakty, a proto tam hráči zamířili do druhé ligy.

Jaromír Jágr zase se svou hvězdou formací na Kladně vyprodává české stadiony a baví celý hokejový národ před vyprodanou sedmnáctitisícovou O2 arenou.

NHL o klíčových věcech nejedná

A NHL? Ta smutně kouká. Veškerá jednání o nové kolektivní smlouvě se tváří, jako by ani nebyla brána vážně a jen dráždí zbytky trpělivosti fanoušků.

Za posledních čtrnáct dní, tedy od oficiálního zrušení prvních 82 zápasů sezony, se jednání vůbec žádným směrem neposunula.

Obě strany po ohlášení výluky na zasedáních vůbec neřešily klíčovou otázku o rozdělení ligových příjmů mezi hráče a kluby, která je hlavním bodem sváru. Řeší se jen dopingové kontroly, lékařské a bezpečnostní záležitosti.

Jakoby žádná ze stran neměla kam spěchat, pouze se čeká, kdo jako první couvne.

Čas se krátí. Deadline je v prosinci

Naposledy se vedení ligy s hráčskou asociací NHLPA sešlo ve středu. Šéf hráčských odborů Donald Fehr se ale vůbec mítinku nezúčastnil a žádná ze stran nechtěla novinářům prozradit, o čem se v New Yorku mluvilo.

Času už přitom moc nezbývá. Vyjednávači mají pouhé dva měsíce na to, aby našli společnou cestu.

Pokud se obě strany nedohodnou do prosince, s největší pravděpodobností čeká soutěž stejně jako před osmi lety výluka na celou sezonu.

Liga by totiž přišla o novoroční utkání pod širým nebem Winter Classic a s ním i o příjmy, které by zaručily, že by i po konci sezony obě strany zůstaly v černých číslech.

reklama