reklama

Jágrmánie propukla. Aréna začala prodej posledních lístků

Jaromír Jágru v dresu Kladna nastoupí už ve středu. Jaromír Jágru v dresu Kladna nastoupí už ve středu. autor: CPA - Eduard Erben
V zámoří se oficiálně vyhlásila výluka, NHL se hrát v řádném termínu nebude a hráči míří do Evropy. Extraliga se těší na příchod největších českých hvězd.

Praha - Jaromír Jágr potvrdil, jak velkým tahákem pro tuzemské hokejové fanoušky je. O2 Aréna, v níž ve středu poprvé od začátku výluky v NHL Jágr nastoupí, hlásí vyprodáno, pokud jde o takzvané 1. patro.

Na zápas Kladno - Slavia, předehrávku 10. kola, jsou k mání už jen vstupenky do horního patra největší hokejové haly v Česku.

Šťastní majitelé vstupenek neuvidí jen Jágra. Kladno potvrdilo start Tomáše Plekance o dalšího útočníka Tlustého, Slavia zase angažovala Romana Červenku a také dalšího forvarda Sobotku.

Jak dlouhá výluka?

Oproti výluce před osmi lety ale hráči stihnou v extralize jen pár zápasů, pak se nejlepší liga na světě znovu rozjede. Alespoň to si myslí odborná hokejová veřejnost.

Možná i proto je takový hlad po vstupenkách. V pondělí ráno dokonce zkolaboval systém prodeje lístků na sazkaticket.cz a na terminálech Sazky. Zhruba v poledne se rozběhl prodej na terminálech, ale po internetu nebylo možné lístky dál rezervovat.

"Ano, opravdu zájem o lístky byl takový, že rezervační systém na internetu nápor nevydržel, ale na terminálech už je všechno v pořádku," řekl Aktuálně.cz mluvčí Sazky Václav Jalovecký v pondělí poledne.

Kladenští příznivci dostali možnost nakupovat vstupenky na středeční zápas v předstihu už v neděli. "Prodávali jsme celý den lístky na dvou pokladnách na Kladně a zájem byl na poměry kladenského hokeje hodně nadstandardní," řekl mluvčí kladenského klubu Vít Heral.

Celkem by v Praze mělo Kladno odehrát minimálně čtyři utkání. V září ještě jedno s Pardubicemi a dá se očekávat, že všechna budou vyprodána.

Kladno na hvězdy nemá peníze

Vedle Jágra se v dresu Rytířů představí i Tomáš Plekanec, další hráče má Kladno, které má v NHL z českých týmů suverénně největší zastoupení svých odchovanců, teprve v jednání a jak po utkání kladna v Brně přiznal hlavní trenér, moc nadějně to nevypadá.

„Je to složité, vyřízení jejich startů je moc drahé, ale uvidíme. Nic nevzdáváme,“ řekl hlavní trenér týmu Zdeněk Vojta a jen naznačil, v jaké situaci jsou před letošní výlukou české kluby.

Oproti poslední výluce v roce 2004 se dá ale očekávat, že právě proto nebude příliv hvězd tak velký. K vyřízení startů je totiž třeba zaplatit pojistku za hráčovu smlouvu v zámoří. Její výše se pohybuje v závislosti na platu, a to je pro české kluby problém. Už nejsou finančně tak silné jako před osmi lety.

Hráči budou hledat angažmá těžce

„Je pravda, že najít místo hráčům ze zámoří v Evropě bude letos hodně těžké,“ potvrdil hráčský agent Robert Spálenka. V Rusku má většina týmů vyčerpaný limit cizinců, Švédsko dokonce start hráčů z NHL podmínilo podpisem smlouvy na celou sezonu.

„Navíc není jasné, jak dlouhá výluka bude a byla by chyba, kdyby klukům, kteří celé léto makali, zabrali místo v sestavě hvězdy z NHL, aby si zahrály pár zápasů a utekly do zámoří,“ řekl v minulém týdnu Aktuálně.cz trenér Slavie Vladimír Růžička, proč české týmy počítají s jedním, maximálně dvěma hráči.

I tak ale čeští fanoušci o ty největší hvězdy rozhodně nepříjdou. Jágr s Plekancem budou na Kladně, Eliáš zřejmě na Spartě, Hemský se již dříve dohodl s Pardubicemi stejně jako Šmíd s Libercem, Hudler se Lvem nebo Klesla a Pavelec v Třinci.

Kluby si šanci využít potenciálu svých hvězdných odchovanců ujít nenechají. Když vlna NHL zaplavila Česko naposled, průměrná návštěvnost na stadionech se zvedla o třetinu. Právě toho chce využít třeba Kladno a zápasy v O2 areně vydělat pár miliony do kapsy navíc.

Jak dlouho to bude trvat?

Kdo bude chtít vidět Jágra v extralize, bude si ale muset s největší pravděpodobností pospíšit a návštěvu zápasu s Kladnem neodkládat. Všichni hokejoví experti se totiž shodují, že výluka nebude trvat celou sezonu jako před osmi lety.

“Z pohledu extraligy to vidím maximálně na dva měsíce. Může to být pět, nebo třeba deset zápasů,” nastínil Růžička, podle kterého se již brzy obě strany v zámoří dohodnou a co nevidět spustí I přípravné kempy.

Hráči z NHL tak budou spíš okořenění pro diváky než borci, kteří svými výkony rozklíčují celou sezonu.

Proto není ani pravděpodobné, že by měl trenér reprezentace Alois Hadamczik na první reprezentační přestávku k dispozici nejsilnější možný tým se zámořskými oporami.

reklama