reklama

Alkohol, kokain, deprese. Vyléčil se a je zpátky v NHL. Amerika žije příběhem Devina Setoguchiho

Devin Setoguchi. Devin Setoguchi. autor: Twitter
Těžko byste hledali větší příběh před pár dny započaté sté sezony NHL. Devin Setoguchi měl obrovský talent, kterým odmala udivoval. Byl draftovaný v elitní desítce, vše se zdálo skvělé. Jenže pak přišly problémy. Deprese, alkohol, změny klubů, sešup do AHL, nadváha a kokain. "Pil jsem whisky od rána do večera. Během angažmá v Glens Falls si v podstatě ani nepamatuju den, kdy bych nepožil nějaký alkohol," přiznal Setoguchi v otevřené zpovědi. Teď je 29letý forvard s japonskými kořeny zpátky v NHL.

Los Angeles – Další příběh jako napsaný perem hollywoodského scenáristy sleduje v těchto dnech severoamerická NHL. Story, kterou napsal sám život, nese jméno kanadského hokejisty Devina Setoguchiho. Ten se vyléčil z depresí a závislosti na alkoholu a po necelých dvou letech znovu oblékl dres jednoho z týmů nejprestižnější hokejové ligy světa.

Dohráno. Podívejte se, kdo postoupil do bojů o Stanley Cup a komu končí sezona Dohráno. Podívejte se, kdo postoupil do bojů o Stanley Cup a komu končí sezona Prohlédněte zde

Vraťme se ale o několik let do minulosti. Setoguchiho v roce 2005 draftovalo coby velký talent San Jose už v prvním kole na celkovém osmém místě. Úvodní sezonu se rozkoukával v AHL, ale druhou už v prvním týmu Sharks zazářil 31 góly. Podobných čísel už však nikdy v budoucnu nedosáhl.

V San Jose posbíral v dalších letech jen 36, respektive 41 bodů, a tak klubu ze západního pobřeží USA došla trpělivost. Výměna! Setoguchi byl vytrejdován do Minnesoty, kde ale jeho strádání pokračovalo. Mimochodem, Sharks za něj získali Brenta Burnse, jednoho z nejkvalitnějších beků ligy.

Kanaďan s japonskými předky ale pro Wild tak platným hráčem, jakým se stal Burns pro Žraloky, zdaleka nebyl. Po krátkém pobytu na farmě přišel další trejd. Ve Winnipegu ale pobyl Setoguchi jen rok, aby se znovu stěhoval, tentokrát do Calgary. A tam přišly problémy.

Byl jsem sám a zraněný. Tak jsem pil

Mezi fanoušky populární "Seto" přiznal, že jej už několik let trápí deprese a závislost na alkoholu a lécích. "Po tom, co mě Calgary poslalo na farmu, se to hodně zhoršilo. Začal jsem dost pít. V podstatě si ani nepamatuju den, kdy bych v té době nepožil nějaký alkohol," přiznal Setoguchi v otevřené zpovědi pro The Hockey News.

Florida zahnala pochyby a veselý Jágr vyhlíží Gretzkého: 900 gólů by se mi líbilo Florida zahnala pochyby a veselý Jágr vyhlíží Gretzkého: 900 gólů by se mi líbilo Čtěte zde

Po několika týdnech v záložním týmu přišla další rána. Operace kýly. Z té se léčil v izolovaném čtrnáctitisícovém městečku Glens Falls. V té době totálně propadl irské whisky. "Pil jsem Jamesona od rána do večera. V místním baru jsem potkal osamělého důchodce, kterého opustila žena. A tak jsem seděl s ním a pili jsme, dokud nezbyla v lahvi ani kapka. A ráno znovu a znovu."

Tak to trvalo několik měsíců, až vše utnuly další zdravotní potíže. "Měl jsem velkou nadváhu. Žaludek mi začal doslova hořet, kašlal jsem krev, měl jsem žaludeční vředy a problémy s játry. To vše bylo způsobeno alkoholem, léky a kokainem," řekl.

Nechal se ošetřit v nemocnici, ale stále to pro něj nebyla dostatečně velká výstraha. Cestou z letiště se třásl tak moc, že po opuštění odbavovací haly zamířil do první hospody. "Objednal jsem si dvojitého Jamesona a ten mě poslal na totální dno. Hodiny jsem tam seděl a jen brečel a brečel. Tam jsem si uvědomil, že se sebou musím něco udělat," hlesl znovu se slzami v očích.

Comeback mu domluvil Thornton

O pár dnů později Setoguchi nastoupil do odvykacího centra v Malibu, jen kousek od Los Angeles, kde nyní žije. Vyléčil se a po roce bez kapky alkoholu se znovu vrátil k hokeji. V NHL však smlouvu nedostal, a tak se pro restart kariéry odebral do Švýcarska. Bývalý spoluhráč Joe Thornton mu domluvil angažmá v Davosu.

Začala stá sezona NHL, zazářila hvězda Světového poháru, jednička draftu nebo Pastrňák Začala stá sezona NHL, zazářila hvězda Světového poháru, jednička draftu nebo Pastrňák Prohlédněte zde

Za ten posbíral ve 30 utkáních 24 bodů a po sezoně se rozhodl znovu zkusit štěstí v kempu klubu z Národní hokejové ligy. A tím se dostáváme do současnosti. Setoguchiho do kempu pozvalo Los Angeles Kings.

A on po ledě v přípravě doslova létal. Vstřelil jeden gól, na další pak přihrál. U kouče Darryla Sutera vyvolal nadšení. "Ne každý hráč má v sobě touhu podstupovat denně tvrdou dřinu. On ale ano, pořád je tady. Přišel v dobrém stavu a hrál v úžasném tempu. Na nás bylo jen dát mu šanci, podat pomocnou ruku a určit směr," řekl trenér Kings.

Od LA si tak vysloužil roční smlouvu. Aby to však nebylo málo a příběh měl pořádný happy end, ke svému prvnímu zápasu v NHL po téměř dvouleté pauze nenastoupil dnes 29letý Setoguchi ve třetí nebo čtvrté lajně, nýbrž v první elitní formaci Kings po boku Anže Kopitara a Dustina Browna.

No a hádejte, na jakém ledě se tak stalo? Jasně, na ledě San Jose Sharks. Týmu, který ho draftoval a kde coby dvacetiletý mladík svou kariéru začínal. Los Angeles sice prohrálo 1:2 (vítězný gól Žraloků vstřelil Brent Burns), ale stadion po utkání stejně aplaudoval hráči soupeře. Devinu Setoguchimu.

reklama