Hronkovy body nepřinesly Detroitu výhru nad Minnesotou, v neděli by měl hrát Zadina

Aktualizováno 23. 2. 2019 9:42
Obránce Filip Hronek přihrál v pátečním utkání NHL na obě branky Detroitu, který ale podlehl doma Minnesotě 2:3. Jednadvacetiletý rodák z Hradce Králové bodoval v sedmi z posledních deseti zápasů, za tu dobu si připsal gól a osm asistencí. Ani přihrávka Tomáše Noska nepomohla Vegas, které prohrálo doma s Winnipegem 3:6. Český útočník bodoval poprvé od 10. ledna.
Ryan Donato (6), Luke Kunin a Joel Eriksson Ek (14) slaví gól Minnesoty na ledě Detroitu. | Foto: Reuters

Detroit po akcích Hronka dvakrát snížil na rozdíl jedné branky. Nejdříve Tyler Bertuzzi tečoval nahození českého obránce a po Hronkově další přihrávce upravil Anthony Mantha na začátku třetí třetiny střelou bez přípravy na konečných 2:3. Hronek si podruhé v soutěži připsal v jednom zápase více než jeden bod, stejnou bilanci měl ještě začátkem ledna proti Nashvillu.

Tyler Bertuzzi tečoval pobídku Filipa Hronka od modré čáry:

"Cítím se pohodlněji, znám hráče. Hraje se mi teď jednodušeji," uvedl Hronek, který strávil na ledě téměř dvacet minut a hrál v přesilových hrách i oslabeních. Jako jediný obránce Detroitu zaznamenal v utkání kladný bod do statistiky +/-. "Mají skvělé hráče. Je šílené nechat jim čas, aby s pukem něco vymysleli," podotkl.

Detroit v uplynulých sedmi dnech smazal proti Philadelphii ztrátu 1:5 a s Chicagem 1:4, ale Minnesota těsný náskok ubránila. "Je to tým, který hraje velmi dobře v obraně, ale nemyslím si, že jsme jim cestu za výhrou nějak ztížili. Fungovala nám jen lajna (Dylana) Larkina, ostatní se vezli," zlobil se trenér Detroitu Jeff Blashill. Oznámil pak, že v neděli postaví Filipa Zadinu. Český útočník zažije premiéru v NHL proti San Jose.

Vegas prohrávalo už po 88 sekundách 0:2, ale i díky Noskovi ztrátu smazalo. Český útočník se zapsal do statistik poprvé po jedenácti zápasech bez bodu, když po jeho přihrávce snížil střelou z mezikruží Pierre-Edouard Bellemare. Winnipeg ale potrestal další hluché místo domácích ve čtyřicáté minutě dvěma góly během 27 sekund a vedení už nepustil. Dvě branky vítězů dal Patrik Laine, který změnil skóre na 3:2 a 5:3.

Calgary porazilo doma Anaheim 2:1 gólem z 57. minuty a připsalo si čtvrtou výhru v řadě. Všechna vítězství vychytal Mike Smith, kterého trenér Bill Peters aktuálně upřednostňuje před Davidem Rittichem. Kanadský klub si upevnil vedení v Západní konferenci, před druhým San Jose má náskok tří bodů. "Hrajeme jednoduše a celý zápas naplno. Limitujeme zbytečné ztráty puku a to všechno nám určitě pomáhá," popsal vítězný recept autor rozhodující branky Andrew Mangiapane.

Duchene nastoupil hned po přestupu proti "své" Ottawě

Minnesota drží v Západní konferenci poslední postupové místo do play off o jeden bod před Coloradem, které vyhrálo 5:3 v Chicagu. Útočník Patrick Kane sice vyrovnal ve čtyřicáté minutě na 2:2, čímž natáhl svou bodovou sérii na dvacet zápasů, ale závěrečná třetina patřila hostům. Na jejich vítězství se podíleli dvěma góly J. T. Compher a Carl Söderberg.

Kane je sedmým hráčem v historii soutěže, který v kariéře bodoval dvakrát ve dvaceti a více zápasech za sebou. Během aktuální šňůry nasbíral 43 bodů (17+26). Amerického útočníka ale po zápase hlavně mrzelo, že nepřidal ještě další góly. "V závěru utkání jsem měl několik šancí. Měl jsem něco proměnit, bylo by to hezčí," konstatoval Kane, který v zápase vystřelil celkem třináctkrát.

Netypickou premiéru prožil Matt Duchene, kterého Ottawa vyměnila v pátek do Columbusu. Spolu s novými spoluhráči hned nastoupil v hlavním městě Kanady. Osmadvacetiletý kanadský útočník si vedle výhry 3:0 vychutnal i vřelou reakci publika, které ho už při představování zahajovací sestavy odměnilo potleskem.

"Užil jsem si to. Byl to dobrý způsob, jak ukončit mé působení u Senators," prohlásil Duchene, jehož získali Blue Jackets spolu s obráncem Juliusem Bergmanem výměnou za útočníky Vitalije Abramova, Jonathana Davidssona a právo výběru v první kole draftu. Pokud Duchene prodlouží smlouvu s Columbusem, získají Senators volbu v prvním kole v roce 2020.

Olympijský šampion ze Soči z roku 2014, dvojnásobný mistr světa i vítěz Světového poháru z roku 2016 v Torontu v zápase nebodoval. První gól dal v 15. minutě Josh Anderson, zbývající branky přidali ve třetí třetině Cam Atkinson a Oliver Bjorkstrand. Ottawa po divoké přestřelce s Chicagem (7:8) nedala podruhé za sebou ani gól. Tentokrát ji vychytal Sergej Bobrovskij, který si připsal 22 zákroků.

NHL:

Ottawa - Columbus 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)

Branky: 15. J. Anderson, 47. Atkinson, 58. Bjorkstrand. Střely na branku: 22:40. Diváci: 13.918. Hvězdy zápasu: 1. J. Anderson, 2. S. Jones, 3. Bobrovskij (všichni Columbus).

Detroit - Minnesota 2:3 (0:2, 1:1, 1:0)

Branky: 22. Bertuzzi (Hronek), 44. Mantha (Hronek) - 17. Kunin, 19. Greenway, 31. E. Staal. Střely na branku: 28:35. Diváci: 19.515. Hvězdy zápasu: 1. Kunin (Minnesota), 2. D. Larkin (Detroit), 3. Donato (Minnesota).

Chicago - Colorado 3:5 (0:1, 2:1, 1:3)

Branky: 31. D. Strome, 40. P. Kane, 50. DeBrincat - 17. a 60. Söderberg, 39. a 55. Compher, 44. Landeskog. Střely na branku: 44:31. Diváci: 21.653. Hvězdy zápasu: 1. Compher (Colorado), 2. P. Kane (Chicago), 3. Landeskog (Colorado).

Calgary - Anaheim 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)

Branky: 22. Brodie, 57. Mangiapane - 27. D. Grant. Střely na branku: 28:26. Diváci: 18.960. Hvězdy zápasu: 1. Mangiapane, 2. Brodie, 3. Backlund (všichni Calgary).

Vegas - Winnipeg 3:6 (1:2, 1:2, 1:2)

Branky: 16. Bellemare (Nosek), 29. Theodore, 41. J. Marchessault - 40. a 47. Laine, 1. Ehlers, 2. Connor, 40. Lowry, 59. Copp. Střely na branku: 32:29. Diváci: 18.280. Hvězdy zápasu: 1. Laine (Winnipeg), 2. Bellemare, 3. Theodore (oba Vegas).