reklama

Padouch, nebo hrdina? Dříč Nashvillu nečekaně září, přesto slyší: Jsi násilník

Austin Watson v dresu Nashvillu. Austin Watson v dresu Nashvillu. autor: ČTK
Jako dříč z defenzivních lajn drží mezi spoluhráči dělené prvenství v počtu bodů na utkání. Naposledy zazářil hattrickem. Zrovna pohádkový příběh však Austin Watson nepíše. Útočník Nashvillu totiž započal nečekanou jízdu po návratu z dlouhé suspendace za domácí násilí.

Na přelomu týdne byl Watson v hokejové NHL jednou z hlavních hvězd. Proti Anaheimu otevřel skóre, využil přesilovku a nakonec trefil prázdnou bránu. Diváci v Nashvillu slavili vítězství 5:2 a na led házeli kšiltovky.

Šťastný střelec musel před novináři dlouho vzpomínat, kdy naposled vsítil hattrick. "Možná na farmě? Už to bude pár let," odpovídal.

Na gólové hody není zvyklý. Platný je spíš jako tvrďák do oslabení a obvykle bruslí ve třetí či čtvrté lajně. Z šesti letošních zápasů ovšem vydoloval stejný počet bodů (4+2). Najednou hraje v elitní formaci s Filipem Forsbergem a Ryanem Johansenem. Žádný hráč Nashvillu momentálně nemá lepší bodový průměr.

Z piedestalu, kam překvapivě vystoupal, však Watson neslyší jen obdiv, ale také pošklebky. "Jsi násilník, co mlátí ženy," může o sobě číst z různých koutů sociálních sítí.

Hlavou mu při tom musí problesknout incident z června, kdy se na čerpací stanici pohádal s přítelkyní Jennifer Guardinovou. Podle svědka ji měl uhodit, za což skončil v rukách přivolaných policistů. 

Hrozilo mu, že téměř na rok skončí ve vězení, ale později vyvázl s tříměsíční podmínkou. Navíc ho čekala protialkoholní léčebna a rovněž musel nastoupit do půlročního kurzu na potírání domácího násilí.

NHL souhlasila, že 26letý Američan je vinný, a tak mu vyměřila 27zápasovou stopku. "Nemůžeme a nebudeme tolerovat takovéhle nebo podobné chování," stálo v prohlášení.

O měsíc později si Watson za pomoci hráčských odborů NHLPA vydobyl snížení trestu na 18 duelů. Přišel tak "jen" o zhruba 240 tisíc dolarů z platu (v přepočtu pět a půl milionu korun).

"Zostudil jsem rodinu." Řidič Uberu, jehož Voráček nazval idiotem, dostal lekci "Zostudil jsem rodinu." Řidič Uberu, jehož Voráček nazval idiotem, dostal lekci Čtěte zde

K tomu začaly panovat pochybnosti, zda opravdu došlo k domácímu násilí. Guardinová, s níž má hokejista dceru, vydala prohlášení, v němž svého přítele hájila. "Nikdy by mě neuhodil," napsala. Červnový incident vysvětlila vlastním alkoholismem, z něhož se léčí.

K čemu přesně došlo, tak dosud není jasné.

"Austin je dobrý člověk," podpořil Watsona v rozhovoru pro rozhlasovou stanici RTL 102.5 generální manažer Nashvillu David Poile. "Na některých věcech ve svém životě musí zapracovat. A to dělá. Hodně věřím tomu, že z něj bude dobrý hráč a, což je důležitější, dobrý občan, otec."

Do podrobností nechtěl Poile zacházet: "Jde o soukromou věc. Austin dostane časem šanci, aby se k celé situaci vyjádřil."

Ani Watson však před pár týdny nechtěl citlivou minulost moc rozebírat. "Určité věci jsou soukromé z nějakého důvodu," řekl deníku Tennessean. "Pořád se snažím být lepší chlap, lepší hráč. Pracuju na všem. Chci být lepší nejen v hokeji, ale i v životě."

Po sportovní stránce vyšel robustní Američan správným směrem, byť těžko udrží průměr bod na utkání. Zvlášť po návratu aktuálně zraněných opor Kylea Turrise a Viktora Arvidssona, kteří zaplní místo v prvních lajnách.

I tak může Watson zažít životní sezonu. Navzdory zápasovému deficitu už je na třetině svého bodového maxima v NHL (19).

Statistické zápisy by ale dost možná vyměnil za lepší pověst.

reklama