Sporně neuznaný gól. Rekordně impotentní, ale vítězný Pittsburgh. Divné finále, nechápal Rinne

Daniel Poláček Daniel Poláček
30. 5. 2017 15:02
Finále hokejové NHL začalo sporným momentem. Nashville přišel o brzké vedení kvůli velmi těsnému ofsajdu. Nakonec prohrál, což ho štve i proto, že Pittsburgh se zmohl za celý zápas jen na 12 střeleckých pokusů.
Zklamaný Pekka Rinne po prvním finále Stanley Cupu.
Zklamaný Pekka Rinne po prvním finále Stanley Cupu. | Foto: ČTK

Praha - Bizarní utkání. I tak zámořská média popisují první finále Stanley Cupu. Úřadující šampioni z Pittsburghu doma zvítězili nad Nashvillem 5:3, ale rozhodně nezanechali dobrý dojem.

Rozhodující gól na 4:3 slavili zásluhou Jakea Guentzela v 57. minutě. Skórovali poté, co předlouhých 37 minut nevyslali na bránu jedinou střelu. Celkem jich nastřádali pouhých 12, ve druhém dějství ani jednu. Historie NHL nepamatuje, že by týmu stačilo k finálové výhře tak málo pokusů.

"Divný, divný zápas," soukal ze sebe před novináři Pekka Rinne. Hvězdný brankář Predators nechyboval, přesto úspěšnost zákroků nevytáhl ani na 64 procent. Hodně sklíčený byl po třetím gólu, kdy vyrazil lehké nahození, ale parťák Mattias Ekholm mu puk srazil do brány.

"Vždycky se soustředíte na další střelu," pokračoval Rinne. "Snažíte si udržet postřeh, být připravený na další šanci. Tohle ale byl úplně jiný zápas. Nepamatuji si, že bych zažil podobný."

Nechtěl však hledat výmluvy, vzal odpovědnost na sebe: "Je moje práce, abych udělal zákrok. Jsem zklamaný, že jsem týmu nepomohl."

S průběhem očekávaného klání hodně zacloumala úvodní třetina. Nashville, překvapení letošního play-off, odstartoval na nevlídné půdě obhájců titulu aktivně a v osmé minutě otevřel skóre. Opěvovaný zadák P. K. Subban přesně vypálil z vrcholu pravého kruhu a radostně zapumpoval pěstí. Po chvíli však musel dusit vztek.

Šéf pittsburghské střídačky Mike Sullivan využil výzvu a uspěl. Rozhodčí rozhodli, že trefa neplatí, protože útok hostů začal ofsajdem. Když Filip Forsberg přebral kotouč za modrou čárou, měl ve středním pásmu pravou nohu, ale bruslí, což je podstatné, už se údajně nedotýkal ledu.

Jenže šlo o centimetry, respektive setiny sekundy. Proto někteří experti dávají za pravdu sudím, jiní ne.

Posuďte sami, zda měl gól P. K. Subbana platit. | Video: YouTube

Hra každopádně pokračovala za stavu 0:0. Netrvalo dlouho a Nashville zažil další katastrofu. Forvard James Neal při signalizované výhodě domácích nesmyslně krosčekoval Trevora Daleyho, což znamenalo oslabení ve třech.

Luxusní příležitost nakonec tvrdou ranou využil Jevgenij Malkin. Po dalších dvou gólech vedli Penguins 3:0. Byť poté - i kvůli střelecké impotenci - o náskok přišli, nakonec šťastně zvítězili. "Nikdo v naší šatně se ale výsledkem nenechal zmást. Nebyli jsme moc dobří," na rovinu řekl kouč Sullivan.

Další finálové utkání začíná v noci na čtvrtek. A nejen fanoušci Pittsburghu čekají od Crosbyho a spol. víc než 12 střel na bránu.